Ukraina twierdzi, że Rosja wycofała się z Charkowa, ale kontynuuje ofensywę na wschodzie

Najnowsze wydarzenia polityczne

  • Ministrowie spraw zagranicznych G7 zobowiązali się do utrzymania presji gospodarczej na Rosję.

    G7 domaga się, aby Chiny poparły suwerenność Ukrainy i „nie pomagały Rosji w jej agresywnej wojnie”.

  • Doradca Erdogana do spraw polityki zagranicznej powiedział, że turecki statek jest gotowy do użycia w ratowaniu huty Mariupol.

Aktualizacje z ziemi w 80. dniu wojny

  • Zełenski mówi, że Ukraina prowadzi „złożone rozmowy” na temat ewakuacji rannych bojowników z huty Mariupol.​​

Ukraińska armia ogłosiła w sobotę, że siły rosyjskie wycofują się z drugiego co do wielkości miasta na Ukrainie po tygodniach ciężkich bombardowań, podczas gdy siły kijowskie i rosyjskie toczą zaciekłą walkę na wschodzie kraju.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosjanie wycofują się z północno-wschodniego miasta Charkowa i skupiają się na ochronie szlaków zaopatrzenia, jednocześnie ostrzeliwując moździerze, artylerię i naloty we wschodnim regionie Doniecka w celu „opróżnienia sił ukraińskich i zniszczenia fortyfikacji”.

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że Ukraina „wchodzi w nową, przedłużającą się fazę wojny”.

Oglądaj | Co wydarzyło się na wojnie w tym tygodniu:

Co wydarzyło się w dwunastym tygodniu rosyjskiego ataku na Ukrainę?

Siły rosyjskie i ukraińskie walczą wieś za wsią w Donbasie, z niewielkim postępem dla Kremla. Wojna skłania Finlandię do ubiegania się o członkostwo w NATO, a rosyjski żołnierz zostaje oskarżony o popełnienie pierwszej zbrodni wojennej od początku konfliktu. Poniżej znajduje się podsumowanie inwazji na Ukrainę od 7 do 13 maja.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy robią wszystko, aby wypędzić najeźdźców i że wynik wojny będzie zależał od wsparcia Europy i innych sojuszników.

„Nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu pod koniec piątku.

Wydaje się, że rosyjska ofensywa w Donbasie, wschodnim centrum przemysłowym Ukrainy, zmienia wioskę po wiosce, tam iz powrotem, bez większych przełomów po żadnej ze stron. Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, stolicy Ukrainy, armia rosyjska postanowiła skoncentrować się na Donbasie, ale jej siły walczyły o zdobycie terenu.

Oglądaj | Rosyjskie ataki niszczą centrum pomocy humanitarnej na północ od Charkowa:

Rosyjskie ataki niszczą centrum pomocy humanitarnej na północ od Charkowa

Mieszkańcy Derhaczi, ukraińskiego miasta na północ od Charkowa, cierpią po tym, jak rosyjskie ataki zniszczyły budynek służący do przechowywania pomocy humanitarnej.

READ  Gangi na Haiti oferują pomoc w wysiłkach humanitarnych; Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 2207

Ukraińskie siły poczyniły postępy, powiedział Zełenski, odbierając w ciągu ostatniego dnia sześć ukraińskich miast i wsi. Zachodni urzędnicy powiedzieli, że Ukraina zepchnęła siły rosyjskie z powrotem wokół Charkowa, który był głównym celem sił Moskwy.

„Rosjanie nie osiągnęli ostatnio zbyt wielu taktycznych zdobyczy” – powiedział jeden z zachodnich urzędników, opisując linię frontu wojny jako „chwiejną”.

Spodziewaj się „długiej bitwy na wyniszczenie”

„Ukraińcy kontynuują kontrataki, zwłaszcza w okolicach Chersoniu i Charkowa. Spodziewamy się, że przerodzi się to w długą bitwę na wyniszczenie” – powiedział urzędnik, który prosił o nieujawnianie tożsamości w celu omówienia danych wywiadowczych.

W piątek rano rosyjska rakieta uderzyła w ośrodek kultury wykorzystywany do dystrybucji pomocy humanitarnej w Derszaczach, na północny zachód od Charkowa. Pojawiły się doniesienia, że ​​w ataku została ranna jedna osoba.

Ludzie zbierają się w piątek po rosyjskich bombardowaniach, które wycelowały w Dom Kultury w Derhaczi, który był używany do dystrybucji pomocy, na północny zachód od Charkowa na Ukrainie. (Ricardo Moraes/Reuters)

Dowódca armii ukraińskiej na region Ługańska w Donbasie powiedział w piątek, że wojska prawie całkowicie kontrolują Robyżny, przedwojenne miasto liczące około 55 tysięcy.

Ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow powiedział, że walki toczyły się na rzece Siewierskij Doniec w pobliżu miasta Siewierodonieck, gdy Ukraina rozpoczęła kontrataki, ale nie powstrzymała natarcia Rosji.

Żołnierze ukraińscy jadą na motocyklu drogą łączącą Charków i odebraną przez wojska ukraińską wioskę w pobliżu Charkowa na Ukrainie w piątek. (Ricardo Moraes/Reuters)

„Los dużej części armii ukraińskiej jest przesądzony – jest około 40 tys. ukraińskich żołnierzy” – powiedział.

Ukraińscy i brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że rosyjskie siły poniosły ciężkie straty w ukraińskim ataku, który zniszczył most pontonowy, którego używali do próby przekroczenia rzeki w Belhoriwce, co jest kolejnym znakiem walki Moskwy o uratowanie wykolejonej wojny.

Airborne Command of Ukraine opublikowało zdjęcia i filmy przedstawiające uszkodzony rosyjski most pontonowy nad rzeką Seversky Doniec oraz zniszczone lub uszkodzone co najmniej 73 rosyjskie pojazdy wojskowe.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja straciła „znaczące zwrotne elementy pancerne” z co najmniej jednego batalionu taktycznego w ofensywie. Rosyjski batalion taktyczny liczy około 1000 żołnierzy. Powiedziała, że ​​niebezpieczna przeprawa przez rzekę była oznaką „presji na rosyjskich przywódców, aby przyspieszyć ich operacje we wschodniej Ukrainie”.

Rosja zmaga się z ciągłą presją gospodarczą

W innych wydarzeniach ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych zobowiązali się w sobotę do wzmocnienia izolacji gospodarczej i politycznej Rosji, dalszego dostarczania broni i pracy na rzecz złagodzenia globalnych niedoborów żywności spowodowanych wojną na Ukrainie, według wspólnego oświadczenie.

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zobowiązali się do kontynuowania pomocy wojskowej i obronnej „tak długo, jak to konieczne”.

W oświadczeniu po spotkaniu w Weissenhaus w Niemczech ministrowie ostrzegli również, że wojna na Ukrainie napędza globalny kryzys żywnościowy i energetyczny, który zagraża biednym krajom, i że potrzebne są pilne działania, aby odblokować spichlerze, które uniemożliwiają Rosji opuszczenie Ukrainy.

G7 zwróciła się do Chin o wsparcie suwerenności i niepodległości Ukrainy, a „nie pomaganie Rosji w jej agresywnej wojnie”.

„Skomplikowane rozmowy” o ewakuacji rannych bojowników

Prezydent Ukrainy powiedział w nocnym przemówieniu w piątek, że toczą się bardzo trudne rozmowy na temat ewakuacji „dużej liczby” rannych żołnierzy z oblężonej huty w strategicznym południowo-wschodnim porcie Mariupol w zamian za uwolnienie rosyjskich jeńców wojennych.

Mariupol, który był świadkiem najcięższych walk od prawie trzech miesięcy wojny, jest teraz w rękach rosyjskich, ale setki ukraińskich obrońców wciąż są przetrzymywane w hutach Azowstalu pomimo tygodni ciężkich rosyjskich bombardowań.

Oglądaj | Finlandia składa wniosek o wstąpienie do NATO:

Finlandia ubiega się o wstąpienie do NATO

Przywódcy Finlandii zasygnalizowali plany ubiegania się o członkostwo w NATO w wyniku wojny na Ukrainie. To posunięcie, które obali prawie 80 lat niezaangażowania.

Zaciekły opór Ukrainy, którego, jak twierdzą analitycy wojskowi, prezydent Władimir Putin i jego generałowie nie przewidzieli, kiedy rozpoczęli inwazję 24 lutego, zwolnił, aw niektórych miejscach zniweczył rosyjskie natarcie wokół Ukrainy.

„W tej chwili trwają bardzo złożone negocjacje dotyczące kolejnego etapu misji ewakuacyjnej, przeniesienia ciężko rannych ratowników medycznych” – powiedział prezydent Zełenski.

Powiedział, że w rozmowach uczestniczyli „wpływowi” mediatorzy międzynarodowi, nie wchodząc w szczegóły. Wicepremier Ukrainy Irina Verychuk powiedziała w sobotę w lokalnej telewizji, że obecnie wysiłki skupiają się na ewakuacji około 60 osób, w tym ciężko rannych oraz pracowników medycznych.

Doradca burmistrza Mariupola Petro Andryushenko poinformował w Telegramie, że konwój od 500 do 1000 pojazdów przewożących cywilów z miasta mógł wjechać na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.

Dziś, w sobotę, rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana powiedział, że Turcja, członek Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zaproponowała przeprowadzenie ewakuacji morskiej rannych bojowników zaszytych w hucie Mariupol.

Ibrahim Kalin powiedział Reuterowi w wywiadzie, że przed dwoma tygodniami sam omawiał tę propozycję z prezydentem Ukrainy w Kijowie i że wciąż jest ona „na stole”, mimo że Moskwa się na nią nie zgodziła.

Zgodnie z planem ranni żołnierze i cywile ewakuowani z zakładu Azowstal zostaną przetransportowani drogą lądową do portu Berdiańsk, który znajduje się jak Mariupol nad Morzem Azowskim, a turecki statek przewiezie ich przez Morze Czarne do Stambułu , powiedział Kalin. Jest głównym doradcą ds. polityki zagranicznej Erdogana.

Ukraina i Rosja nie skomentowały od razu możliwości ewakuacji drogą morską.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top