Utrzymują się wysokie ceny ropy naftowej

Utrzymują się wysokie ceny ropy naftowej

Ropa naftowa spadała w ciągu ostatnich kilku tygodni w miarę wzrostu obaw o nadchodzącą globalną recesję. Ale ropa nie spada tak bardzo, jak chcą tego kierowcy na całym świecie – lub tak bardzo, jak chcą tego politycy podczas reelekcji. O ile nie dojdzie do dramatycznego zniszczenia popytu, ropa naftowa pozostanie kosztowna w dającej się przewidzieć przyszłości.

OPEC i jego cenne wolne moce produkcyjne

Organizacja produkująca ropę wielokrotnie wskazywała, że ​​nie spieszy się z wykorzystaniem swoich wolnych mocy produkcyjnych w celu zwiększenia globalnej podaży i obniżenia cen. Jednym z powodów tego są same ceny: Arabia Saudyjska od kilku miesięcy z rzędu podnosi ceny ropy dla azjatyckich nabywców, ponieważ może. Drugim powodem jest to, że wolne moce produkcyjne są ograniczone.

Wcześniej w tym tygodniu, kiedy opublikował swój najnowszy miesięczny raport o rynku ropy, OPEC ostrzeżony Światowe zapotrzebowanie na ropę wzrośnie do poziomów, które przetestują jego zdolność produkcyjną. OPEC powiedział, że ilość ropy, którą Unia musi wyprodukować, aby zaspokoić globalny popyt, może wzrosnąć do 32 milionów baryłek dziennie w 2023 r., co jest znane jako „popyt na ropę OPEC”. Wzrośnie z 28,7 mln baryłek dziennie w czerwcu, co oznacza, że ​​OPEC będzie musiał zwiększyć produkcję o ponad trzy miliony baryłek dziennie w ciągu najbliższego półtora roku, aby pokryć popyt, który pochodzi głównie z Chin i Indii. Może nie mieć do tego nadmiarowej zdolności. W rzeczywistości Reuters na początku tego roku cytował analityków ostrzeżenie Te wolne moce mogą spaść do mniej niż 1 miliona baryłek dziennie do końca 2022 roku.

Powiązane: Rekordowe zarobki mogą przekonać główne firmy naftowe do podniesienia dywidendy

Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z prognozą popytu OPEC. Na przykład w kwestiach energetycznych zapotrzebowanie na ropę w 2023 r. wyniesie 101,8 mln baryłek dziennie, czyli znacznie mniej niż 103 mln baryłek dziennie w OPEC. Ale nawet przy popycie na poziomie 101,8 miliona baryłek dziennie, Amrita Sen z Energy Aspects powiedziała Financial Times: „Rynek jest niewiarygodnie napięty i nie sądzimy, by OPEC był w stanie go zrealizować”.

READ  Bank Anglii ogłosił największą podwyżkę stóp procentowych od 30 lat

Wydobycie ropy z łupków w USA jest kontynuowane z ostrożnością

Podczas gdy analitycy debatują nad wolnymi mocami produkcyjnymi OPEC, w Stanach Zjednoczonych wiertacze łupkowe kontynuują ostrożne podejście do wzrostu produkcji w obliczu uporczywych apeli z Białego Domu, aby to zrobić. Ponieważ wezwania te zawierały w szczególności ostrzeżenie, że transformacja energetyczna pozostaje priorytetem numer jeden, branża nie spieszyła się z odpowiedzią.

Zgodnie z najnowszą tygodniową sytuacją naftową w OOŚ raportCałkowita produkcja ropy wyniosła średnio 11,9 mln baryłek dziennie w tygodniu kończącym się 15 lipca, co oznacza spadek o 100 000 baryłek dziennie w porównaniu z poprzednim tygodniem. Był to jednak wzrost w stosunku do zeszłego roku, kiedy produkcja wynosiła średnio 11,4 mln baryłek dziennie. Średnia z czterech tygodni do 15 lipca wynosiła 12,025 mln baryłek dziennie.

Jest to bardzo silny wzrost w stosunku do roku, ale niewystarczająco silny wzrost ze względu na popyt. Biały Dom oskarżył przemysł o czerpanie zysków z wysokich cen ropy w warunkach ograniczonej podaży. Branża odpowiedziała, że ​​boryka się z różnymi wyzwaniami, takimi jak brak materiałów i sprzętu, a inflacja również nie była niczym niezwykłym dla przemysłu naftowego.

piasek szczelinowy cenyNa przykład wzrosła o 185 procent w ciągu 12 miesięcy do marca tego roku do około 40-45 dolarów za tonę. Ceny stali również wzrosły, podobnie jak płace pracowników na polach naftowych przy braku siły roboczej. W rezultacie wielu kopaczy łupków zdecydowało się na pręty zbrojeniowe, aby zwiększyć produkcję. Tematy pokrewne: Arabia Saudyjska ma duże plany zwiększenia zdolności eksportowych ropy

Re-fracs, jak sama nazwa wskazuje, Wskazuje wtórne szczelinowanie istniejącego odwiertu w celu wchłonięcia pozostałej rudy przy znacznie niższych kosztach niż wiercenie nowego odwiertu. Odpiera to oskarżenia o spekulację, ale nie pomaga w szybszym zwiększeniu produkcji.

READ  Powolna sytuacja na rynku nieruchomości trwa nadal w Toronto w Vancouver, ponieważ ceny spadają z wysokich cen przed podniesieniem stóp procentowych

Inwestorzy nadal są pod presją

Tymczasem presja inwestorów pozostaje wysoka na ogólnych graczy na rynku ropy w USA i nie tylko. Big Oil jest szczególnym celem presji inwestorów. I nie jest to tylko presja, aby po latach wypalania pieniędzy przynosić z powrotem pieniądze, aż do załamania cen. To nacisk, aby wskazać na większą odpowiedzialność związaną z klimatem.

Odwierty łupkowe muszą podjąć bardziej ambitne zobowiązania klimatyczne, firma inwestycyjna Kimmeridge Energy Investments Powiedział Według Bloomberga w tym tygodniu. W białej księdze firma argumentowała, że ​​amerykański przemysł łupkowy powinien dążyć do zredukowania do zera śladu węglowego netto do 2030 roku. Powinna również dostarczać spójne dane w tym zakresie, aby ułatwić inwestorom wybór najlepszych firm do inwestowania . .

„Mamy problem z węglem, a nie z ropą i gazem”, powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg Ben Dale, współzałożyciel i partner zarządzający Kimmeridge. „Jeśli uda nam się sprawić, by nasz produkt naftowy i gazowy miał zerowy ślad węglowy w ujęciu netto i omówić sposób jego pomiaru i jego zalet, nie ma powodu, dla którego nie moglibyśmy z niego korzystać”.

Pomiędzy kurczącymi się zdolnościami produkcyjnymi OPEC, niedoborem siły roboczej w USA w łupkach i naleganiem inwestorów na raportowanie emisji i zobowiązaniami zerowymi netto, nietrudno dostrzec, dokąd zmierzają ceny ropy, nawet jeśli sankcje wobec Rosji nagle obniżą się, czego nie , nawet jeśli wojna się skończy.Na Ukrainie, jak mówiło wielu unijnych urzędników.

Irina Slough dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *