Wewnątrz bańki po Brexicie Borisa Johnsona, gdzie jest królem swojej partii, ale odcięty od rzeczywistości

Kryzys paliwowy był spowodowany brakiem kierowców ciężarówek, co częściowo wynika z Brexitu, o który walczył Johnson. Wiele wskazuje na to, że premier mógł kilka miesięcy wcześniej podjąć decyzje, które pozwoliłyby uniknąć wielu szerszych problemów.

Jest zrozumiałe, że odpowiedzialność spoczywa na przywódcy Wielkiej Brytanii i musi on być pod ogromną presją swoich zwolenników, aby naprawić sytuację i zadowolić opinię publiczną.

Johnson jednak wielokrotnie udowadniał, że dla niego reguły tradycyjnej polityki po prostu nie mają zastosowania.

Zwolennicy jego partii zebrali się w tym tygodniu w Manchesterze po raz pierwszy od czasu, gdy Johnson wygrał wybory, aby „zakończyć Brexit” i zakończyć ograniczenia Covid-19 w Wielkiej Brytanii. Nastrój tutaj jest świąteczny.

świąteczny nastrój

Cokolwiek stanie się z obywatelami w prawdziwym świecie, wirująca bańka konferencji Partii Konserwatywnej nie tylko ignoruje te niezliczone kryzysy, ponieważ są one niewygodne. Prawda jest taka, że ​​ani Johnson, ani jego partia nie znajdują się pod żadną realną presją polityczną ani nie ponoszą żadnych konsekwencji – pomimo odpowiedzialności za wiele z tych spraw.

Zamiast rozważać pandemię, zastanawiać się nad sposobami złagodzenia wpływu Brexitu na gospodarkę lub martwić się, że opozycyjna Partia Pracy czerpie zyski z błędów Johnsona, członkowie Torysów wydają się nadrabiać przez dwa lata niezdolnością do świętowania sukcesu Johnsona.

I naprawdę czują, że cieszą się sukcesem Johnsona. Zazwyczaj takie konferencje skupiają się na szeregu tematów do dyskusji rozsianych po departamentach rządowych, ukazując szeroki wachlarz talentów w zespole ministerialnym.

Ale ta konferencja tak naprawdę dotyczyła jednego: czasami niejasnego marzenia Johnsona o „ulepszeniu” Wielkiej Brytanii, które polega na dostosowaniu biedniejszych społeczności do bogatszych regionów pod względem jakości życia, możliwości zatrudnienia i nie tylko.

Rozumowanie stojące za tym jest proste: jeśli Johnson może ulepszyć życie w obszarach, które nie mają takich samych możliwości jak niektóre miasta, zwłaszcza Londyn, wówczas niechęć na tych zdegradowanych obszarach do elity zostanie zmniejszona, Johnson zostanie okrzyknięty bohater zjednoczenia narodu i jego uścisku na elektoracie królestwa Zjednoczonego.

Pojawiają się pytania, jak premier planuje sfinansować swoje ambicje. Tak, niektórzy członkowie jego rządu otwarcie mówili o rządowym pomyśle podniesienia podatków, aby zapłacić za takie rzeczy jak opieka społeczna. Podczas gdy inni członkowie partii, w większości tradycyjni konserwatyści finansowi, są zaniepokojeni skalą interwencji państwa, Johnson wyglądał na dobrze finansowanego podczas pandemii.

READ  „Delta Plus”: Indie deklarują, że nowa alternatywa dla COVID-19 jest niepokojąca – krajowa

Kiedy jednak te żale porówna się z faktem, że Johnson dał Partii Konserwatywnej największą większość od lat 90., okazuje się, że władza za wszelką cenę jest lepiej smakowana niż przegrywanie z honorem.

„Problemy paliwowe, braki żywności, kontrowersje podatkowe, wszystkie te rzeczy na pewno się zdarzają. Ale jazda na fali sukcesu jest ostatecznie przyjemniejsza” – powiedział w poniedziałek wieczorem minister gabinetu CNN.

słaba opozycja

CNN zapytało kilku urzędników rządowych, w tym ministrów, dlaczego nigdy nie dyskutowano o prawdziwych problemach, z jakimi boryka się ten kraj. Wszystkie ich odpowiedzi wskazywały na fakt, że – jak to widzą – gdyby jutro odbyły się wybory, Johnson wygrałby wygodnie.

„Partia, członkowie, wszyscy jesteśmy zjednoczeni wokół postaci, która nadal wygrywa na własnych warunkach. To bardzo odurzające być częścią” – powiedział urzędnik państwowy.

