W obawie przed Rosją, Polska pilnie chce kupić amerykańskie drony Reaper

Dron MQ-9 Reaper Sił Powietrznych USA wisi w bazie lotniczej Amari w Estonii 1 lipca 2020 r. Amerykańskie drony zostały uziemione w Estonii w celu wsparcia gromadzenia danych wywiadowczych NATO w krajach bałtyckich. REUTERS / Janis Laizans / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 16 marca (Reuters) – Polska chce w przyszłości kupić drony MQ-9 Reaper od Stanów Zjednoczonych i dokonać dalszych zakupów później w związku z rosnącymi obawami o bezpieczeństwo w ciągu trzech tygodni rosyjskiej inwazji na sąsiednią Ukrainę.

„Planujemy pilnie zakupić pierwsze bezzałogowe statki powietrzne MQ-9 Reaper” – powiedział w środę ppłk Christoph Bladek, rzecznik Agencji Sił Zbrojnych Ministerstwa Obrony.

Podczas gdy pierwsze drony będą zamawiane w ramach Accelerated Process, Polska będzie również podążać za planem Zefir, w ramach którego trwają negocjacje w sprawie zakupu bezzałogowych statków powietrznych klasy MALE, powiedział Platek Reuterowi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Odmówił podania, jakie drony można zamówić.

„Mówimy o oferowaniu łącznie wielu zestawów” – powiedział później.

Polska ma nadzieję, że do końca tego roku trafią na pierwsze drony. Wartość planowanej akwizycji nie została ujawniona przez Ministerstwo.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie, największego konfliktu zbrojnego w Europie od czasów II wojny światowej, Plattek powiedział, że „ten rozkaz… jest odpowiedzią na sytuację bezpieczeństwa, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej”. Czytaj więcej

W maju ubiegłego roku Polska zakupiła 24 drony Pyrric z Turcji, stając się pierwszym członkiem NATO, który kupił drony z Ankary. Ukraina użyła tych samych dronów przeciwko siłom rosyjskim. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alicji Ptak; Montaż przez Jonathana Odyseusza i Tomasza Jonowskiego

READ  Niemcy vs Polska - prognozy, typy i kursy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top