W Unii Europejskiej toczy się sprawa o nałożenie grzywny w sporze dotyczącym przepisu polskiego prawa

(Bloomberg) – Polska zaapelowała do sądu najwyższego Unii Europejskiej przeciwko władzy wykonawczej o wstrzymanie dziennych grzywien w wysokości 1 miliona euro (1,1 miliona dolarów) w centrum krajowego sporu o gruntowne zmiany w sądownictwie.

Rząd w Warszawie ma nadzieję, że grzywny, które wzrosły do ​​ponad 400 mln euro, powinny zostać cofnięte, ponieważ postępował zgodnie z dyrektywą najwyższego sądu UE, znanego jako Izba Dyscyplinarna dla Sędziów, powiedział minister do spraw europejskich Simon Czynkowski. – powiedział Vale Sek.

Posunięcie to oznacza nową eskalację napięć między Polską a UE w związku ze stanowiskiem w sprawie praworządności. Osobno nieporozumienia w koalicji rządzącej uniemożliwiają rządowi wykonanie porozumienia z Brukselą, które utorowałoby drogę do uwolnienia 35,4 mld euro pomocy postpandemicznej.

„Izba Dyscyplinarna SN została rozwiązana, a przepisy, które budziły wątpliwości Komisji Europejskiej i TSUE przestały być stosowane” – powiedział w piątek Bloombergowi Szynkowski, który potwierdził wniesienie sprawy przeciwko komisji . „Dlatego nie ma podstaw do nałożenia kary przez komisję”.

Polska zwróciła się do Komisji w zeszłym miesiącu o zawieszenie kar od 15 lipca po tym, jak parlament zastąpił kwestionowany mechanizm regulacyjny nową izbą. Sprawa Polski została po raz pierwszy opisana późnym czwartkiem na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Rząd odmawia zapłaty grzywny od listopada ubiegłego roku. W odpowiedzi Komisja Europejska okresowo odcinała kwoty wpłat, które Polska otrzymuje z budżetu Zgromadzenia.

Kwestia wyborcza

Koalicja nacjonalistyczna znajduje się pod presją, by złagodzić konflikt z Unią Europejską, ponieważ rosnąca inflacja zżera poparcie wyborców, a koszty pożyczek ograniczają rządowy sposób zwiększania wydatków socjalnych, co jest jego zwycięską formułą w ostatnich dwóch wyborach.

Sondaże sugerują, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość może stracić władzę w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na październik przyszłego roku. Jednak starania o dostęp do miliardów euro funduszy UE zostały zahamowane przez nieporozumienia w koalicji rządzącej, aby spełnić kryteria określone w porozumieniu uzgodnionym z komisją, z powodu sporu o przepisy prawne Warszawy.

READ  Niepowstrzymana obrona Polski powala Girarda 64-28 Wiadomości, sport, praca

Prezydent poruszył również możliwość zawetowania przepisów leżących u podstaw umowy. Ustawa odwróciłaby niektóre z najbardziej kwestionowanych elementów rządowej reformy sądownictwa, która zdaniem UE zwiększa wpływ polityczny na sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w piątek z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, aby omówić ustawę, której minister i jego koledzy posłowie chcą się sprzeciwić.

(Aktualizacje ze szczegółami w drugiej kolumnie, na końcu spotkanie ministerialne.)

©2022 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top