Ukraina: Oczekuj ogólnounijnego poparcia dla kandydatury bloku

Kijów, Ukraina –

Ukraińska urzędniczka nadzorująca dążenie tego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej powiedziała w środę, że jest „w 100 procentach pewna”, że wszystkie 27 krajów UE zgodzi się na kandydaturę Ukrainy do Unii Europejskiej podczas szczytu w tym tygodniu.

Podobny optymizm wyraził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nazywając to „momentem decydującym” dla Ukrainy. Wniosek o członkostwo Ukrainy jest jednym z najważniejszych dzieł przywódców Unii Europejskiej spotykających się w Brukseli.

W rozmowie z Associated Press wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefanishina powiedziała, że ​​decyzja może zapaść już w czwartek, kiedy rozpocznie się szczyt przywódców.

Stefanishina powiedziała, że ​​Holandia, Szwecja i Dania były sceptycznie nastawione do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą podczas walki z rosyjską inwazją, ale teraz były wspierające. Zapytana o to, jak bardzo była pewna akceptacji Ukrainy jako kandydata do członkostwa w UE, odpowiedziała: „Dzień przed rozpoczęciem szczytu mogę powiedzieć w 100%”.

W zeszłym tygodniu ramię wykonawcze Unii Europejskiej poparło kandydaturę Ukrainy. Stefanishina określiła poparcie Komisji Europejskiej jako „czynnik zmieniający grę”, który wyrwał ziemię spod „nog najbardziej niechętnych”.

Status kandydata do UE, który może być przyznany tylko za jednomyślną zgodą obecnych państw członkowskich, jest pierwszym krokiem do członkostwa. Nie daje żadnych gwarancji bezpieczeństwa ani automatycznego prawa do przyłączenia się do bloku.

Pełne członkostwo Ukrainy zależeć będzie od tego, czy rozdarty wojną kraj będzie w stanie sprostać warunkom politycznym i gospodarczym. Potencjalni nowicjusze muszą wykazać, że spełniają kryteria zasad demokratycznych i muszą wchłonąć 80 000 stron przepisów obejmujących wszystko, od handlu i imigracji po nawozy i rządy prawa.

Stefanishina powiedziała Associated Press, że wierzy, iż Ukraina może stać się członkiem Unii Europejskiej w ciągu kilku lat, a nie kontraktów podpisanych przez niektórych europejskich urzędników.

READ  Chińscy obserwatorzy domagają się pokoju podczas ceremonii otwarcia Paraolimpiady

„Jesteśmy już bardzo zintegrowani z Unią Europejską” – powiedziała. „Chcemy być silnym i konkurencyjnym państwem członkowskim, aby mogło to zająć od dwóch do 10 lat”.

Aby pomóc kandydatom, Klaster może zapewnić pomoc techniczną i finansową. Urzędnicy europejscy powiedzieli, że Ukraina wdrożyła już około 70% przepisów, regulacji i standardów UE, ale wskazali również na korupcję i potrzebę głębokich reform politycznych i gospodarczych.

W środowej wirtualnej rozmowie z kanadyjskimi studentami Zełenski określił szczyt w Brukseli jako „dwa krytyczne dni”, które, podobnie jak Stefanichina, jego zdaniem doprowadzą do zatwierdzenia kandydatury Ukrainy do członkostwa w UE.

„To dla nas bardzo ważny moment, niektórzy z mojego zespołu mówią, że to jak wyjście na światło dzienne z ciemności” – powiedział przez tłumacza ukraiński prezydent. „W odniesieniu do naszej armii i naszego społeczeństwa jest to wielki motywator i ogromny czynnik motywujący do jedności i zwycięstwa narodu ukraińskiego”.

Premier Belgii Alexandre de Croo powiedział, że w środę rozmawiał z Zełenskim i zapewnił go, że Belgia poprze status kandydata Ukrainy.

„Niezbędne będą wielkie wysiłki, szczególnie w walce z korupcją i ustanowieniem skutecznych rządów prawa” – powiedział de Croce. „Ale jestem przekonany, że to właśnie (powojenna) odbudowa Ukrainy zapewni możliwość podjęcia ważnych kroków naprzód”.

Zełenski powiedział, że w środę rozmawiał z łącznie 11 przywódcami UE, po rozmowach telefonicznych z dziewięcioma dnia wcześniej, aby kolejny dowód na to, jak ważna jest kandydatura UE dla Ukrainy.

W innych opracowaniach:

– Organizacja wolności prasy Reporters Without Borders powiedziała, że ​​ukraiński fotoreporter i towarzyszący mu żołnierz zostali „rozstrzelani na zimno” w pierwszych tygodniach wojny, gdy przeszukiwali lasy okupowane przez Rosję w poszukiwaniu zaginionego drona. Grupa wysłała śledczych do lasu na północ od stolicy, Kijowa, gdzie 1 kwietnia znaleziono ciała Maksa Levina i szeregowca Ołeksija Czernyszowa. Grupa powiedziała, że ​​jej zespół naliczył 14 dziur po kulach w płonącym podwoziu ich samochodu i znalazł coś, co wyglądało na resztki odchodów. przez żołnierzy rosyjskich.

