W Meksyku wykopaliska Azteków ustanawiają nowe rekordy w miarę pogłębiania się królewskiej tajemnicy

W Meksyku wykopaliska Azteków ustanawiają nowe rekordy w miarę pogłębiania się królewskiej tajemnicy

MEXICO CITY (Reuters) – Duży zbiór rytualnych ofiar Azteków został znaleziony pod centrum Meksyku, u stóp najświętszej świątyni imperium, zapewniając nowy wgląd w przedhiszpańskie rytuały religijne i propagandę polityczną.

Zapieczętowana w kamiennych skrzyniach pięć wieków temu, u stóp świątyni, zawartość jednej skrzyni dokładnie pośrodku tego, co kiedyś było ceremonialnym okrągłym etapem, pobiła rekordy liczby ofiar morskich zarówno z Oceanu Spokojnego, jak i u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Zatoka Meksykańska. , w tym ponad 165 jaskrawoczerwonych rozgwiazd i ponad 180 całych gałęzi koralowców.

Archeolodzy uważają, że kapłani Azteków ostrożnie umieścili te ofiary w pudełku wewnątrz podwyższonej platformy na ceremonię, w której prawdopodobnie uczestniczyły tysiące wściekłych gapiów wśród bicia w bębny.

„Czysta imperialna propaganda”, powiedział Leonardo López Lujan, główny archeolog Proyecto Templo Mayor w Narodowym Instytucie Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku, który nadzoruje wykopaliska, o potencjalnej scenie.

W tym samym pudełku archeolodzy znaleźli wcześniej złożonego w ofierze jaguara przebranego za wojownika kojarzonego z azteckim patronem Huitzilopochtli, bogiem wojny i słońca, zanim pandemia COVID-19 wstrzymała wykopaliska na ponad dwa lata.

Wcześniej niezgłoszone szczegóły obejmują odkrycie orła złożonego w ofierze w zeszłym miesiącu w szponach jaguara, wraz z miniaturowymi drewnianymi włóczniami i tarczą z trzciny znalezioną obok kotów skierowanych na zachód, które miały mosiężne dzwonki przywiązane do kostek.

Na wpół wykopana prostokątna skrzynia, która pochodzi z czasów panowania największego cesarza Azteków, Ahuitzotla, który panował w latach 1486-1502, pokazuje niewyraźne wybrzuszenie pośrodku poniżej szkieletu jaguara, co wskazuje, że pod spodem znajduje się coś solidnego.

„Wszystko, co jest pod Jaguarem, jest czymś bardzo ważnym” – powiedział Lopez Loganowi.

„Spodziewamy się wielkiego odkrycia”.

López Lujan, który kieruje wykopaliskami na terenie dzisiejszego Templo Mayor, uważa, że ​​skrzynia może zawierać urnę zawierającą skremowane szczątki Ahuitzotla, cesarza, którego kampanie militarne rozszerzyły imperium na dzisiejszą Gwatemalę, łącząc meksykańskie wybrzeża Pacyfiku i Zatoki Perskiej. . Ale mówi, że potrzebny będzie co najmniej kolejny rok wiercenia, aby załatwić sprawę.

READ  Tchórzliwy Cruz! Ted Cruz ukrył się w szafie podczas buntu, a następnie karmił wielkim kłamstwem Trumpa

AZTECKI ŚWIAT

Do tej pory nie znaleziono żadnego królewskiego grobowca Azteków, pomimo ponad 40 lat kopania wokół Templo Mayor, gdzie znaleziono ponad 200 skrzyń ofiarnych.

Świątynia osiągnęła wysokość 15-piętrowego budynku, zanim została zburzona w latach po hiszpańskim podboju Meksyku w 1521 r., A ruiny służyły do ​​ukrycia wielu nowszych znalezisk.

Oprócz centralnego wyświetlacza zawierającego jaguara, niedawno obok niego ustawiono dwa dodatkowe boksy, które mają zostać otwarte w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Prawdopodobnie najbardziej okrutne ze zwierząt przebranych za wojowników, były ubrane w jadeit, turkus i złoto.

Wodne ofiary zakrywające jaguara mogą przedstawiać wodny świat podziemny, w którym Aztekowie wierzyli, że słońce zachodzi każdej nocy, lub być może część podróży króla po śmierci.

Joyce Marcus, archeolog specjalizujący się w starożytnym Meksyku z University of Michigan, mówi, że niedawno odkryte ofiary rzucają światło na „światopogląd Azteków, gospodarkę rytualną i wyraźne powiązania między imperialną ekspansją, działaniami wojennymi, sprawnością militarną i rolą władcy” w ceremonie uświęcające podboje i umożliwiające napływ daniny do stolicy.

„Każdy fundusz pożyczkowy dodaje kolejny element do układanki” – powiedziała.

Wreszcie w pobliskim dole odkryto czaszki dziesiątek ofiarowanych dzieci w wieku od jednego do sześciu lat, datowane na kilkadziesiąt lat wcześniej, ale także spokrewnione z Huitzilopochtli.

Według Diany Moreras, badaczki Azteków z University of British Columbia, informacje zebrane z wykopalisk wykraczają poza relacje z niepełnej ery kolonialnej, które są również zabarwione uzasadnieniami podboju przez europejskich zdobywców.

„Naprawdę poznajemy Azteków na ich własnych warunkach”, powiedziała, „ponieważ tak naprawdę patrzymy na to, co zrobili, a nie na to, co myśleli o nich Hiszpanie”.

(Reportaż Davida Allera Garcii) Montaż autorstwa Stephena Eisenhammera i Josie Kao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *