Według Greater Vancouver Real Estate Council, sprzedaż domów spadła o 43 procent w porównaniu z lipcem ubiegłego roku

Według Greater Vancouver Real Estate Board (REBGV) sprzedaż domów spadła w zeszłym miesiącu o 43 procent w stosunku do lipca 2021 r. io 23 procent w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

Sprzedaż w regionie wyniosła 1887, 35,2 procent poniżej średniej 10-letniej sprzedaży w lipcu.

Zarząd twierdzi, że te liczby sugerują, że nadszedł nowy cykl rynkowy – charakteryzujący się zmniejszonym popytem na domy.

„Myślę, że kupujący i sprzedający domy odpoczywają po gorączkowym dwuletnim okresie” – powiedział Craig Moon, wiceprezes ds. komunikacji w REBGV.

Moon powiedział, że ostrożność kupujących wynika z rosnących stóp procentowych i obaw o inflację.

„Nabywcy domów poświęcają mądrze czas, aby ocenić, co te zmiany oznaczają dla ich sytuacji osobistej”.

Zarząd twierdzi, że część nowego cyklu rynkowego obejmuje stopniowy wzrost liczby domów na sprzedaż, ale w zeszłym miesiącu na liście znajdowało się 3960 domów, co oznacza spadek o około 10 procent od lipca 2021 i 25 procent od czerwca 2022.

Tymczasem złożona cena referencyjna regionu wyniosła w zeszłym miesiącu ponad 1,2 miliona dolarów, co stanowi wzrost o prawie 10 procent od lipca 2021 i 2-procentowy spadek od czerwca 2022.

Moon powiedział, że ceny zaczęły spadać w ciągu ostatnich trzech miesięcy, ale w stopniowym tempie około 2 procent miesięcznie.

„Bardzo normalna reakcja rynku”

Popyt spada w całej prowincji, powiedział Brendon Ogmundson, główny ekonomista British Columbia Real Estate Association.

„Bez względu na to, na jaki rynek patrzysz, sprzedaż jest zwykle o 20 do 25 procent niższa od normalnej o tej porze roku” – powiedział Ogmundsson.

Chociaż ceny powoli spadają, powiedział Ogmundsson, znaczny spadek cen jest bardzo mało prawdopodobny.

„Obserwujemy bardzo normalną reakcję rynku na bardzo wysokie stopy procentowe”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top