Wewnętrzne tartaki BC zmniejszają produkcję drewna, ponieważ konsumenci opóźniają renowację domów

Tartaki, już zataczające się po pożarach, zmagają się z cenami drewna spadającymi poniżej progu rentowności w wystroju wnętrz Kolumbii Brytyjskiej.

Daryl Dick/The Globe and Mail

Tartaki zajmujące się projektowaniem wnętrz w Kolumbii Brytyjskiej zmniejszają produkcję, ponieważ konsumenci sami opóźniają renowację, podczas gdy budowniczowie domów spowalniają tempo budowy nowych.

West Fraser drewna Co. Sp. z o.o. i Conifex Timber Inc. Z kolei Interfor Corp i Canfor Corp tymczasowo ograniczyły produkcję o 5 do 20 procent w regionie, w zależności od tygodnia rozpoczynającego się pod koniec lipca.

Fabryki, już doświadczające zakłóceń po pożarach w lecie, zmagają się z cenami drewna spadającymi poniżej progów rentowności w regionie.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Popyt na drewno spada wraz z końcem boomu na rękodzieło

Ceny gwałtownie spadły od osiągnięcia rekordowych poziomów w maju. Projekty remontowe i odbudowy straciły w okresie letnim rozmach, po roku gorączkowego kupowania drewna przez konsumentów, którzy utknęli w swoich domach podczas pandemii.

Ceny gotówkowe – jakie młyny pobierają od hurtowni – spadły do ​​poziomu epidemii przy słabym popycie konsumentów. Ceny drewna nadal będą się zmieniać, powiedział w wywiadzie konsultant ds. handlu drewnem Ross Taylor. „Będzie przerywany, ponieważ jest to handel towarem”.

Niektórzy eksperci branżowi spekulowali na początku 2021 r., że może nastąpić runda konsolidacji branży, podczas gdy rynki drewna były bardzo gorące, ale w tym roku w Kanadzie nie doszło do większych fuzji i przejęć.

Zamiast tego kanadyjskie firmy leśne w większości zdecydowały się odkupić zapasy, aw niektórych przypadkach rozszerzyły swoją działalność na południowe Stany Zjednoczone, gdzie producenci mają większy dostęp do dostaw kłód niż Kanada. Pan Taylor powiedział, że kanadyjscy producenci drewna mają większy potencjał do podążania za trendem budowy lub rozbudowy zakładów w USA, a także dokonywania selektywnych przejęć istniejących amerykańskich tartaków, które mają niższe koszty operacyjne niż zakłady w Kolumbii Brytyjskiej.

READ  Badanie laboratoryjne twierdzi, że kanapki z tuńczykiem Subway nie zawierają DNA z tuńczyka

West Fraser z siedzibą w Vancouver powiedział w maju, że wyda 150 milionów dolarów na rozbudowę pięciu tartaków w południowych Stanach Zjednoczonych. A w lipcu firma, zasilona gotówką z wiecu drzewnego, uruchomiła program wykupu akcji o wartości 1 miliarda dolarów.

W maju, Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej, Interfor ogłosił przejęcie czterech tartaków w Gruzji za łączną kwotę 375 milionów dolarów. W czerwcu Canfor z siedzibą w Vancouver ujawnił plany budowy nowego tartaku w Luizjanie za 160 milionów dolarów.

Taylor szacuje, że tartaki w Stanach Zjednoczonych zazwyczaj osiągają próg rentowności oscylujący wokół 400 USD za 1000 stóp deski o wymiarach dwa na cztery wykonane z sosny żółtej południowej. Random Lengths, komunikat prasowy z Oregonu, który monitoruje rynki drewna, poinformował, że południowa sosna żółta była sprzedawana w zeszłym tygodniu po 486 USD, więc tartaki w stanach takich jak Georgia nadal zarabiają pieniądze.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Z kolei zakłady w BC Interior są szczególnie narażone na cięcia produkcyjne, gdy ceny drewna spadają poniżej progu rentowności, jak miało to miejsce w ostatnich tygodniach. Analitycy branżowi twierdzą, że huty w regionie mają jedne z najwyższych kosztów operacyjnych w Ameryce Północnej, więc te zakłady są często pierwszymi, które odczuwają skutki gospodarcze w przypadku spowolnienia w branży leśnej. Tartak w Kolumbii Brytyjskiej również musi się starać o zapewnienie sobie stałych dostaw kłód, płacąc jednocześnie wysokie stawki za wycinkę – opłaty, jakie prowincja pobiera od firm, które zbierają drzewa w jej koronach.

Analityk w CIBC World Markets Inc. Hamir Patel szacuje, że w drugiej połowie 2021 r. poziomy progu rentowności dla wewnętrznych tartaków BC wyniosą od 525 do 575 USD za 1000 stóp płyty. Patel szacuje, że region ten odpowiadał ostatnio za 14 procent produkcji tarcicy w Ameryce Północnej.

READ  Recenzja Aston Martin V12 Speedster

Tartaki BC ustalają swoje ceny na podstawie zachodniego świerku, sosny i jodły (SPF). Dwie z czterech wyprodukowanych z Western SPF sprzedano w połowie sierpnia za 385 dolarów za panel o długości 1000 stóp, co oznacza spadek o 76 procent z 1630 dolarów w maju, według Random Lengths.

Nastąpił stosunkowo umiarkowany wzrost cen, a dwukołowiec Western SPF sprzedał się w zeszłym tygodniu za 460 USD za płytę o długości 1000 stóp, co oznacza wzrost o 19 procent od połowy sierpnia.

Rynki drewna spadły we wczesnych stadiach pandemii, ale podczas boomu cenowego, który trwał od połowy 2020 r. do wiosny 2021 r., konsumenci domowi rozpoczęli projekty typu „zrób to sam” lub wynajęli wykonawców.

Wielu sprzedawców detalicznych nadal nie jest w stanie przenieść pełnych oszczędności wynikających z niższych cen drewna na konsumentów, ponieważ niektóre zapasy w sklepach pochodzą z czasów, gdy ceny drewna były wyższe. Podczas gdy analitycy twierdzą, że rynek rolkowy mógł osiągnąć dno w sierpniu, konsumenci nadal cierpią z powodu utrzymującego się szoku i mają teraz więcej możliwości swobodnego wydawania dochodów.

Historia toczy się dalej pod reklamą

powiedział Dustin Galbert, główny ekonomista Fastmarkets, które publikuje Random Lengths. Galbert dodał w notatce badawczej, że podczas gdy popyt na nowe domy pozostaje silny, budynki mieszkalne w Stanach Zjednoczonych zwalniają z powodu braku siły roboczej i różnych materiałów budowlanych.

Według gazety branżowej z Vancouver, Madison’s Lumber Reporter’s Monthly data tracking, papiery dwa na cztery z zachodniego SPF sprzedawały w zeszłym miesiącu średnio 447 USD za 1000 podnóżków, w porównaniu do 800,50 USD w sierpniu 2020 roku i 348,80 USD w sierpniu 2019 roku.

Oczekuje się, że ceny drewna pozostaną poniżej progu rentowności w fabrykach BC Interior przez część tej jesieni. Pewna stabilność może nastąpić w niedalekiej przyszłości w 2022 roku, a eksperci branżowi prognozują średnią cenę zachodniego SPF w przyszłym roku na poziomie od 500 do 600 USD za 1000 stóp płyty.

READ  Ontario przekształca dwa autobusy GO w mobilne kliniki w ramach nowych wysiłków na rzecz zwiększenia przyjmowania szczepionek

Twój czas jest cenny. Otrzymuj nasz biuletyn nagłówków biznesowych z łatwością dostarczany do Twojej skrzynki odbiorczej rano lub wieczorem. Zarejestruj się dziś.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top