Wielka burza słoneczna uderza w Ziemię 20 lipca po nieoczekiwanej eksplozji słonecznej na Słońcu

15 lipca na Słońcu wybuchł silny rozbłysk słoneczny. Rozbłysk wystrzelił w kosmos dużą ilość koronalnego wyrzutu masy (CME), skierowanego w stronę Ziemi. Teraz spodziewana burza słoneczna ma uderzyć jutro, 20 lipca.

Cztery dni temu, 15 lipca, zaobserwowano wybuch rozbłysku słonecznego klasy M2,9 na Słońcu. Było to spowodowane niestabilną aktywnością słoneczną i spontanicznym spalaniem w nowej plamie słonecznej zwanej AR3058. Silny rozbłysk słoneczny wysłał promieniowanie w kierunku Ziemi tego samego dnia i spowodował awarie radia i zakłócenia GPS w różnych częściach świata. Chociaż wielu zakładało, że to koniec, teraz wydaje się, że wolno poruszający się koronalny wyrzut masy (CME) uwolniony z rozbłysku słonecznego zbliża się do Ziemi i uderzy w nas jako burza słoneczna jutro, 20 lipca. Dowiedz się, jak potężna ta burza słoneczna może być i czego się po niej spodziewać.

ona była wspomniany przez SpaceWeather.com, który ostrzegał przed nadchodzącą burzą słoneczną na swojej stronie internetowej. Powiedziała: „Małe burze geomagnetyczne klasy G1 są możliwe 20 lub 21 lipca, kiedy wolno poruszający się CME ma uderzyć w pole magnetyczne Ziemi. CME został wyrzucony w kosmos przez niestabilne włókna magnetyczne, które wybuchły 15 lipca”.

Podobną pracę wykonała również dr Tamitha Skov, znana fizyk kosmicznej pogody Prognoza W swojej prognozie na Twitterze zauważa, że ​​jutro istnieje 50% szans na poważną burzę słoneczną. Powiedział też, że ten tydzień nie będzie odpowiedni dla operatorów GPS.

Burza słoneczna, która jutro uderzy w Ziemię

Ten CME był szczególnie powolny, ponieważ materiał słoneczny zwykle potrzebuje około 24-48 godzin, aby dotrzeć do Ziemi. Ze względu na małą prędkość, oczekuje się, że burza słoneczna będzie małym, zmiennym typem G1 i nie spowoduje żadnych uszkodzeń satelitów ani systemów komunikacyjnych na Ziemi. Jednak GPS nadal może widzieć pewne wahania i turbulencje po stronie dni Ziemi. Poza tym miłośnicy zorzy również dobrze się bawią, a zorza polarna będzie widoczna na wyższych szerokościach geograficznych.

READ  CanIndia News - Start SpaceX Crew-3 ponownie opóźniony do 10 listopada

Według prognoz NOAA rozbłyski słoneczne są również możliwe przez cały tydzień, a na ziemskim dysku słonecznym pojawiają się nowe plamy słoneczne. Te plamy słoneczne mogą prowadzić do ogromnych rozbłysków słonecznych, z maksymalnym wpływem w klasie X, które mogą powodować przerwy w komunikacji radiowej, zakłócenia GPS, a nawet problemy z siecią komórkową.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top