Wierzcie lub nie: samce szczurów nienawidzą bananów. Dowiedz się dlaczego

Nowe badanie wykazało, że samce myszy boją się bananów. Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu McGill w Montrealu, Quebec. Naukowcy doszli do tego odkrycia, gdy chcieli przeanalizować wzrost hormonów stresu wśród samców myszy, w bliskim sąsiedztwie ciężarnych lub karmiących samic. Wydaje się, że zmiany hormonalne u tych mężczyzn były spowodowane obecnością w moczu kobiet związku zwanego octanem n-pentylu. Naukowcy twierdzą, że związek ten nadaje również bananom ich wyraźny aromat. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances 20 maja.

„Cała sprawa była trochę niespodzianką, ponieważ nie szukaliśmy tego w szczególności i znaleźliśmy to przez przypadek. Ciężarne kobiety były w naszym laboratorium na kolejny eksperyment, a jeden z naszych absolwentów zdał sobie sprawę, że samce zaczynają zachowuj się dziwnie” – powiedział Jeffrey Mogill, główny autor badania i profesor na wydziale Psychologii na Uniwersytecie McGill dla Live Science.

Przeczytaj także: To badanie mówi, że koty potrafią zapamiętać swoje imiona

W artykule badawczym naukowcy napisali, że „samce szczurów, a zwłaszcza dziewicze samce, są dobrze znane z angażowania się w agresję dzieciobójstwa w celu zwiększenia ich sprawności genetycznej”. Aby odstraszyć potencjalnych drapieżników, ciężarne i karmiące samice polegają na chemicznych wskazówkach, co oznacza wywoływanie reakcji chemicznych przez organizm, wysyłanie wiadomości zapewniających, że samce nie zbliżają się do swojego potomstwa.

Obserwując wyższy poziom stresu u mężczyzn w odpowiedzi na chemikalia w moczu kobiet, naukowcy zastanawiali się, czy octan n-pentylu z innego źródła również wywoła taką samą reakcję. Kupili więc olej bananowy z lokalnego supermarketu, dodali go do wacików i umieścili w klatkach dla samców myszy. Podnosił poziom stresu u mężczyzn.

Obejrzyj transmisję na żywo tutaj

(z wkładem agencji)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top