W obliczu szalejącej wojny i rosnących cen żywności Trudeau uczestniczy w Szczycie Wspólnoty Narodów w Rwandzie

Wojna na Ukrainie rzuci się cieniem na premiera Justina Trudeau i innych przywódców Wspólnoty Narodów po ich przybyciu do Rwandy, w środę na ich pierwszym spotkaniu od wybuchu pandemii.

Trudeau przybył do Kigali późnym wieczorem, gdy w silnie strzeżonej stolicy rozpoczęły się wydarzenia i fora towarzyszące spotkaniu, w tym sesje na temat równości płci i przywództwa gospodarczego kobiet.

Oczekuje się, że głównym tematem konferencji przywódców będzie bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza w Afryce. Podobnie jest z faktem, że kilka głównych krajów wstrzymało się od rezolucji potępiającej inwazję Rosji na jej wschodnioeuropejskiego sąsiada w ONZ na początku tego roku.

W wywiadzie dla CBC Radio, domTrudeau powiedział, że wyzwaniem dla sojuszników Ukrainy jest zaangażowanie „w bardzo realny i zrównoważony sposób” ze sceptycznymi przywódcami w sprawie sankcji, aby „zrozumieli, że Rosja próbuje zdestabilizować świat i przywrócić demokrację i rządy prawa dziesiątki lat wstecz”.

„Ważne jest, aby wszyscy, nie tylko kraje europejskie, przeciwstawili się tej próbie przerysowania porządku światowego” – dodał.

Dziesięciu członków Wspólnoty Narodów – Bangladesz, Indie, Mozambik, Namibia, Pakistan, RPA, Sri Lanka, Tanzania, Uganda i Zimbabwe – formalnie wstrzymało się od głosu w ONZ w marcu ubiegłego roku, w którym potępiono rosyjską inwazję na Ukrainę 24 lutego.

Chociaż rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie są prawnie wiążące, mają znaczenie polityczne.

Trudeau powiedział, że należy przedstawić argument, aby przekonać Indie i RPA – z których, jak powiedział, „są dumni z zasad demokracji, zasad integralności terytorialnej, suwerenności i zdolności ludzi do decydowania o własnej przyszłości”. — po raz kolejny przeciwstawić się wojnie Rosji z Ukrainą.

Prezydent Rosji Władimir Putin po lewej i premier Indii Narendra Modi witają się przed spotkaniem w New Delhi w Indiach 6 grudnia 2021 r. (Manish Swaroop/The Associated Press)

Zobaczymy, jak skuteczne będą te argumenty. Na przykład Indie kupują rosyjską ropę i węgiel ze zniżką.

Indie są trzecim co do wielkości konsumentem ropy naftowej na świecie, a ponad 80 procent jest importowane. Moskwa nie była głównym dostawcą ropy do Indii przed inwazją. W styczniu i lutym br. Indie w ogóle nie importowały rudy z Rosji.

Dziś Rosja jest drugim największym eksporterem ropy w Indiach.

Trudeau powiedział, że spotkanie Wspólnoty Narodów będzie okazją do przypomnienia krajom, że „nie muszą być mili dla Rosji” i podkreślenia, że ​​Moskwa jest „inicjatorem całej tej niestabilności” na całym świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność. Bezpieczeństwo.

Planowana nowa ambasada w Rwandzie

Kanada będzie również próbowała rozpowszechniać to przesłanie, zwiększając swoją obecność dyplomatyczną, przekształcając misję w Rwandzie w pełnoprawną ambasadę z Wysokim Komisarzem.

Minister spraw zagranicznych Melanie Julie określiła Rwandę jako „strategiczną” w Afryce i powiedziała, że ​​wykazała się przywódczą rolą na kontynencie.

„Tak, wiemy, że Rosja jest na kontynencie” – powiedziała. „Tak, wiemy, że Chiny są również coraz bardziej obecne na kontynencie. Nie możemy więc być naiwni. Musimy upewnić się, że nasi dyplomaci są na ziemi, z oczami i uszami, słuchając tego, co się dzieje”.

Ukraina i Rosja (w mniejszym stopniu) należą do największych dostawców zboża do Afryki, gdzie obecnie rosną ceny żywności.

Ukraiński żołnierz przechodzi obok płonącego zboża z silosu zbombardowanego przez siły rosyjskie w obwodzie donieckim na Ukrainie 31 maja 2022 r. (Serhij Nozhenko/Reuters)

Rosja próbowała obwiniać zachodnie sankcje za podwyżkę cen. Trudeau zauważył, że sankcje wobec Rosji nie dotyczą dostaw żywności i zboża.

Wiele ukraińskiego zboża przeznaczonego na eksport nadal tkwi w kraju, ponieważ jego porty zostały zamknięte z powodu rosyjskiej blokady morskiej.

„pomocne forum”

Colin Robertson, były dyplomata i ekspert ds. polityki zagranicznej w Kanadyjskim Instytucie Spraw Globalnych, powiedział, że spotkanie Wspólnoty Narodów stanowi dla Trudeau „prawdziwą szansę”, biorąc pod uwagę, że niektórzy inni przywódcy mogą być nieobecni, a nowo wybrany premier Australii dopiero się zaczyna. Mokro na arenie międzynarodowej.

Robertson powiedział, że spodziewa się bardziej merytorycznych dyskusji na spotkaniu przywódców G7 w Niemczech, które odbędzie się bezpośrednio po szczycie w Rwandzie.

Powiedział, że Rzeczpospolita jest „przydatnym forum, ale być może mniej użytecznym niż kiedyś”.

Królową, głowę Rzeczypospolitej, reprezentować będzie na spotkaniu książę Karol. Według doniesień brytyjskich mediów, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma podkreślać zalety ekonomiczne organizacji, w tym wartość preferencyjnego handlu między członkami.

Premier Justin Trudeau spotyka się z prezydentem Rwandy Paulem Kagame w Addis Abebie w Etiopii w sobotę 8 lutego 2020 r. (Shawn Kilpatrick/The Canadian Press)

W zeszłym tygodniu, w oczekiwaniu na spotkanie, Trudeau rozmawiał z prezydentem Rwandy Paulem Kagamem. Wysoki rangą urzędnik państwowy, przemawiający w tle, powiedział, że premier przed szczytem przeprowadzi dalsze rozmowy z innymi przywódcami.

Trudeau jedzie do Rwandy, gdzie po raz kolejny kwestionowana jest sytuacja w zakresie praw człowieka w tym kraju.

W zeszłym tygodniu organizacje zajmujące się prawami człowieka wyraziły zaniepokojenie więzieniem i biciem rwandyjskich przeciwników. Plan brytyjskiego rządu dotyczący deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy dodał kolejny czynnik do tych obaw.

READ  Rozliczenie osiągnięte w mieszkaniu na Florydzie załamuje się, przekracza miliard dolarów - wiadomości ze świata

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top