Ukraina walczy o odzyskanie władzy, ponieważ miliony ludzi stoją w obliczu przerw w dostawie prądu | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraina walczy o odzyskanie władzy, ponieważ miliony ludzi stoją w obliczu przerw w dostawie prądu |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraina walczy o przywrócenie dostaw wody i elektryczności milionom ludzi po tym, jak w środę rosyjskie rakiety i drony uderzyły w jej infrastrukturę energetyczną, pozostawiając około 80 procent kraju w ciemności.

W czwartkowy wieczór, ponad 24 godziny po tym, jak rosyjskie naloty zdewastowały obszary Kijowa, burmistrz miasta Witalij Kliczko powiedział, że w 60 procentach domów nadal występują awaryjne przerwy w dostawie prądu. Przy temperaturach spadających poniżej zera władze Kijowa poinformowały, że są w stanie przywrócić usługi wodociągowe, ale nadal pracują nad przywróceniem oświetlenia i ogrzewania.

„Wydaje się bardzo silne wrażenie, że Rosjanie toczą wojnę o infrastrukturę cywilną” – powiedział w czwartkowym oświadczeniu Jan Egeland, sekretarz generalny Norweskiej Rady ds. Uchodźców.

„Ludność cywilna nie wytrzyma całej zimy bez elektryczności, ciepła i bieżącej wody. A teraz jest punkt krytyczny” – powiedział, odnosząc się do ciągłych ataków Moskwy na sieć energetyczną.

System energetyczny Ukrainy jest na skraju załamania, a miliony ludzi zostało dotkniętych nagłymi przerwami w dostawie prądu w ostatnich tygodniach, gdy Rosja zaatakowała obiekty energetyczne, najwyraźniej próbując wymusić kapitulację po dziewięciu miesiącach wojny, która w większości zawiodła jej siły. Określone cele regionalne.

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA pokazały, że Ukraina widziana z kosmosu nocą stała się ciemnym punktem na kuli ziemskiej.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła przed „zagrażającymi życiu” konsekwencjami i oszacowała, że ​​w rezultacie miliony ludzi mogą opuścić swoje domy, podczas gdy ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield powiedziała, że ​​prezydent Rosji Władimir Putin „wyraźnie używa zimy jako broni”. zadawania ogromnych cierpień narodowi ukraińskiemu.

W środę powiedziała, że ​​rosyjski prezydent „będzie próbował zamrozić i podporządkować sobie kraj”.

Rosja zaprzecza atakom

Środowe ataki odcięły trzy ukraińskie elektrownie jądrowe od krajowej sieci energetycznej i spowodowały przerwy w dostawie prądu w sąsiedniej Mołdawii, gdzie sieć energetyczna jest połączona z ukraińską. była siłą Prawie kompletnie w byłej sowieckiej Mołdawii w czwartek.

READ  Firma Alexa Jonesa składa wniosek o upadłość w procesie w Teksasie, aby przyznać odszkodowanie rodzinom Sandy Hook

Ministerstwo Energetyki Ukrainy poinformowało, że trzy obiekty jądrowe zostały ponownie podłączone w czwartek rano.

Ihor Terekow, burmistrz Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, położonego w pobliżu granicy z Rosją, powiedział, że woda wraca do domów.

„Przywróciliśmy zasilanie. Wierzcie mi, było to bardzo trudne” – powiedział.

Kateryna Łuszkina, 31-letnia pracownica Ministerstwa Zdrowia w Kijowie, odchodzi po zebraniu deszczówki z rury kanalizacyjnej w Kijowie. [John Leicester/AP Photo]

Ale w całym kraju nadal panowały niepokoje, a bank centralny ostrzegł, że przerwy w dostawie prądu mogą utrudnić działalność banków.

W nowej rundzie ataków, które miały miejsce w czwartek, zginęły co najmniej cztery osoby w mieście Chersoniu na południu kraju, które niedawno odbiła Ukraina, powiedział tam wysoki urzędnik.

Ukraina oskarżyła siły rosyjskie o wysłanie około 70 pocisków manewrujących i dronów w atakach, w których w środę zginęło 10 osób, a około 50 zostało rannych.

Ale rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło, że w Kijowie miały miejsce bombardowania, i podkreśliło, że szkody spowodowały ukraińskie i zagraniczne systemy obrony powietrznej.

„Ani jeden atak nie został skierowany przeciwko celom w mieście Kijów” – napisano.

„zbrodnia przeciwko ludzkości”

Kreml powiedział, że Ukraina ponosi ostateczną odpowiedzialność za konsekwencje ataków i może je zakończyć, poddając się żądaniom Moskwy.

Rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział, że Ukraina „ma wszelkie szanse na rozwiązanie sytuacji, spełnienie żądań Rosji iw rezultacie położenie kresu wszelkim możliwym cierpieniom ludności cywilnej”.

Ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjska strategia niszczenia infrastruktury energetycznej nie osłabi determinacji jego kraju do odzyskania terytoriów okupowanych przez Moskwę.

„Musimy zwrócić całe terytorium… ponieważ uważam, że pole bitwy jest drogą, gdy nie ma dyplomacji” – powiedział Zełenski w rozmowie z „Financial Times”.

W środę Zełenski w przemówieniu wideo skierowanym do Rady Bezpieczeństwa ONZ nazwał rosyjskie ataki „zbrodnią przeciwko ludzkości”.

Mieszkaniec Kijowa rozmawiał z Rorym Chalandsem z Al Jazeera i powtórzył uczucia Zełenskiego.

„Nie znam nikogo, kto byłby gotowy do negocjacji z Rosjanami tylko z powodu tych strajków” – powiedziała Alona Peskon.

READ  Kanada rozważa wysłanie 4 czołgów Leopard na Ukrainę: źródła

Siły rosyjskie poniosły szereg porażek na polu bitwy. W tym miesiącu wycofali się z Chersoniu, jedynej stolicy prowincji, jaką zdobyli, niszcząc główną infrastrukturę podczas wycofywania się.

Tymczasem ukraińscy prokuratorzy poinformowali w czwartek, że władze odkryły w Chersoniu dziewięć miejsc tortur używanych przez Rosjan oraz „ciała 432 zabitych cywilów”.

Ludzie siedzą w oświetlonym świecami barze podczas przerwy w dostawie prądu we Lwowie.
Ludzie siedzą w oświetlonym świecami barze podczas przerwy w dostawie prądu we Lwowie [Roman Baluk/Reuters]

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *