Ukraina: Zełenski oskarża Rosję o „terroryzm” energetyczny, ponieważ rosyjskie strajki odcinają władzę milionomCNN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję „Terror energetyczny„Po wielokrotnych atakach Moskwy na kluczową infrastrukturę, które odcięły zasilanie setkom tysięcy ludzi.

Burmistrz miasta Witalij Kliczko powiedział, że w piątek około 450 000 domów w Kijowie było pozbawionych prądu, ponieważ w całym kraju trwają przerwy w dostawie prądu. „To półtora raza więcej niż w ostatnich dniach” – powiedział Kliczko w Telegramie.

Śledź straszne ostrzeżenia dotyczące Czeka nas mroźna i trudna zima Dla mieszkańców kraju po tygodniach rosyjskich nalotów i ataków rakietowych na ukraińską sieć energetyczną.

Tylko w tym tygodniu ataki na infrastrukturę krytyczną w regionach Kijowa, Czerkasów, Kirowohradu, Charkowa i Zaporoże doprowadziły do ​​sporadycznych przerw w dostawach prądu i wody dla milionów. Według Zełenskiego w czwartek wieczorem około 4,5 miliona odbiorców zostało tymczasowo odłączonych od źródła zasilania w ramach harmonogramów awaryjnych i stabilizacyjnych.

O słabości wroga świadczy fakt, że Rosja ucieka się do terroryzmu wymierzonego w sektor energetyczny. „Nie mogą pokonać Ukrainy na polu bitwy i dlatego próbują w ten sposób zniszczyć nasz naród” – powiedział Zełenski podczas wieczornego przemówienia.

Wielokrotne rosyjskie ataki powietrzne wyciągnęły miasta w środkowej i zachodniej Ukrainie na pierwszy plan w wojnie, pozostawiając mieszkańców stolicy w walce o utrzymanie działalności gospodarczej, wraz z wodą i innymi zasobami.

Ukraińska państwowa firma energetyczna Ukrenergo poinformowała na początku tego tygodnia, że ​​wiele regionów stanie w obliczu przedłużających się przerw w dostawie prądu, ponieważ próbuje naprawić szkody spowodowane niedawnymi strajkami.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Birbock powiedziała w czwartek, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych grupy w zachodnioniemieckim mieście Münster, że G7 będzie koordynować swoje wsparcie dla Ukrainy w miarę zbliżania się zimy do rozdartego konfliktami kraju.

„Nie pozwolimy, aby brutalność wojny doprowadziła do śmierci tak wielu starych ludzi, dzieci, nastolatków i rodzin z głodu lub zimna w nadchodzących miesiącach zimowych z powodu brutalnej taktyki rosyjskiego prezydenta” – powiedział Barbock. reporterzy.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że w tym samym czasie siły rosyjskie zintensyfikowały ataki z powietrza w pobliżu wschodnich linii frontu, wykorzystując systemy MLRS (Multiple Launch Rocket Systems), zwłaszcza w rejonie Doniecka.

Sztab Generalny Armii poinformował, że w środę zarejestrowano 80 takich ataków, natomiast w czwartek wróg przeprowadził 4 pociski i 28 nalotów i odpalił ponad 45 razy pociski MLRS.

Valery Zalogny, dowódca sił zbrojnych Ukrainy, powiedział, że podczas czwartkowej rozmowy z generałem Christopherem Cavolim, naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, zauważył, że „wróg potroił intensywność działań wojennych w niektórych obszarach front – do 80 ataków.” dziennie”.

Według ukraińskich urzędników siły rosyjskie i ich „kolaboranci” również rozpoczęli spis ludności w mieście Innerhodar, sąsiadującym z elektrownią atomową Zaporoże.

Robią to w zwykły sposób, siłą, ponieważ nie można odmówić udziału w „spisie” – powiedział Dmytro Orłow, wysiedlony burmistrz Enerhodaru.

Już drugi dzień gliniarze wraz ze współpracownikami tak zwanej policji obchodzą od drzwi do drzwi i przechwytują ludzi na podwórkach. Mówili o tym miejscowi mieszkańcy, którzy musieli wziąć udział w „spisie”, twierdził Orłow.

„W wielu przypadkach spis ludności kończy się wyszukiwaniem i przeglądaniem aplikacji mobilnych. Powiedział. Przedwojenna ludność miasta wynosiła około 50 tysięcy. Od początku marca znajduje się pod okupacją rosyjską.

Państwowa firma zarządzająca elektrownią jądrową Energoatom poinformowała w czwartek, że dalsze rosyjskie bombardowania około 50 kilometrów od elektrowni zakłóciły działanie dwóch linii przesyłowych wysokiego napięcia, a elektrownia przeszła w „tryb pełnego wyłączenia zasilania”. Wszystkie 20 generatorów diesla zostało uruchomionych działa.” . Zakład prowadzony jest przez ukraińskich techników, ale jest kontrolowany przez rosyjską państwową firmę Rosatom.

READ  Czy uważasz, że masz wystarczająco dużo informacji, aby samodzielnie poradzić sobie ze środkami ostrożności związanymi z COVID-19? - głosuj

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top