Wiceprezydent USA Harris kończy swoją azjatyckie tournee nowym ciosem w Chinach | Wiadomości o sporach granicznych

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują konkurencję i nie dążą do konfliktu z Pekinem – ale będą rozmawiać o kwestiach takich jak spory morskie na Morzu Południowochińskim – ogłosiła wiceprezydent Kamala Harris, kończąc swoją podróż do Azji Południowo-Wschodniej.

Podczas swoich wizyt w Singapurze i Wietnamie Harris oskarżył Chiny o znęcanie się nad sąsiadami w regionie, wywołując ostrą krytykę ze strony Pekinu, który oskarżył Stany Zjednoczone o ingerowanie w sprawy regionalne i zakłócanie pokoju.

„Cieszymy się z intensywnej konkurencji i nie szukamy konfliktu, ale będziemy rozmawiać o kwestiach takich jak Morze Południowochińskie” – powiedział Harris na konferencji prasowej w stolicy Wietnamu Hanoi w czwartek.

„Będziemy mówić, gdy Pekin podejmie działania, które zagrażają międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach” – dodała.

Siedmiodniowa podróż Harrisa do Singapuru i Wietnamu jest częścią szerszej strategii USA mającej na celu globalną współpracę z Chinami. Jednak jej wizyta została przyćmiona przez śmiertelne wydarzenia w Afganistanie i ciągłe wycofywanie sił amerykańskich.

Chiny, Wietnam, Brunei, Malezja, Filipiny i Tajwan roszczą sobie prawa do części spornych wód na Morzu Południowochińskim, które przebiegają przez ważne szlaki żeglugowe i zawierają bogate pola gazowe oraz łowiska.

Na spotkaniach z wietnamskimi przywódcami w środę Harris powiedział, że „zastraszanie i nadmierne roszczenia morskie” Chin na wodach muszą zostać zakwestionowane i zaoferował wsparcie USA dla wzmocnienia bezpieczeństwa morskiego Wietnamu, w tym więcej wizyt okrętów wojennych USA w tym kraju.

Jej komentarze zostały potępione przez chińskie media państwowe.

W środę państwowa gazeta China Daily, odpowiadając na komentarze Harris w Singapurze, powiedziała, że ​​Harris „celowo zignorowała jej hipokryzję”, próbując zmobilizować kraje regionu przeciwko Chinom.

W czwartek, po spotkaniach w Hanoi, Global Times powiedział, że USA „marzyły” o podżeganiu Wietnamu do konfrontacji z Chinami.

„Dla Waszyngtonu nie mogłoby być lepiej, gdyby wybuchła nowa wojna między Pekinem a Hanoi”, powiedział tabloid opublikowany przez oficjalną gazetę rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej w artykule wstępnym.

Zespół Hawany

Oprócz krytykowania chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i państwowych mediów, Pekin próbował przeprowadzić własny dyplomatyczny zamach stanu podczas podróży z niespodziewanym spotkaniem w Wietnamie, gdzie wyjazd Harrisa z Singapuru był opóźniony o trzy godziny.

READ  Sędzia USA odrzuca akt oskarżenia przeciwko byłemu doradcy Trumpa Bannonowi, powołując się na ułaskawienie

Podczas niezapowiedzianego wcześniej spotkania między wietnamskim premierem Phamem Minhem Chinhem a ambasadorem Chin, Chinh powiedział, że Wietnam nie opowiada się po żadnej ze stron w polityce zagranicznej i podziękował ambasadorowi za nową darowiznę 2 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19.

Na swoim prywatnym spotkaniu z Chenem dzień później Harris obiecała przekazać Wietnamowi milion dawek szczepionki Pfizer.

Ambasada USA w Hanoi przypisała późniejsze przybycie Harrisa do tajemniczego incydentu zdrowotnego, potencjalnie związanego z tajemniczym „syndromem Hawany”, stanem o nieznanym pochodzeniu, który dotknął co najmniej 200 urzędników amerykańskich, w tym oficerów CIA, z objawami takimi jak nudności, migreny i pamięć uchybienia.

„Powiem ci, że przyglądamy się temu i nie mogę się teraz zbytnio podzielić” – powiedział Harris o incydencie na czwartkowej konferencji prasowej.

Wiceprezydent USA Kamala Harris rozmawia z mediami podczas wizyty w Narodowym Instytucie Higieny i Epidemiologii, gdzie w czwartek do Hanoi dotarło 270 000 dawek szczepionki Pfizer. [Evelyn Hockstein/Reuters]

test geopolityczny

Administracja USA określiła rywalizację z Chinami jako „największy geopolityczny test” tego stulecia, próbując odbudować swoje relacje w regionie poprzez serię wizyt na wysokim szczeblu.

W ciągu ostatnich kilku lat napięcia między Chinami a Wietnamem na Morzu Południowochińskim utrzymywały się na wysokim poziomie, chociaż Hanoi próbowało zachować delikatną równowagę.

Rządzące partie komunistyczne w Hanoi i Pekinie utrzymują bliskie stosunki, a Wietnam polega na imporcie chińskich materiałów w celu wsparcia produkcji i eksportu.

Tymczasem stosunki z odwiecznym wrogiem Stanów Zjednoczonych coraz bardziej się zacieśniły, chociaż Waszyngton powiedział, że istnieją ograniczenia w stosunkach, dopóki Wietnam nie poczyni postępów w zakresie praw człowieka, o czym Harris powiedziała, że ​​poruszyła przywódców kraju.

„Nie wstydzimy się mówić głośno, nawet jeśli te rozmowy są trudne do przeprowadzenia i być może trudne do usłyszenia” – powiedziała dziennikarzom.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top