READ  Stany Zjednoczone i Rosja uznają „poważne różnice”, ale kładą nacisk na dialog Wiadomości polityczne

– Zełenski powiedział, że siły rosyjskie prowadzą intensywne ataki powietrzne i artyleryjskie we wschodnim Donbasie. „Krok po kroku chcą zniszczyć cały region Donbasu. Powiedział w swoim nocnym wystąpieniu wideo. W niektórych bitwach na każdy pocisk artyleryjski wystrzelony przez siły ukraińskie armia rosyjska wystrzeliła co najmniej sześć” – powiedział rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony. Ołeksandr Motozyanek Zełenski zaapelował do krajów zachodnich o przyspieszenie Przekazywania ciężkiej broni, aby „zatrzymać tę demoniczną flotę”.

– Siły rosyjskie zajęły trzy wsie w obwodzie ługańskim, jedną z dwóch wchodzących w skład Donbasu, powiedział w środę gubernator Serhij Haiday agencji Associated Press. Powiedział, że wsie znajdują się w pobliżu Łysiczańska, ostatniego miasta Ługańska, które nadal znajduje się pod pełną kontrolą Ukrainy. Hayday powiedział, że Rosjanie przejęli także kontrolę nad strategiczną węglową wioską Toszkiwka, umożliwiając im zintensyfikowanie ataków.

– Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że siły rosyjskie zabiły do ​​500 ukraińskich żołnierzy we wtorkowych uderzeniach na stocznię w Mikołajowie. Zełenski powiedział, że Rosjanie wystrzelili siedem pocisków na Mikołajów, raniąc pięć osób. Nie podał szczegółów dotyczących tego, co zostało ranne. Rosyjskie wojsko twierdziło również, że siły ukraińskie ewakuowały do ​​30 rannych i ośmiu zabitych myśliwców amerykańskich i brytyjskich w pobliżu miasta Mikołajówka w obwodzie donieckim. Nie było potwierdzenia tego z Ukrainy.

Zdjęcia satelitarne Snake Island pokazują zniszczenia spowodowane przez ukraiński atak na okupowaną przez Rosję wyspę na Morzu Czarnym. Zdjęcia wykonane przez firmę Maxar Technologies we wtorek pokazują trzy nowe miejsca oparzeń, których nie było cztery dni temu. Rosja i Ukraina podają sprzeczne relacje z ataku. Południowe Dowództwo Armii Ukraińskiej stwierdziło, że zadało „znaczne straty” siłom rosyjskim, atakując „różnymi siłami i metodami zniszczenia”, podczas gdy rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że jego obrona przeciwlotnicza skutecznie odparła ukraiński atak. Siły rosyjskie zdobyły małą skalistą wyspę na początku wojny i wykorzystały ją do umocnienia kontroli nad północno-zachodnią częścią morza.

READ  Setki tysięcy osób uczestniczy w paradzie Toronto Pride w centrum miasta

– Uderzenie dronów spowodowało w środę pożar w rafinerii ropy naftowej w południowo-zachodniej Rosji, poinformowali rosyjscy urzędnicy. Pożar pochłonął maszynę w zakładzie w Nowosachtinsku w obwodzie rostowskim nad Donem. Władze powiedziały, że dziesiątki strażaków szybko opanowały pożar i nikt nie został ranny. Ukraińskie władze nie potwierdziły strajku.

– Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że turecki statek mógł opuścić port Mariupol na okupowanym przez Rosję Morzu Azowskim po rozmowach między przedstawicielami resortów obrony Turcji i Rosji. W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że turecki statek towarowy Azov Concorde był pierwszym zagranicznym statkiem, któremu pozwolono opuścić Mariupol. Ministerstwo nie podało, co przewoził tankowiec. Wojna wstrzymała eksport zboża drogą morską.

– Francuskie siły zbrojne przeprowadziły niespodziewane ćwiczenia wojskowe w Estonii i rozmieściły ponad 100 spadochroniarzy w kraju bałtyckim – poinformowało w środę francuskie Ministerstwo Obrony. Ćwiczenia przeprowadzono w sąsiadującej z Rosją Estonii, członka NATO, jako akt „strategicznej solidarności” podczas wojny rosyjskiej na Ukrainie.


Pisarze Associated Press Sam Petrikin w Brukseli, Hana Arherova w Kijowie i Rob Gillis w Toronto przyczynili się do powstania tego raportu.

___


pozostajemy w kontakcie


Masz pytania dotyczące ataku na Ukrainę? E-mail [email protected]

  • Podaj swoje imię i nazwisko, lokalizację i dane kontaktowe, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem z CTV News.
  • Twoje komentarze mogą zostać wykorzystane w historii CTVNews.ca.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top