W pogoni za wolnością podróżowania Rosjanie gromadzą się w Serbii po szczepionki przeciw COVID-19 wyprodukowane na Zachodzie

Kiedy rosyjskie organy regulacyjne zatwierdziły własną szczepionkę przeciwko koronawirusowi, był to moment dumy narodowej, a rodzina Pavlov była wśród tych, którzy pospieszyli, aby zrobić zastrzyk. Ale międzynarodowe organy ds. zdrowia jeszcze nie pobłogosławiły strzału Sputnika V.

Kiedy więc rodzina z Rostowa nad Donem w południowej Rosji chciała odwiedzić Zachód, szukała szczepionki, która umożliwiłaby im swobodne podróżowanie – zadanie to przywiodło ich do Serbii, gdzie w ostatnich tygodniach przybyły setki rosyjskich obywateli. otrzymywać zatwierdzone przez Zachód szczepionki przeciw COVID-19.

Serbia, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, jest wygodną opcją dla Rosjan poszukujących szczepionki, ponieważ mogą wjechać do sojuszników bałkańskich bez wiz i ponieważ oferuje szeroki wybór zachodnich kilofów. Wzrosły zorganizowane wycieczki po Rosjanach, które można spotkać w stolicy, Belgradzie, w hotelach, restauracjach, barach i klinikach szczepień.

„Przyjęliśmy szczepionkę Pfizera, ponieważ chcemy podróżować po całym świecie” – powiedziała 54-letnia Nadieżda Pawłowa po otrzymaniu szczepionki w zeszły weekend w rozległym centrum szczepień w Belgradzie.

Jej mąż, Witalij Pawłow, lat 55, powiedział, że chciałby, aby „cały świat był dla nas otwarty, a nie tylko kilka krajów”.

Rosjanin Witalij Pawłow otrzymuje strzał od firmy Pfizer w Belgradzie 2 października 2021 r. (Darko Vojnovic/The Associated Press)

Według Federacji Rosyjskich Operatorów Turystycznych w połowie września na rynku pojawiły się pakiety szczepień dla Rosjan poszukujących zastrzyków zatwierdzonych przez WHO.

Ceny wahają się od 300 do 700 dolarów, w zależności od notowań, powiedziała Maya Lomidzi, dyrektor generalna grupy.

„Ludzie nie chcą czekać”

Okrzyknięty przez prezydenta Rosji Władimira Putina pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką na koronawirusa, Sputnik V pojawił się w sierpniu 2020 roku i został zatwierdzony w prawie 70 krajach, w tym w Serbii. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​globalna aprobata jest nadal analizowana po tym, jak kilka miesięcy temu w zakładzie produkcyjnym wykryto problemy.

W piątek wysoki rangą urzędnik WHO powiedział, że problemy prawne blokujące przegląd Sputnika V są „na skraju rozwiązania”, co może wznowić proces w kierunku zezwolenia na użycie w sytuacjach awaryjnych.

Istnieją inne przeszkody dla rosyjskiego wniosku, w tym brak pełnych informacji naukowych i inspekcji zakładów produkcyjnych, powiedziała dr Mariangela Simao, zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia.

Fiolka szczepionki Sputnik V COVID-19 w Moskwie w grudniu 2020 r. (Pavel Golovkin/The Associated Press)

Rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko powiedział niedawno, że kwestie administracyjne są jedną z głównych przeszkód w procesie przeglądu WHO.

Judy Twigg, profesor nauk politycznych specjalizująca się w globalnym zdrowiu na Virginia Commonwealth University, spodziewa się, że Sputnik V zostanie ostatecznie zatwierdzony, ale „prawdopodobnie nie do końca tego roku”.

„WHO powiedziała, że ​​potrzebuje więcej danych, aby wrócić i sprawdzić niektóre linie produkcyjne, na których wcześnie zauważyła problemy. Te ponowne inspekcje są procesem wielotygodniowym, nie bez powodu. To nie jest coś, co było tak lekko ukryte”.

Robotnicy rozładowują dostawę rosyjskiej szczepionki Sputnik V na lotnisku w Caracas w Wenezueli 29 marca. (Dwór Quintero/Reuters)

Oprócz Światowej Organizacji Zdrowia, Sputnik V nadal czeka na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków, zanim zniesione zostaną wszelkie ograniczenia w podróżowaniu dla osób zaszczepionych preparatem rosyjskim.

