Ukraina: Rosja uderza w port Morza Czarnego po umowie zbożowej

Kijów, Ukraina –

Rosyjskie pociski uderzyły w ukraiński port Odessa nad Morzem Czarnym zaledwie kilka godzin po podpisaniu przez Moskwę i Kijów porozumień umożliwiających wznowienie eksportu zboża stamtąd. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy potępiło sobotnie naloty jako „plucie w twarz” Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych, które pośredniczyły w zawieraniu umów.

Południowe Dowództwo Armii Ukraińskiej poinformowało, że dwa rosyjskie pociski Kalibr uderzyły w infrastrukturę portu, podczas gdy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła kolejne dwa. Nie określił szkód ani nie określił, czy strajk spowodował straty.

„Minęło mniej niż 24 godziny, zanim Rosja przypuściła atak rakietowy na port w Odessie, łamiąc swoje obietnice i podważając zobowiązania wobec ONZ i Turcji wynikające z porozumienia stambulskiego” – powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko. „W przypadku niespełnienia Rosja będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy”.

Nikolenko określił uderzenie rakietowe w 150. dzień wojny rosyjskiej na Ukrainie jako „plucie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w twarz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którzy dołożyli wszelkich starań, aby osiągnąć porozumienie. „

Biuro Guterresa powiedziało, że szef ONZ „jednoznacznie potępia” strajki.

„Wczoraj wszystkie strony wyraźnie zobowiązały się na arenie światowej do zapewnienia bezpiecznego transportu ukraińskiego zboża i powiązanych produktów na rynki światowe” – czytamy w oświadczeniu Guterresa. „Te produkty są pilnie potrzebne, aby poradzić sobie z globalnym kryzysem żywnościowym i złagodzić cierpienia milionów potrzebujących ludzi na całym świecie. Pełne wdrożenie przez Federację Rosyjską, Ukrainę i Turcję jest konieczne”.

Podczas piątkowej ceremonii podpisania w Stambule Guterres pochwalił umowy otwarcia ukraińskich portów w Odessie, Czernomoresku i Jużnym dla komercyjnego eksportu żywności, nazywając je „światłem nadziei, światłem możliwości i światłem pomocy w świecie, który tego potrzebuje więcej niż kiedykolwiek.”

Układy te miały na celu utorowanie drogi dla transportu milionów ton ukraińskiego zboża i części rosyjskiego eksportu zboża i nawozów, które zostały utrudnione przez wojnę. Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego, ale rosyjska inwazja na kraj i morska blokada jego portów wstrzymały dostawy.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w piątek

Dokumenty uzyskane przez Associated Press pokazały, że umowy wzywały do ​​utworzenia w Stambule wspólnego centrum koordynacyjnego ONZ, w którym urzędnicy z Ukrainy, Rosji i Turcji nadzorowaliby harmonogramy i inspekcje statków towarowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo, że porozumienia dają „możliwość zapobieżenia globalnej katastrofie – głodowi, który może doprowadzić do chaosu politycznego w wielu krajach świata, zwłaszcza w krajach, które nam pomagają”.

Szef biura Zełenskiego, Andrei Jermak, powiedział na Twitterze, że strajk w Odessie nastąpił wkrótce po zatwierdzeniu umowy dotyczącej portów czarnomorskich, ilustrując „rosyjski rozłam dyplomatyczny”.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink potępiła rosyjski strajk w porcie w Odessie jako „oburzający”. „Kreml nadal uzbraja żywność” – napisała na Twitterze. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności”.

Oprócz strajku w Odessie, rosyjskie wojsko w sobotę wystrzeliło zaporę rakietową na lotnisko i obiekt kolejowy w środkowej Ukrainie, zabijając co najmniej trzy osoby, podczas gdy siły ukraińskie rozpoczęły ataki rakietowe na przeprawy przez rzekę w południowym regionie okupowanym przez Rosję.

Ataki na kluczową infrastrukturę były kolejnymi próbami zwaśnionych stron, by przechylić szalę zaciekłego konfliktu na swoją korzyść.

W obwodzie kirowohradzkim na środkowej Ukrainie 13 rosyjskich pocisków uderzyło w bazę lotniczą i obiekt kolejowy. Gubernator Andrei Rajkovich powiedział, że co najmniej jeden żołnierz i dwóch strażników zginęło, a 16 zostało rannych podczas strajków w pobliżu miasta Kirowohrad.

W południowym regionie Chersoniu, zdobytym przez siły rosyjskie na początku inwazji, siły ukraińskie przygotowujące się do ewentualnego kontrataku wystrzeliły pociski na przeprawy przez Dniepr, próbując zakłócić dostawy dla Rosjan. Jednak siły rosyjskie w dużej mierze utrzymały swoje terytorium w regionie Chersoniu na północ od Krymu, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Walki szalały nieubłaganie w regionie Donbasu, przemysłowym sercu Ukrainy, gdy siły rosyjskie próbowały osiągnąć nowe zdobycze w obliczu ostrego oporu ukraińskiego.

READ  Weather Network - Meteorolodzy nadal uważnie obserwują wyjątkowy wpływ na Florydę we wschodniej Kanadzie

Wcześniej w tym tygodniu Ukraińcy zbombardowali Most Antonewski na rzece Dniepr za pomocą dostarczonego przez USA systemu pocisków artyleryjskich o wysokiej mobilności, powiedział Kirill Strimosov, zastępca szefa wyznaczonej przez Rosję administracji regionalnej w Chersoniu.

Strimosov powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS, że jedyna inna przeprawa przez Dniepr, zapora elektrowni wodnej Kachowka, również została zaatakowana przez pociski wystrzelone z broni dostarczonej przez Waszyngton, ale nie została uszkodzona.

HIMARS, który może wystrzeliwać kierowane przez GPS pociski na cele 80 km (50 mil), poza zasięgiem większości rosyjskich systemów artyleryjskich, znacznie zwiększył możliwości uderzeniowe Ukrainy.

Ponadto siły ukraińskie zbombardowały most samochodowy na rzece Inhulet we wsi Dariwka, powiedział Strimosov Tassowi. Powiedział, że most, który znajduje się na wschód od stolicy regionu Chersoniu, doznał siedmiu obrażeń, ale pozostał otwarty. Strimosov powiedział, że w przeciwieństwie do Mostu Antonewskiego, Mały Most w Dariwce nie ma żadnej wartości strategicznej.

Od kwietnia Kreml koncentruje się na przejęciu Donbasu, głównie rosyjskojęzycznego regionu we wschodniej Ukrainie, gdzie prorosyjscy separatyści ogłosili niepodległość.

Ale rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził w środę, że Moskwa planuje zachować kontrolę nad innymi obszarami Ukrainy, które jej siły okupowały podczas wojny.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top