W maju gospodarka kanadyjska skurczyła się drugi miesiąc z rzędu

Kanadyjski PKB skurczył się w maju o 0,3 procent, drugi z rzędu miesięczny spadek, ponieważ większość branż zwolniła.

Statistics Canada poinformowało w piątek, że skurczyła się większość branż, zwłaszcza budownictwo, produkcja i handel detaliczny.

Nawet sektor nieruchomości w Kanadzie skurczył się drugi miesiąc z rzędu. Sektor nieruchomości, wynajmu i leasingu spadł w maju o 0,4 proc. po spadku o 0,8 proc. w kwietniu. To pierwszy z dwumiesięcznej serii spadków od marca i kwietnia 2020 roku.

„Wraz ze sprzedażą domów i poziomami budowy stopniowo powracającymi do bardziej zrównoważonych poziomów, ten obszar gospodarki może być hamulcem wzrostu w nadchodzących miesiącach” – powiedział Sri Thanapalasingam, ekonomista w TD Bank.

Nieznacznie rozwinęły się rolnictwo, leśnictwo, górnictwo, wydobycie ropy i gazu, usługi komunalne i sektor publiczny.

Ogólnie rzecz biorąc, całkowita wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych przez kanadyjską gospodarkę nie przekroczyła 1,98 biliona dolarów w ciągu miesiąca. To wciąż niecałe 2 procent z 2 bilionów dolarów, które gospodarka była warta w lutym 2020 roku.

Liczby za maj przypadają w czasie, gdy gospodarka kanadyjska znajdowała się na zboczu trzeciej fali COVID-19, a znaczna część społeczności była zamknięta lub zmniejszona. Ale od tego czasu widać oznaki ożywienia.

Wstępne dane za czerwiec wskazują, że gospodarka wzrosła w ciągu miesiąca o 0,7 proc. A lipiec mógł być jeszcze lepszy – dane dotyczące kart kredytowych i debetowych sugerują, że konsumenci wracają do wydatków na usługi o wysokim poziomie łączności, w tym posiłki osobiste, rekreację i podróże, które od dawna są dla nich ograniczone, powiedział Thanapalasingam.

Ożywienie w czerwcu oznacza, że ​​w drugim kwartale gospodarka wzrośnie o około 0,6 procent. To około 2,5 proc. roczne tempo – znacznie wolniejsze niż 6,5 proc. tempo gospodarki USA odnotowane w tym samym okresie, ale znacznie lepsze niż 8,3 proc. kurczenie się w krajach stosujących euro.

READ  Mazda CX-5 nowej generacji została nieoficjalnie wprowadzona na podstawie zdjęć szpiegowskich

Thanapalasingam powiedział, że dane z maja i czerwca pokazują, jak bardzo gospodarka będzie rosła i spadała od teraz.

„To może nie być łatwe przez resztę powrotu do zdrowia” – powiedział.

“Wariant delta sieje spustoszenie na całym świecie, prowadząc do ponownego zaostrzenia ograniczeń w niektórych krajach. Kanada do tej pory unikała najgorszego tego wirusa, ale liczba przypadków wzrasta w niektórych prowincjach. Czwarta fala może spowodować kolejną przerwę w ożywienie w USA, chociaż wskaźniki szczepień są stosunkowo wysokie, całkowite odwrócenie wydaje się mniej prawdopodobne”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top