Ukraina mówi, że Rosja przygotowuje się do kolejnego etapu ofensywy

Ukraina mówi, że Rosja przygotowuje się do kolejnego etapu ofensywy
  • Rosyjskie bombardowania „na całej linii frontu” – armia ukraińska
  • Kijów mówi, że Rosja przegrupowuje się do ataku na Słowiańsk
  • Moskwa nakazuje kroki w celu zapobieżenia ukraińskim strajkom na wschodzie
  • Rosja umacnia swoją pozycję na południu – Wielka Brytania

Kijów (Reuters) – Rosja przygotowuje się do kolejnego etapu ofensywy na Ukrainie, powiedział ukraiński urzędnik wojskowy po tym, jak Moskwa zapowiedziała, że ​​jej siły zintensyfikują operacje wojskowe we „wszystkich obszarach działania”.

Rosyjskie pociski i rakiety uderzyły w miasta w strajkach, które według Kijowa w ostatnich dniach zabiły dziesiątki.

„To nie tylko ataki rakietowe z powietrza i morza” – powiedział w sobotę rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadim Skipetsky. „Widzimy bombardowanie na całej linii kontaktu, na całej linii frontu. Aktywnie wykorzystuje się lotnictwo taktyczne i śmigłowce szturmowe.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Na całej linii frontu następuje już pewna aktywacja wroga… Jasne jest, że trwają przygotowania do kolejnego etapu ofensywy”.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja przegrupowuje swoje jednostki, by przeprowadzić atak na Słowiańsk, symbolicznie ważne kontrolowane przez Ukraińców miasto we wschodnim regionie Doniecka.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w niedzielę, że Rosja wzmacnia swoje pozycje obronne na okupowanych przez siebie terenach południowej Ukrainy. Czytaj więcej

Ukraina twierdzi, że co najmniej 40 osób zginęło w rosyjskich bombardowaniach obszarów miejskich w ciągu ostatnich trzech dni, gdy wojna rozpoczęta przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina nasiliła się 24 lutego.

Gubernator regionu, Oleh Senhopov, powiedział, że w piątek wieczorem rakiety spadły na miasto Czuhaw na północny wschód od obwodu charkowskiego, zabijając trzy osoby, w tym 70-letnią kobietę, i raniąc trzy inne. Czytaj więcej

„Trzy osoby straciły życie, dlaczego? Dlaczego? Bo Putin oszalał?” Oszołomiona mieszkanka siedzi w ruinach swojego domu, powiedziała 83-letnia Risa Shapoval.

READ  Ostrzeżenia o tsunami dla Kolumbii Brytyjskiej anulowane po erupcji wulkanu na Oceanie Spokojnym

Na południu ponad 50 rosyjskich rakiet Grad uderzyło w miasto Nikopol nad Dnieprem, zabijając dwie osoby odnalezione pod gruzami, powiedział gubernator Walentin Reznichenko.

Moskwa, która opisuje inwazję jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie i „zdyskredytowanie” sąsiada, twierdzi, że używa precyzyjnej broni do podważania infrastruktury wojskowej Ukrainy i ochrony jej bezpieczeństwa. Wielokrotnie zaprzeczał, jakoby celował w cywilów.

Kijów i Zachód twierdzą, że konflikt jest nieuzasadnioną próbą ponownego zajęcia kraju wyzwolonego spod władzy Moskwy wraz z rozwiązaniem Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu nakazał jednostkom wojskowym zintensyfikowanie działań mających na celu zapobieżenie ukraińskim atakom na wschodnią Ukrainę i inne obszary kontrolowane przez Rosję, ponieważ powiedział, że Kijów może uderzyć w infrastrukturę cywilną lub ludność, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa.

Jego komentarze wydawały się być bezpośrednią reakcją na to, co Kijów nazwał serią udanych ataków na 30 rosyjskich centrów logistycznych i amunicyjnych, przy użyciu kilku systemów rakiet wielokrotnego wystrzeliwania, które ostatnio dostarczył Zachód.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy powiedział w piątek, że strajki wywołały chaos w rosyjskich liniach zaopatrzeniowych i znacznie ograniczyły możliwości ofensywne Rosji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Pisanie przez Raju Gopalakrishnana; Montaż przez Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *