Wimbledon zakazuje rosyjskim i białoruskim graczom inwazji na Ukrainę

All England Club ogłosił w środę, że tenisiści z Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczeni do gry na Wimbledonie w tym roku z powodu wojny na Ukrainie.

Znani gracze płci męskiej dotknięci zakazem to mistrz US Open Daniil Miedwiediew, który niedawno osiągnął pierwsze miejsce w rankingu ATP i obecnie zajmuje drugie miejsce, oraz Andrei Rublev, rozstawiony 8. Wśród graczy, których to dotyczy, jest czwarte rozstawienie Arina Sabalenka, która zakwalifikowała się do Półfinały Wimbledonu w zeszłym roku. Victoria Azarenka, były topowe rozstawienie, które dwukrotnie wygrało Australian Open; Oraz Anastasia Pavlyuchenkova, ubiegłoroczna wicemistrzyni French Open.

Miedwiediew, Rublow i Pawluczenkowa z Rosji; Sabalenka i Azarenka z Białorusi.

Wimbledon rozpoczyna się 27 czerwca. All England Club potwierdził w marcu, że prowadzi rozmowy z rządem brytyjskim na temat tego, czy Rosjanie powinni być w stanie zagrać w turnieju wielkoszlemowym na trawie.

„Naszym obowiązkiem jest odegranie naszej roli w szeroko zakrojonych wysiłkach… zmniejszenia globalnych wpływów Rosji za pomocą najsilniejszych możliwych środków” – powiedział All England Club w oświadczeniu opublikowanym po raz pierwszy na Twitterze. „W warunkach tak nieuzasadnionej i bezprecedensowej agresji militarnej niedopuszczalne byłoby, aby rosyjski reżim wykorzystywał udział w turniejach rosyjskich czy białoruskich graczy”.

Po tym, jak 24 lutego ich kraj dokonał inwazji na Ukrainę, rosyjscy sportowcy otrzymali zakaz rywalizacji w kilku dyscyplinach sportowych. Białoruś pomagała Rosji w wojnie.

ATP slama bana za niebezpieczny precedens

Z powodu wojny zabroniono udziału w zawodach sportowców piłki nożnej, łyżwiarstwa, lekkoatletyki, a także drużyn rosyjskich i białoruskich. Reprezentacja Rosji w piłce nożnej mężczyzn została zdyskwalifikowana z zeszłomiesięcznych eliminacji do Mistrzostw Świata, co zmusiło ją do przeoczenia szansy na awans do tegorocznego turnieju w Katarze.

Środowy ruch to pierwszy turniej tenisowy, który powiedział graczom z Rosji i Białorusi, że nie są mile widziani – a ATP szybko skrytykowała All England Club za to, co nazwała turniejem tenisowym mężczyzn „jednostronną decyzją” i „niesprawiedliwą”. ”.

READ  Ovechkin łączy Jaggera z 766 golami i zajmuje trzecie miejsce w historii National Hockey League

„Nasz sport jest dumny, że pracuje nad podstawowymi zasadami zasługi i uczciwości, z graczami konkurującymi jako jednostki, aby zdobyć swoje miejsce w turniejach”, powiedział ATP w oświadczeniu, dodając, że decyzja „może stworzyć szkodliwy precedens dla turniejów ”. gra.”

Siedem grup, które prowadzą ten sport na całym świecie, zdecydowało 1 marca, że ​​gracze z tych krajów będą mogli rywalizować w turniejach WTA, ATP i Grand Slam, ale nie pod nazwą lub flagą Rosji lub Białorusi. Te dwa kraje zostały również wykluczone z rozgrywek drużynowych Billie Jean i Davis Cup; W obu panowała Rosja.

Widziana powyżej w marcu Białorusinka Arina Sabalenka nie będzie mogła rywalizować na Wimbledonie. (Marta Lavander/The Associated Press)

Dopuszczono do rywalizacji we French Open

French Open, który rozpocznie się 22 maja, będzie pierwszym wielkoszlemowym turniejem od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i ma umożliwić rywalizację rosyjskim i białoruskim graczom.

Amerykańska Federacja Tenisowa, która prowadzi US Open, poinformowała w środę, że nie podjęła decyzji, czy gracze z Rosji i Białorusi mogą rywalizować w najnowszym turnieju wielkoszlemowym, który rozpoczyna się 29 sierpnia.

All England Club powiedział, że jeśli „warunki zmienią się istotnie od teraz do czerwca”, „zareaguje odpowiednio”.

„Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne dla dotkniętych nią osób i niestety będą one cierpieć z powodu działań przywódców rosyjskiego systemu” – powiedział Ian Hewitt, prezes All England Club.

„Uważnie rozważyliśmy alternatywne środki, które można by podjąć pod kierownictwem rządu Wielkiej Brytanii, ale biorąc pod uwagę szeroko rozpowszechnione środowisko turniejów, znaczenie nie pozwalania na wykorzystanie tego sportu do wzmocnienia rosyjskiego systemu i naszych szerszych obaw o społeczeństwo i graczy [including family] Bezpieczeństwo, nie wierzymy, że w turniejach można postępować na innych zasadach.”

Niektórzy obecni i byli tenisiści z Ukrainy – w tym dwukrotna półfinalistka Wielkiego Szlema Elina Svitolina i niedawno przeszedł na emeryturę Siergiej Stakowski – opublikowali w środę na Twitterze oświadczenie wzywające WTA, Międzynarodowy Związek Tenisowy i Międzynarodowy Związek Tenisowy do żądania zawodnicy reprezentujący Rosyjską Międzynarodową Federację Tenisową. Białorusi czy popierają inwazję na Ukrainę.

„W czasach kryzysu milczenie oznacza zgodę na to, co się dzieje” – napisano w postach. „Zauważyliśmy, że niektórzy rosyjscy i białoruscy gracze kiedyś niejasno odnosili się do wojny, ale nigdy nie stwierdziliśmy wyraźnie, że Rosja i Białoruś rozpoczęły ją na terytorium Ukrainy”.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top