Wiadomości z Ukrainy: Zełenski spotyka się z urzędnikami USA

Kijów, Ukraina –

Sekretarz Stanu i Obrony USA spotkał się w niedzielę wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty na najwyższym szczeblu amerykańskiej delegacji w stolicy kraju od początku rosyjskiej inwazji.

Spotkanie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, potwierdzone przez wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego, odbyło się, gdy Ukraina naciskała na Zachód o potężniejszą broń przeciwko rosyjskiej kampanii w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy, ponieważ siły Moskwy starał się wypędzić ostatnie siły ukraińskie w zrujnowanym porcie Mariupol.

„Tak, spotykają się z prezydentem. Miejmy nadzieję, że zostanie podjęta decyzja o dalszej pomocy” – powiedział ukraiński doradca prezydenta Ołeksij Aristowicz rosyjskiemu prawnikowi i aktywistce Markowi Feyginowi w swoim programie na YouTube „Feygin Live”. Stany Zjednoczone jeszcze nie skomentowały.

Przed sesją z Blinkenem i Austinem Zełenski powiedział, że szuka Amerykanów, którzy przedstawią wyniki, czy to w kwestii broni, czy gwarancji bezpieczeństwa.

„Nie możesz dziś przyjść do nas z pustymi rękami i nie oczekujemy tylko prezentów czy jakiegoś ciasta, oczekujemy konkretnych rzeczy i konkretnej broni” – powiedział.

Ostatnie spotkanie twarzą w twarz Zełenskiego z wysokim rangą urzędnikiem USA odbyło się 19 lutego w Monachium z wiceprezydentem Kamalą Harris, pięć dni przed rosyjską inwazją. Podczas gdy Zachód przekazywał Ukrainie sprzęt wojskowy, Zełenski wielokrotnie podkreślał, że jego kraj potrzebuje więcej ciężkiej broni, w tym systemów obrony powietrznej dalekiego zasięgu i samolotów bojowych.

W widocznym bodźcu dla Ukrainy, agencje ankietowe poinformowały, że prezydent Francji Emmanuel Macron wygra reelekcję ze skrajnie prawicową kandydatką Marine Le Pen, która mierzyła się z pytaniami o jej związki z Moskwą. Sojusznicy Francji w Unii Europejskiej przyjęli ten wynik jako uspokajający znak stabilności i stałego wsparcia dla Ukrainy. Francja odegrała wiodącą rolę w międzynarodowych wysiłkach na rzecz ukarania Rosji sankcjami i dostarczenia Ukrainie systemów uzbrojenia.

Zełenski spotkał się z urzędnikami USA, gdy Ukraińcy i Rosjanie obchodzili prawosławną Wielkanoc. Przemawiając ze starej soboru św. Zofii w Kijowie, Zełenski, Żyd, podkreślił jego znaczenie dla narodu nękanego prawie dwumiesięczną wojną.

READ  Wielka zimowa burza uderza w USA, przynosząc deszcz, śnieg i marznący deszcz

„Dzisiaj wielka uczta daje nam wielką nadzieję i niezachwianą wiarę, że światło zwycięży ciemność, że dobro zwycięży zło, życie zwycięży śmierć i dlatego Ukraina na pewno zwycięży!” Powiedział.

Jednak wojna rzuciła cień na uroczystości. W północnej wsi Iwanówka, gdzie rosyjskie czołgi wciąż zaśmiecają drogi, Olena Koptel powiedziała: „Święta Wielkanocne nie przynoszą radości. Dużo płaczę. Nie możemy zapomnieć, jak żyliśmy”.

Rosyjskie wojsko poinformowało, że w nocy uderzyło 423 ukraińskie cele, w tym umocnione pozycje i koncentrację wojsk, podczas gdy jego samoloty zniszczyły 26 ukraińskich obiektów wojskowych, w tym fabrykę materiałów wybuchowych i kilka składów artylerii.

Od czasu niepowodzenia zdobycia Kijowa Rosjanie dążyli do pełnej kontroli nad wschodnim centrum przemysłowym, gdzie przed wojną wspierani przez Moskwę separatyści posiadali pewne terytorium.

Siły rosyjskie rozpoczęły ataki świeżym powietrzem na stalownię w Mariupolu, gdzie około 1000 cywilów przebywa wraz z około 2000 ukraińskimi bojownikami. Huta w Azowstalu, w której zaszyli się obrońcy, jest ostatnim filarem oporu w mieście, poza tym była okupowana przez Rosjan.

Zełenski powiedział, że podkreślił potrzebę ewakuacji cywilów z Mariupola, w tym z huty, w niedzielnej rozmowie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który ma później rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Aristovich, doradca Zełenskiego, powiedział, że Ukraina zaproponowała rozmowy z Rosją obok rozrastającej się huty stali. Aristovich powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że Rosja nie odpowiedziała na propozycję, która obejmowałaby utworzenie korytarzy humanitarnych i wymianę rosyjskich jeńców wojennych w zamian za bojowników wciąż w zakładzie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ma w poniedziałek udać się do Turcji, a następnie do Moskwy i Kijowa. Zełenski powiedział, że wizyta Guterresa w Rosji przed Ukrainą była błędem.

„Dlaczego? Dostarczyć sygnały z Rosji? Czego powinniśmy szukać?” Zełenski powiedział w sobotę. „Na Prospekcie Kutuzowskiego nie ma żadnych zwłok” – powiedział, odnosząc się do jednej z głównych dróg w Moskwie.

Mariupol był przedmiotem zaciekłych walk od początku wojny ze względu na położenie nad Morzem Azowskim. Zdobycie go pozbawiłoby Ukrainę ważnego portu, uwolniłoby siły rosyjskie do walki gdzie indziej i pozwoliło Moskwie na utworzenie lądowego korytarza na Krym, który odebrała Ukrainie w 2014 roku.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w piątek

Szacuje się, że w Mariupolu pozostało ponad 100 000 osób – z przedwojennej populacji około 430 000 – z niewielką ilością żywności, wody i ciepła. Władze ukraińskie szacują śmierć ponad 20 000 cywilów. Ostatnie zdjęcia satelitarne pokazały coś, co wyglądało na masowe groby w zachodnim i wschodnim Mariupolu.

W nagraniu wydanym w niedzielę przez skrajnie prawicowy Batalion Azowski, który znajduje się wśród ukraińskich żołnierzy w hucie w Mariupolu, widać dzieci w podziemnym bunkrze otrzymujące prezenty wielkanocne. Zastępca dowódcy grupy Światosław Balamar powiedział, że film został nakręcony w zakładzie.

Widziano dziecko noszące domowej roboty pieluchy wykonane z celofanu, a ludzie wieszali pranie na pierścionkach.

„Proszę, pomóż nam” – powiedziała kobieta z filmu, błagając światowych przywódców. „Chcemy żyć w naszym mieście, w naszym kraju. Jesteśmy zmęczeni ciągłymi bombardowaniami i nalotami na naszą ziemię. Jak długo to potrwa?”

Inny doradca prezydenta, Michaił Podolak, napisał na Twitterze, że rosyjska armia atakowała fabrykę ciężkimi bombami i artylerią, jednocześnie gromadząc wojska i sprzęt do bezpośredniego ataku.

Zełenski w sobotę oskarżył Rosjan o popełnianie zbrodni wojennych poprzez zabijanie ludności cywilnej i zakładanie w pobliżu Mariupola „obozów likwidacyjnych” dla osób próbujących opuścić miasto. Powiedział, że Ukraińcy, z których wielu to dzieci, są następnie wysyłani na tereny pod okupacją rosyjską lub do samej Rosji, często na Syberię lub Daleki Wschód.

Roszczenia nie mogą być niezależnie zweryfikowane. Ale ukraińska posłanka Jewnia Krawczuk powtórzyła te słowa w „Tym tygodniu” stacji ABC.

„Wyciągnęli tych ludzi z Mariupola – umieszczono ich w obozach likwidacyjnych… To coś, co nie może się zdarzyć w XXI wieku” – powiedział Krawczuk.

Zełenski twierdził również, że przechwycone komunikaty rejestrowały rosyjskich żołnierzy dyskutujących „jak ukryć ślady swoich zbrodni” w Mariupolu.

Zwrócił uwagę na zabójstwo 3-miesięcznej dziewczynki w wyniku rosyjskiego uderzenia rakietowego w port w Odessie nad Morzem Czarnym. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że dziecko znalazło się wśród ośmiu osób zabitych, gdy Rosja wystrzeliła rakiety samosterujące na Odessę.

READ  Wang Yaping zostaje pierwszą Chinką, która chodzi w kosmosie | wiadomości kosmiczne

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN, powołując się na media społecznościowe, poinformowała, że ​​matka dziecka, Valeria Glodan, i jego babcia również zginęły, gdy pocisk uderzył w dzielnicę mieszkaniową. Zełenski obiecał znaleźć i ukarać winnych.

„Wojna zaczęła się, gdy to dziecko miało miesiąc” – powiedział Zełenski. „Czy możesz sobie wyobrazić, co się dzieje? To brudne szumowiny; nie ma na to innych słów”.

Na potrzeby ofensywy w Donbasie Rosja przegrupowała swoje siły, które walczyły wokół Kijowa i północnej Ukrainy. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły ukraińskie odparły kilka ataków w zeszłym tygodniu i „zadali poważne straty siłom rosyjskim”.

Duchowi przywódcy światowych prawosławnych i katolików wezwali do pomocy cierpiącym mieszkańcom Ukrainy.

W Stambule patriarcha ekumeniczny Bartłomiej powiedziałem, że rozgrywa się „ludzka tragedia”. Bartłomiej, który uważany jest za pierwszego ze swoich prawosławnych patriarchów, cytował w szczególności „tysiące ludzi uwięzionych w Mariupolu, wśród których byli ranni, starsi, kobiety i wiele dzieci”.

Papież Franciszek, przemawiając z okna wychodzącego na Plac Świętego Piotra, ponowił wezwanie do rozejmu wielkanocnego, nazywając to „minimalnym i namacalnym znakiem pragnienia pokoju”.


——


Wkład dziennikarzy Associated Press: Jesica Fisch w Słowiańsku na Ukrainie, Mścisław Czernow i Felipe Dana w Charkowie na Ukrainie, Yuras Karmanau we Lwowie, Kara Anna, Ina Warenicya i Aleksander Staszewski z Kijowa oraz personel AP z całego świata.


pozostajemy w kontakcie


Masz pytania dotyczące ataku na Ukrainę? e-mail [email protected]

  • Podaj swoje imię i nazwisko, lokalizację i dane kontaktowe, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem z CTV News.
  • Twoje komentarze mogą zostać wykorzystane w historii CTVNews.ca.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top