Ukraina zestrzeliwuje drony, ponieważ Rosja twierdzi, że nie ma na kartach „świątecznego zawieszenia broni”.

Ukraina zestrzeliwuje drony, ponieważ Rosja twierdzi, że nie ma na kartach „świątecznego zawieszenia broni”.

Części drona widać na miejscu budynku zniszczonego przez rosyjski atak w Kijowie 14 grudnia.Gleb Garanich/Reuters

Siły ukraińskie zestrzeliły w środę 13 dronów, poinformowali urzędnicy, ponieważ Rosja przeprowadziła pierwszy poważny atak dronów na stolicę Kijów od tygodni, a Stany Zjednoczone rozważały wysłanie zaawansowanego systemu obrony powietrznej Patriot, aby pomóc Ukrainie.

Nie toczą się żadne rozmowy pokojowe w celu zakończenia konfliktu, który zabił tysiące ludzi, przesiedlił miliony i pozostawił miasta w gruzach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w tym tygodniu Rosję do rozpoczęcia wycofywania się przed Bożym Narodzeniem jako pierwszego kroku w kierunku porozumienia pokojowego.

Kreml powiedział w środę, że „świąteczne zawieszenie broni” nie jest na porządku dziennym.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że eksplozje wstrząsnęły dzielnicą Szewczenkiwskiego w centrum miasta w środę rano i uszkodziły dwa biurowce. Alarm nalotu został podniesiony trzy godziny po jego rozpoczęciu.

W jednej z dzielnic Kijowa mieszkańcy powiedzieli, że słyszeli irańskie drony Shahid – znane Ukraińcom jako „skutery” ze względu na warkot ich silników – po których nastąpiła potężna eksplozja w budynku obok ich domów.

Rosja przygotowuje wielką ofensywę w nowym roku, mówi Kijów, podczas gdy Ukraina prosi o użycie artylerii i generatorów

Kanada sfinansuje naprawy sieci energetycznej Kijowa z rosyjskich ceł importowych w wysokości 115 milionów dolarów

„Byłam już w kuchni – wszystko słyszałam – usłyszałam „motocykl” i pobiegłam do łazienki” – powiedziała 39-letnia Yana, która przygotowywała się do pracy.

„Chcę, żeby to wszystko się skończyło… żeby (prezydent Rosji Władimir) Putin, ten drań, umarł. To jedyne uczucia”.

Wygląda na to, że jeden z ataków zniszczył część dachu pobliskiego ceglanego budynku. Nie wiadomo, do czego służył budynek.

Niektóre okna w pobliskich budynkach mieszkalnych zostały wybite. Części dachu były zaśmiecone śniegiem wraz z innymi gruzami. Otuleni przed zimnem zszokowani mieszkańcy szukali uszkodzeń.

READ  Białoruś porzuca krótkotrwałą maskę pośród eskalacji wirusa

Powiedzieli, że nikt nie wydaje się być ranny.

We wraku widać biały ogon drona. Na nim było napisane M529 Geran-2 i odręczna wiadomość „Za Ryazan !!!” , w wyraźnym nawiązaniu do tego, co według Moskwy było ukraińskim atakiem na pas startowy głęboko w Rosji w tym miesiącu.

Murat Yukselir / Świat i poczta, źródło: Graphic News

Rosja, która najechała Ukrainę 24 lutego w ramach tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu „skorumpowanie” swojego sąsiada, od października rozpoczęła ostrzał rakietowy swojej infrastruktury energetycznej. Ukraiński operator sieci powiedział, że w środowym ataku nie zostały uszkodzone żadne obiekty energetyczne.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, Jurij Ihnat, powiedział, że atak został celowo zaplanowany w czasie, gdy było ciemno, co utrudniało zestrzelenie dronów.

„Obrona powietrzna działała dobrze”. Powiedział. 13 (drony) zostało zestrzelonych.

„Dobra robota, jestem dumny” – powiedział Zełenski w krótkim przesłaniu wideo, chwaląc systemy obrony powietrznej.

Ukraina otrzymała już systemy obrony powietrznej z Zachodu, w tym ze Stanów Zjednoczonych. Patriot jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych samochodów na rynku.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli Reuterowi, że ogłoszenie o decyzji o udostępnieniu systemu może nadejść już w czwartek.

Kreml powiedział w środę, że amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot będą uzasadnionym celem rosyjskich ataków na Ukrainę, jeśli Waszyngton zezwoli na ich dostarczenie do Kijowa.

W porannym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy podkreślono znaczenie systemów obrony powietrznej.

W ciągu ostatnich 24 godzin w regionach Charkowa, Doniecka i Zaporoża „wróg przeprowadził 1 nalot i 11 pocisków, w tym 3 na infrastrukturę cywilną… (i) przeprowadził ponad 60 ataków z wielu wyrzutni rakiet „.

Wiceszef ukraińskiego biura prezydenckiego powiedział, że rosyjskie pociski trafiły w budynek administracji regionalnej na centralnym placu niedawno wyzwolonego miasta Chersoniu na południu.

Po serii błyskawicznych ukraińskich kontrataków, w wyniku których Kijów odzyskał kontrolę nad około połową terytorium zdobytego przez Moskwę w pierwszych tygodniach wojny, żadna ze stron nie osiągnęła znaczących zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatniego miesiąca.

READ  Wewnątrz bańki po Brexicie Borisa Johnsona, gdzie jest królem swojej partii, ale odcięty od rzeczywistości

Analitycy wojskowi twierdzą, że może dojść do impasu zimowego, nawet jeśli trwają ciężkie walki, zwłaszcza w obwodzie donieckim, gdzie siły rosyjskie naciskają na kontrolę nad miastem Bachmut.

Biuro Zełenskiego poinformowało, że podczas środowego spotkania naczelnego dowództwa prezydent i wojskowi omówili działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa granic.

Do rozmów doszło dzień po tym, jak sojusznik Moskwy, Białoruś, zadeklarował zwiększoną gotowość bojową na południu kraju. Rosja wykorzystała Białoruś jako trampolinę do inwazji na Ukrainę.

Miliony cywilów dotkniętych największym konfliktem w Europie od czasów II wojny światowej musiało zmagać się z przerwami w dostawie prądu, ogrzewania i wody, gdy temperatura gwałtownie spadła poniżej zera.

W Paryżu około 70 krajów i instytucji zobowiązało się przekazać nieco ponad 1 miliard euro (1,05 miliarda dolarów) na pomoc w oszczędzaniu wody, żywności, energii, zdrowia i transportu na Ukrainie.

Siergiej Kowalenko, szef firmy energetycznej YASNO, powiedział na Facebooku, że trwają naprawy w sieci energetycznej, ale Kijów wciąż ma tylko dwie trzecie potrzebnej mocy.

Szef administracji prezydenta Ukrainy powiedział w środę, że obywatel USA jest jednym z kilkudziesięciu zatrzymanych przekazanych Ukrainie w ramach wymiany jeńców z Rosją.

Andriy Yermak napisał w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że Suedi Murekezi „pomagał naszym ludziom”, zanim trafił do rosyjskiego aresztu.

Siły ukraińskie zestrzeliły 13 grudnia 14 grudnia, kiedy Rosja przeprowadziła pierwszy duży atak dronów na stolicę Kijów od tygodni. Stany Zjednoczone rozważają wysłanie zaawansowanego systemu obrony powietrznej Patriot.

agencji Reutera

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *