Ukraina: Czy wycofanie się Rosji z umowy zbożowej wpłynie na ceny w Kanadzie?

Niedawne wycofanie się Rosji z umowy, która umożliwiła Ukrainie eksport zboża, prawdopodobnie wpłynie na ceny w Kanadzie.

„Zarówno Rosja, jak i Ukraina są bardzo dużymi producentami zbóż”, powiedział CTVNews.ca we wtorek Ofir Baron, profesor zarządzania operacyjnego w Rotman School of Management na Uniwersytecie w Toronto. „Każdy długotrwały niedobór eksportu zboża z któregokolwiek z nich zmieni cenę zboża, ponieważ jest to dobro światowe”.

w sobotę, Rosja ogłosiła Natychmiast wycofywała się z umowy zezwalającej statkom na eksport zboża z ukraińskich portów.

Krótkoterminowe porozumienie wynegocjowane przez ONZ i Turcję w lipcu spowodowało, że ponad 9 mln ton zboża opuściło Ukrainę na 397 statkach. Żywność i inne nawozy również mogły bezpiecznie przechodzić przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych porozumienie w sprawie zboża pomogło obniżyć światowe ceny żywności o około 15 procent, po tym, jak gwałtownie wzrosły po inwazji Rosji w lutym 2022 roku.

„Wpływa na wszystko, ponieważ stanowi około 15 procent wszystkich kalorii spożywanych na Ziemi” – powiedział CTVNews.ca ekspert ds. bezpieczeństwa żywności z Dalhousie University, Sylvain Charlebois. „Zasadniczo widzisz globalny koszyk żywności pod wpływem geopolityki i ogromnego konfliktu”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, Ukraina i Turcja planują kontynuować program, a 12 statków podobno zdołało opuścić Ukrainę w poniedziałek. Czas pokaże, czy i kiedy Rosja na siłę ponownie nałoży swoją poprzednią blokadę ukraińskich portów.

„Myślę, że to naprawdę niefortunne, że umowa wygasła” – powiedział Charlebois, profesor i pierwszy dyrektor Laboratorium Analizy Rolno-Spożywczej w Dalhousie. „To nie wróży dobrze na przyszłość. Bardzo trudno będzie Ukrainie zmobilizować cokolwiek, co zniechęci rolników do sadzenia czegokolwiek, co ostatecznie wpłynie na ceny pszenicy na całym świecie. I to właśnie zaczynamy widzieć przez ostatnie kilka dni, niestety.

Według Statistics Canada największymi eksporterami pszenicy na świecie w 2021 roku były Rosja, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada i Ukraina. Od tego czasu wojna i sankcje zostały wywrócone do góry nogami.

READ  Eksplozja w Sierra Leone: co najmniej 92 osoby zginęły w eksplozji

W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r Raport Statystyczny Kanady z 29 czerwca Ceny chleba, makaronu i płatków zbożowych wzrosły z ponad 12 procent do prawie 20, podczas gdy całkowite zapasy kanadyjskiej pszenicy spadły o około 40 procent. Tymczasem producenci żywności w kwietniu 2022 r. płacili za pszenicę prawie 75 proc. więcej niż rok wcześniej. Kanada produkuje większość spożywanej przez siebie pszenicy, co nadal pozostawia wiele do dyspozycji na eksport.

Wyższa produkcja krajowa w 2022 r. niż w 2021 r. oraz ponowne otwarcie ukraińskich portów dla eksportu pszenicy pod koniec lipca obniżyły ceny w październiku. Statystyka Kanadyjska analiza wspomniany. Jednak ceny ponownie zaczęły rosnąć po wiadomości o wycofaniu się Rosji z ukraińskiego kontraktu na zboże.

Kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły do ​​ponad 9 USD za buszel we wtorek, z około 8,30 USD w piątek, Według NASDAQ. 1 listopada 2021 r. ceny nie przekraczały 8 USD.

„Kiedy ceny zmieniają się globalnie, ceny zmieniają się lokalnie” – wyjaśnił Barron z University of Toronto. „Na szczęście, ponieważ sami jesteśmy bardzo dużym graczem na rynku zbóż, a koszty łańcucha dostaw na rynku krajowym są niższe niż na rynku globalnym, względny wzrost cen, którego mogą doświadczyć konsumenci, nie jest znaczący”.

Charlebois mówi, że chociaż Kanadyjczycy mogą być zmuszeni płacić wyższe ceny w miejscach takich jak piekarnia z powodu działań Rosji na Ukrainie, ponieważ sami produkujemy dużo pszenicy, Kanada nie padnie ofiarą tego rodzaju globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, który dotknąłby miejsca takie jak Europa Bliski Wschód i Afryka Północna są silnie uzależnione od importu.

„W przypadku geopolityki problem polega na tym, że istnieje duża niepewność, a niepewność będzie miała swoją cenę” – dodał Charlebois. „Tak więc obecnie panuje niepewność na poziomie 9 USD za buszel, a niepewność zmusi firmy do płacenia więcej za ziarno, bez względu na to, gdzie jesteś na świecie”.

READ  COVID-19 w Quebecu: co musisz wiedzieć w czwartek


Z plikami z CNN i The Associated Press

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top