USA sugerują, że w rozmowach z Rosją są otwarte na ograniczenie ćwiczeń wojskowych i rozmieszczania rakiet”

Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi zaangażować Rosję w rozmowy na temat Ukrainy na temat możliwości ograniczenia przez każdą ze stron ćwiczeń wojskowych i rozmieszczenia rakiet w regionie.

Gdy w poniedziałek rozpoczynają się kluczowe rozmowy w Genewie, wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział, że Stany Zjednoczone nie chcą dyskutować o ograniczeniach w rozmieszczaniu sił amerykańskich ani o statusie sił amerykańskich w krajach NATO w regionie.

Prezydent Joe Biden ostrzegł, że Rosja poniesie tragiczne konsekwencje gospodarcze, jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin rozpocznie inwazję na Ukrainę. W sobotę urzędnicy amerykańscy podali więcej szczegółów na temat surowych sankcji, które mogą zostać nałożone.

Jedno z ograniczeń, opisane przez źródło zaznajomione z planem, może być skierowane przeciwko krytycznym rosyjskim sektorom przemysłowym, w tym obronie i lotnictwu cywilnemu, i zawsze będzie miało wpływ na ambicje Rosji w zakresie zaawansowanych technologii, takie jak sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe, a nawet elektronika użytkowa.

Obawy przed inwazją

Rozmowy genewskie, po których w przyszłym tygodniu odbędą się kolejne sesje w Brukseli i Wiedniu, mają na celu zapobieżenie kryzysowi. Putin zgromadził dziesiątki tysięcy żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą, budząc obawy przed inwazją.

Nie było jasne, czy Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy mogą poczynić postępy w rozmowach z Moskwą. Putin chce zakończenia ekspansji NATO na wschód i gwarancji bezpieczeństwa, żądania, które Stany Zjednoczone uważają za nie do przyjęcia.

Jednak wysoki rangą urzędnik USA, który informował dziennikarzy przed rozmowami, powiedział, że niektóre obszary zapewniają możliwość wspólnej płaszczyzny.

„Każda dyskusja na temat tych nakładających się obszarów, w których możemy osiągnąć postęp, musi być wzajemna” – powiedział urzędnik. Obie strony muszą trzymać się zasadniczo tego samego zobowiązania”.

Rosja twierdzi, że czuje się zagrożona możliwością rozmieszczenia przez Stany Zjednoczone ofensywnych systemów rakietowych na Ukrainie, chociaż Biden zapewnił Putina, że ​​nie ma takiego zamiaru.

READ  Naukowcy z RPA odkryli nowy typ COVID-19 pośród wzrostu

„Jest to więc jeden z obszarów, w którym możemy dojść do porozumienia, jeśli Rosja jest gotowa do wzajemnego zobowiązania” – powiedział urzędnik.

USA badają sankcje w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone są również gotowe do omówienia ograniczeń, jakie obie strony nakładają na ćwiczenia wojskowe.

„Chcemy zbadać możliwość wzajemnych ograniczeń co do wielkości i zakresu takich ćwiczeń, w tym bombowców strategicznych znajdujących się blisko swoich terytoriów oraz ćwiczeń naziemnych”.

Urzędnik powiedział, że Waszyngton jest otwarty na szerszą dyskusję na temat rozmieszczenia rakiet w regionie. W 2019 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał się z traktatu USA-Rosja o siłach jądrowych średniego zasięgu z 1987 roku, oskarżając Moskwę o naruszenie umowy.

Inny wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział, że sankcje, które są badane w przypadku rosyjskiej inwazji, nie rozpoczną się nisko i z czasem zostaną zaostrzone.

„Zamiast tego przyjmiemy podejście „zacznij wysoko, pozostań wysoko”, w ramach którego – w porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami – natychmiast nałożymy duże i oślepiające koszty na rosyjską gospodarkę, w tym na jej system finansowy i sektory o krytycznym znaczeniu dla Rosji. gospodarki” – powiedział Kreml.

Źródło zaznajomione z planowaniem powiedziało, że Stany Zjednoczone omawiają z sojusznikami i partnerami w Europie i Azji zestaw rozważanych ograniczeń handlowych.

Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, ale rozważane ograniczenia mogą mieć wpływ na produkty z USA eksportowane do Rosji i niektóre produkty zagraniczne podlegające jurysdykcji USA.

Do grupy krajów najbardziej ograniczonych do celów kontroli eksportu można dodać Rosję, obok Kuby, Iranu, Korei Północnej i Syrii. Środki te mogą również ograniczać eksport produktów wytworzonych za granicą, jeśli zawierają więcej niż określony procent zawartości USA.

Ponadto sprawowanie jurysdykcji USA – za pośrednictwem zagranicznej bazy produktów bezpośrednich, z której korzysta chińska firma telekomunikacyjna Huawei – jest uważane za ponad eksport do Rosji wszelkiej mikroelektroniki zaprojektowanej przy użyciu amerykańskiego oprogramowania lub technologii albo wyprodukowanej przy użyciu amerykańskiego sprzętu.

READ  Kopalnia litu Rio Tinto: Tysiące protestujących blokują drogi w Serbii | Serbia

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top