UE zatwierdza polski rządowy fundusz ratunkowy pomimo obaw sądowych | Polska

The Komisja Europejska Zatwierdza długo opóźniany rządowy plan naprawczy dla Polski, nadrzędny wobec obaw, że Warszawa wprowadza kosmetyczne zmiany w mocno krytykowanych ramach prawnych, aby otworzyć pieniądze UE.

Przewodniczący Komisji, Ursula van der LeyenOczekuje się, że umowa zostanie podpisana w Warszawie w czwartek, chociaż Polska będzie musiała rozpocząć dalsze reformy sądownictwa, aby uzyskać 35,4 mld (30 mld funtów) dotacji i pożyczek windykacyjnych.

Decyzja to ważny moment w sześcioletniej wojnie o niepodległość Polski Inne kontrowersje pozostają otwarte.

W oświadczeniu Van der Leyen powiedział, że polski projekt pomoże udekorować gospodarkę, zwiększyć niezależność energetyczną i poprawić klimat inwestycyjny w kraju.

„Zatwierdzenie tego projektu wiąże się z jasnymi zobowiązaniami” Polska Jeśli chodzi o niezawisłość sądownictwa, należy to zrobić przed dokonaniem faktycznej płatności – powiedział.

Polski rządowy plan naprawczy utknął w martwym punkcie na miesiące, ponieważ jej prawicowy nacjonalistyczny rząd odmówił złagodzenia kontroli nad sądownictwem i podniósł czerwoną flagę nad zmianami w praworządności.

W październiku ubiegłego roku van der Leyen postawił trzy warunki uwolnienia środków: usunięcie a Pokój regulacyjny Sędziom Sądu Najwyższego RP; Zmiana systemu sądownictwa; Zgodnie z obowiązującymi przepisami sędziowie w zawieszeniu muszą zostać przywróceni do pracy.

Sezm, polska izba niższa, głosowała w zeszłym tygodniu Atakuj izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego, ma nadzieję, że ruch Warszawy otworzy fundusze. Eksperci prawni i partie opozycyjne twierdzą, że prawo nie zaszło wystarczająco daleko.

Projekt ustawy „zawiera kosmetyczne zmiany… i nie spełnia oczekiwań powstałych w październiku 2021 r. [commission]”, On to powiedział List otwarty do Van der Leyen W tym tygodniu została podpisana przez 11 grup prawniczych i praw człowieka, w tym Polskie Stowarzyszenie Sądownictwa.

Komisje ostrzegają, że projekt ustawy nie gwarantuje ponownego zatrudnienia „sędziów, którzy zostali bezprawnie zawieszeni przez izbę dyscyplinarną”, ale wprowadza praktykę rozpatrywania ich spraw „co nie gwarantuje niezależnego i bezstronnego werdyktu”.

READ  Osiem kolejnych elektrycznych Solarisów do Polski

W liście czytamy dalej: „W rezultacie sędziowie, którzy we wszystkich relacjach zachowali się jak najbardziej szanowani, narażali swoje życie i narażali się na represje i prześladowania. [the EU treaty]Teraz musi zostać poddana upokarzającej procedurze przed organizacją powołaną w ten sam wadliwy sposób.

Zapisz się na pierwszą edycję naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – BST co tydzień o 7 rano

Co najmniej dwóch przewodniczących komisji – Franz Timmermans i Margaret Wester – głosowało przeciw. Věra Jourová, wiceprzewodnicząca komisji ds. praworządności, niechętnie podpisała polski plan, ale nie była obecna na środowym spotkaniu czołowych urzędników unijnej administracji.

Szef komisji chce zakończyć spór z Polską, wiernym sojusznikiem Ukrainy, która ukrywa 3,6 mln osób wysiedlonych w wyniku wojny z Rosją.

Źródła UE twierdzą, że zatwierdzenie planu naprawczego, który zawiera środki mające pomóc Ukraińcom na polskim rynku pracy, nie oznacza dawania pieniędzy.

Urzędnik UE powiedział: „Nie jest w porządku mówić «pieniądze dla Polski»”.

Pod koniec czerwca lub na początku lipca komisja zdecyduje, czy Polska zrobiła wystarczająco dużo, by sprostać trzem kamieniom milowym van der Leyena i otworzyć pieniądze.

Krytycy oskarżyli już komisję o niepotrzebne ustępstwa. Jeśli polski rząd powie, że istnieje proces ponownego zatrudnienia zawieszonych sędziów, Bruksela będzie gotowa uwolnić miliardy w ramach odzyskiwania, nie czekając na ich powrót na swoje stanowiska.

Anna Wozniacki z Instytutu Demokratycznego Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego powiedziała: „Dawanie polskiemu rządowi więcej czasu i przestrzeni na ten proces to niepotrzebne ustępstwo”. Obrońcy praworządności „Obrońca kontraktów” w swoich działaniach.

Wójcik określił ustawę uchwaloną w Sejmie jako zasłonę dymną, co zmieniło nazwę organizacji zajmującej się sprawami regulacyjnymi.

„Nie odnosi się to do głównego problemu procesu powoływania sędziów w Polsce, który rodzi pytania o ich niezawisłość w stosunku do prawa UE i europejskich standardów konwencji: Krajowa Rada Sądownictwa, organ upolityczniony, jest ważna w rekomendowaniu, kto może być sędzia w Polsce” – powiedział Wójcic.

„To nie jest dowód na nagłą zmianę rządu i powrót do wartości demokratycznych w Polsce. Jest to próba rozegrania długiej gry „złap mnie, jeśli potrafisz” i zdobycia jak największej liczby euro przed wyborami.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top