Długie oczekiwanie frustrowało wielu Rosjan, więc kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła kolejne opóźnienie we wrześniu, zaczęli szukać rozwiązań gdzie indziej.

„Ludzie nie chcą czekać; ludzie muszą mieć możliwość wjazdu do Europy z różnych powodów osobistych” – wyjaśniła Anna Filatovskaya, rzeczniczka agencji turystycznej Russky Express w Moskwie. „Niektórzy mają krewnych. Niektórzy mają pracę, trochę nauki, trochę pracy. Niektórzy po prostu chcą wyjechać do Europy, ponieważ za nią tęsknią”.

Turystyka szczepionkowa

Serbia, prawosławny i słowiański kraj, oferuje shoty Pfizer, AstraZeneca-Oxford i Chinese Sinopharm. Zgodnie z powszechnym popytem rosyjskie agencje turystyczne oferują teraz również wycieczki do Chorwacji, gdzie turyści mogą natychmiast otrzymać szczepionkę Johnson & Johnson bez konieczności powrotu.

„W przypadku Serbii popyt rośnie jak lawina” – powiedziała Filatowskaja. „To tak, jakby wszystko, co obecnie robi nasza firma, to sprzedaż wycieczek do Serbii”.

Kraj bałkański wprowadził szczepienia dla obcokrajowców w sierpniu, kiedy akcja szczepień w kraju zwolniła po dotarciu do około 50 procent dorosłej populacji. Oficjalne dane rządu Serbii pokazują, że do tej pory w kraju zaszczepiono blisko 160 tys. obcokrajowców, ale nie wiadomo, ilu jest Rosjan.

Ludzie są obserwowani w centrum szczepień COVID-19 w Belgradzie 2 października. (Darko Vojnovic/The Associated Press)

Ponieważ popularność wycieczek ze szczepionkami rozprzestrzeniła się około miesiąca temu, zapewniły one mile widziane interesy serbskim touroperatorom spustoszonym przez pandemię w już osłabionej gospodarce. Predrag Tesek, właściciel biura podróży BTS Compass w Belgradzie, powiedział, że zarezerwowano je z dużym wyprzedzeniem.

„Na początku zaczynałem skromnie, ale liczby rosły z dnia na dzień” – powiedział Tesic.

Wyjaśnił, że jego agencja organizuje wszystko, od transportu na lotnisko po zakwaterowanie, tłumaczenia i inną pomoc w punktach szczepień. Gdy za trzy tygodnie wrócą po kolejną dawkę, rosyjskim gościom proponuje się krótkie wycieczki do niektórych słynnych miejsc w Serbii.

Po powrocie do Rosji niektórzy Moskali twierdzili, że rozumieją, dlaczego tak wielu ich rosyjskich braci wyjechało za granicę na szczepienia. Ale Tatiana Novikova powiedziała, że ​​lokalne szczepienia pozostają opcją.

„Szczerze mówiąc bardziej ufam naszym” – powiedziała.

Przypadki rosną w Rosji i Serbii

W związku z niskimi wskaźnikami szczepień i niechęcią władz do ponownego nałożenia restrykcyjnych środków, zarówno Rosja, jak i Serbia odnotowały w ciągu ostatnich kilku tygodni zakażenia COVID-19 i hospitalizacje na rekordowym poziomie.

Dzienna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Rosji przekroczyła 900 drugi dzień z rzędu w czwartek – dzień po tym, jak osiągnęła 929. W Serbii dzienna liczba zgonów wynosząca 50 jest jak dotąd najwyższa od miesięcy w kraju liczącym siedem milionów ludzi. Potwierdzono prawie milion przypadków.

Grabarze dezynfekują w czwartek trumnę ofiary COVID-19 na cmentarzu pod Omskiem w Rosji. (Stowarzyszenie prasy)

W Rosji wskaźnik szczepień w kraju był niski. W tym tygodniu prawie 33 procent ze 146 milionów ludzi w Rosji otrzymało przynajmniej jeden zastrzyk szczepionki na koronawirusa, a 29 procent zostało w pełni zaszczepionych.

Oprócz Sputnika V i wersji jednodawkowej znanej jako Sputnik Light, Rosja zastosowała również dwie inne szczepionki zaprojektowane w kraju, które nie zostały zatwierdzone na arenie międzynarodowej.

READ  Ontario twierdzi, że więcej domów opieki długoterminowej jest klimatyzowanych, ale nie wszystkie pokoje są dostępne

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top