Sukces Johnsona jest prawdopodobnie spowodowany słabością opozycji na wielu frontach.

Era Borisa Johnsona stała się długim kryzysem

W swojej partii jest niezrównanym królem z powodów przedstawionych powyżej. Przywódca partii bardzo rzadko spotyka się z tak małą opozycją społeczną jak Johnson. Nawet ministrowie zdymisjonowani podczas ostatnich zmian w gabinecie są pełni pochwał dla swojego lidera.

Poza zamkniętą konferencją w Manchesterze oficjalna opozycyjna Partia Pracy również nie zdołała wygenerować żadnego realnego kapitału z ostatnich kryzysów, które nękają kraj.

Nawet na jego konferencji partyjnej w zeszłym tygodniu członkowie Partii Pracy byli bardziej skoncentrowani na polityce wewnętrznej partii niż na atakowaniu obecnego rządu, który musiał wezwać wojsko do dostarczania paliwa.

Zaoferował to nawet Andy Burnham, burmistrz Manchesteru z Partii Pracy Współpraca z Johnsonem w ramach programu „Uaktualnianie”, jednocześnie przyznając, że kraj cierpiał z powodu wielu podziałów po Brexicie i pandemii.

Prawda jest taka, że ​​i tak niewiele można zyskać na ataku na premiera.

READ  Związek strażaków wyraża zaniepokojenie polityką szczepień miasta

Poza bramami Manchesteru nawet liczba antykonserwatywnych demonstrantów jest mniejsza – i mniej głośna – niż na innych konferencjach w ostatnich latach, kiedy brytyjska polityka zatrzymała się w związku z Brexitem.

Pompy paliwowe nie działają na stacji benzynowej BP w Birmingham w Anglii 28 września 2021 r.

W poniedziałek wieczorem Komisja Unii Europejskiej zorganizowała przyjęcie w Centrum Konferencyjnym. Urzędnicy, którzy rozmawiali z CNN, skomentowali – z pewnym zaskoczeniem – jak mało dyskutowano na temat Brexitu. „Wygląda na to, że zależy im tylko na tym kompromisie” – powiedział jeden z nich. „Czy to dobrze, czy źle, wygląda na to, że wszyscy są na tej samej stronie i za Borisem”.

Wcześniej w poniedziałek negocjator Johnsona ds. Brexitu David Frost mówił o jednostronnym zawieszeniu protokołu z Irlandii Północnej w ciągu kilku tygodni.

Dlaczego ktokolwiek miałby ponownie zaufać Brexitowi?

Protokół, główny punkt sporny w rozmowach w sprawie Brexitu, został wynegocjowany i podpisany z UE przez samego Johnsona; Ma na celu wyeliminowanie konieczności przeprowadzania kontroli granicznych między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Jego zawieszenie może mieć rozległe i niszczące konsekwencje.

Nieco zaskakująco, Frost był widziany jak rozmawiał z europejskimi urzędnikami jak starzy przyjaciele na tym samym przyjęciu Komisji Europejskiej.

Przed rozpoczęciem konferencji niektórzy konserwatywni posłowie powiedzieli CNN, że partia musi odpowiedzieć na jedno pytanie: czy człowiek, który wykorzystał swoją politykę opartą na postaci, aby zakończyć Brexit, po latach impasu, jest właściwym człowiekiem do poruszania się po Wielkiej Brytanii przez lata. Kłopoty i kryzysy, których można uniknąć.

Jeśli minie kilka ostatnich dni w Manchesterze, odpowiedź brzmi jednoznacznie: tak.

Cokolwiek dzieje się w prawdziwym świecie, Johnson utrzymuje wystarczająco dużą przewagę w sondażu, aby wygrać wybory. Ma większość parlamentarną, co oznacza, że ​​może uzyskać prawie każdą politykę przez Izbę Gmin. Nikt w Wielkiej Brytanii, w żadnej partii politycznej czy grupie opozycyjnej, nie wydaje się w najbliższym czasie bliski osłabienia swojej kontroli nad brytyjską polityką.

READ  Były przyjaciel mówi, że książka byłej doradcy Melanii Trump może być powiązana z nominacją Ivanki do Białego Domu

Siostra premiera powiedziała kiedyś, że jako młody człowiek Johnson chciał zostać „Królem Świata”. Może nie, ale obecnie jest de facto królem brytyjskiej polityki. Ma do dyspozycji środki, aby utrzymać tę władzę tak długo, jak chce.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top