W Polsce zauważono rekordową liczbę 170 gnu

Na obrzeżach zauważono ogromne stado żubrów, liczące 170 zagrożonych wyginięciem zwierząt. Puszczy Białowieskiej We wschodniej Polsce. Naukowcy twierdzą, że jest to największy, jaki kiedykolwiek widzieli.

Grupę wyśledzili dronem pod koniec grudnia badacze z Instytutu Mammalogii PAN w Białowieży, którzy tropili żubry i badali ich rozród. Opublikowali zdjęcie stada pokazane powyżej.

„Byliśmy zaskoczeni, widząc tak dużą liczbę żubrów w jednym miejscu” – powiedział TVP Rafał Kowalczyk, który prowadzi badania żubrów w IBS PAN.

Wspaniała przyroda Puszczy Białowieskiej na zdjęciach

„Do tej pory monitorujemy stada żubrów w wielu miejscach w Polsce i za granicą [previous] Duże skupisko 136 osobników zaobserwowaliśmy tej zimy na obrzeżach Lasu Nicejskiego. [in Poland],” on dodał.

„Kiedy zobaczyliśmy duże stado na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, zastanawialiśmy się, czy dorównuje gnieźnieńskiemu” – kontynuuje Kowalczyk. Nagranie z drona rozwiało wszelkie wątpliwości.

Uważa się, że stado, które obejmuje 40 cieląt, wyewoluowało z połączenia kilku mniejszych grup żubrów widzianych na tym obszarze wcześniej zimą.

Być może zbiegły się one z nagłym nadejściem zimy, obfitymi opadami śniegu i temperaturami spadającymi poniżej 0°C. W takich sytuacjach żubry gromadzą się w duże stada, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

Informacje o ogromnym stadzie nie zostały natychmiast ujawnione przez naukowców, aby uniknąć dużej liczby fotografów i innych obserwatorów dzikiej przyrody.

Żubry, na które polowano na wolności w Polsce i innych krajach Europy na początku XX wieku, przeżyły tylko w niewoli. Jednak plany ich ponownego wprowadzenia zapoczątkowano w latach pięćdziesiątych XX wieku. Polska ma obecnie największą liczbę zwierząt na kontynencie.

Polskie żubry zostały skreślone z listy zagrożonych wyginięciem, ale z kraju zniknęło 16 gatunków ptaków

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) liczba żubrów potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat, z około 1800 w 2003 r. do ponad 6200 w 2019 r. W Europie istnieje 47 niezależnych stad, głównie w Polsce, na Białorusi iw Rosji.

READ  SITA usprawni połączenia lotnicze na lotniskach w Polsce

Prowadził IUCN w 2021 roku Zmiana statusu żubra z „wrażliwego” na „prawie zagrożonego”. – co oznacza, że ​​nie grozi mu już globalne wyginięcie – nad nim Czerwona lista gatunków zagrożonych.

„Liczebność żubrów w Puszczy Białowieskiej – iw całej Polsce – stale rośnie” – zauważa IBS PAN. „Ubiegłej zimy Białowieski Park Narodowy naliczył w puszczy 779 żubrów. Część populacji migruje sezonowo z lasów na tereny otwarte.

Rosnące populacje gnu w Polsce również doprowadziły do ​​ich reintrodukcji Kuszący cel dla niektórych drapieżników. Raport Greenpeace z 2017 roku wykazał, że myśliwi płacą do 12 000 złotych (2500 euro) za zorganizowane polowania na żubry, które mogą odbywać się legalnie, jeśli należą do ograniczonych stad.

Myśliwy zabija żubry „wzięte za świnie” w Polsce

Źródło głównego zdjęcia: Instytut Biologii SSaków Akademii Polskiej Nauk

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top