W Dzień Wszystkich Świętych Polska składa hołd poległym na Ukrainie i ofiarom wojny polskiej

1 listopada to dzień, w którym miliony Polaków zapalają znicze i składają kwiaty na rodzinnych grobach. Dzień Wszystkich Świętych, polskie miasta stworzyły specjalne miejsca, w których ludzie mogli oddać hołd tym, którzy zginęli na Ukrainie. Tymczasem premier wezwał swoich rodaków do uhonorowania Polaków, którzy ucierpieli w poprzednich wojnach.

„W tym szczególnym czasie nie możemy zapomnieć o tych z Ukrainy” – napisali urzędnicy miejscy Krakowa, który w tym roku był w apogeum kryzysu. Przyjmuje ponad 100 000 ukraińskich uchodźców.

„Z myślą o nich i toczącej się wojnie na Cmentarzu Rakovickim powstanie specjalna przestrzeń pamięci, gdzie wszyscy w spokoju i zamyśleniu będą mogli zapalić symboliczne świece i złożyć kwiaty” – dodali. Strona jest oznaczona flagą ukraińską.

Zabytkowy Cmentarz Rakowicki znajduje się blisko centrum Krakowa. Podobnie jak inne cmentarze w całej Polsce wczoraj było pełne ludzi zostawiających znicze w dzień Wszystkich Świętych, święto państwowe.

Urzędnicy w Krakowie przyznali, że Ukraińcy, z których większość to prawosławni, zwykle odwiedzają cmentarze w tygodniu po Wielkanocy, aby uczcić zmarłych. Zauważyli jednak, że wielu katolików, zwłaszcza z zachodniej Ukrainy, robi to we Wszystkich Świętych.

Tymczasem w Poznaniu, innym dużym polskim mieście, które przyjęło wielu uchodźców z Ukrainy, na dwóch cmentarzach ustawiono skały z ukraińską flagą, aby Ukraińcy i inni mogli złożyć znicze ku czci zmarłych.

„Pamięci ofiar wojny na Ukrainie” – głosi napis w języku ukraińskim i polskim.

„Dzień Wszystkich Świętych jest dla Polski bardzo ważny, wyrazem pamięci o zmarłych” – powiedział prezydent Jacek Jaskowiak. „Jednak wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Poznania, nie ma takiej możliwości. Dlatego stworzyliśmy dla nich miejsce do zapalania świec, składania kwiatów, stania w ciszy i refleksji.

Pomnik Ofiar Wojny Ukraińskiej na Cmentarzu w Poznaniu (Źródło: poznan.pl)

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki wezwał do pamiętania nie tylko członków własnej rodziny, którzy zginęli we Wszystkich Świętych, ale także polskich ofiar poprzednich wojen.

READ  Puchar Świata w samolotach. Habok odleciał od rywali. Z przodu dwa tyczki

W niedzielę on i jego rodzina odwiedzili cmentarz i pomnik w lesie Gambinos, 40 km na zachód od Warszawy, gdzie podczas II wojny światowej okupanci niemieccy naziści stracili około 2000 obywateli polskich.

„Odwiedzając groby swoich bliskich pamiętajmy o zapaleniu zniczy na grobach tych, którzy walczyli o naszą wolność i Polskę” – napisał Morawiecki.

Na Ukrainie polscy dyplomaci odwiedzili groby Polaków poległych przez Sowietów podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-21 i II wojny światowej.

Źródło: Patrycja Ćwikła / Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top