UE stoi przed kryzysem w związku z kontrowersyjnym orzeczeniem polskiego sądu Aktualności UE

Czołowi politycy europejscy oskarżyli Warszawę o „igranie z ogniem” w gorącej debacie nad priorytetem unijnego prawa.

Orzeczenie polskiego sądu kwestionujące praworządność UE pogrążyło federację w kryzysie egzystencjalnym, budząc decydentów unijnych i obawy, że Polska może opuścić UE.

Politycy w całej Europie wyrazili w piątek niezadowolenie z orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, że niektóre sekcje prawa UE są niezgodne z polską konstytucją, co podważa filar prawny 27 państw UE.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​jest „głęboko zaniepokojona” i że kierowana przez niego władza wykonawcza zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić priorytet unijnemu prawu.

W oświadczeniu powiedział, że 450 milionów obywateli UE i ich przedsiębiorstwa potrzebują potwierdzenia prawnego i że Komisja przeprowadzi szybką analizę w celu określenia kolejnych kroków.

Mimo różnic między Warszawą a Brukselą od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2015 roku, są one w pełnym konflikcie.

‘Igrać z ogniem’

„Musimy jasno powiedzieć, że ten rząd w Polsce igra z ogniem” – powiedział minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Assalborne na spotkaniu ministrów UE w Luksemburgu.

„Integracja Europy i współistnienie prawa europejskiego jest podstawowym wymogiem Europy.

Władze w Brukseli poinformowały, że czwartkowe orzeczenie sądu doprowadzi do serii grzywien i procesów przeciwko Warszawie, co może potrwać miesiące, jeśli nie lata.

PiS twierdzi, że nie ma planów na „Polexit” – w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii przed referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. – ponieważ powszechne poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest wysokie.

Członek obozu polskiego od 2004 r. przyczynił się do szybkiego wzrostu gospodarczego Europy. Wielu Polaków uważa UE za kluczowy element bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Rosja podjęła zdecydowane zobowiązanie wobec niektórych państw Europy Środkowej i Wschodniej, które od dziesięcioleci znajdują się pod rządami komunistów.

READ  Pudełko. W Krzysztofie "Diablo" problem Włodarczyka. Wkrótce usłyszy kolejne zdanie

Witając jednak orzeczenie sądu, polski premier Mathews Moravich powiedział, że każde państwo członkowskie powinno być traktowane z szacunkiem, a UE „nie powinna być grupą równych i równych”.

Obawy Polaków

Rządy ludowe w Polsce i na Węgrzech coraz częściej ścierają się z Komisją Europejską w kwestiach od praw LGBTQ po niezależność sądów.

Trybunał Konstytucyjny przyjął sprawę po tym, jak Moraviki zapytał, czy instytucje unijne mogą uniemożliwić Polsce restrukturyzację sądownictwa.

Polska ma otrzymać 770 miliardów slotów (193 miliardy dolarów) do 2028 roku, a krytycy twierdzą, że rząd ryzykuje te fundusze. Do 2020 roku nominalny produkt krajowy brutto (PKB) Polski wyniesie 2,3 biliona slotów (577 miliardów dolarów).

Z badania Europrometer przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2021 r. wynika, że ​​prawie dwa razy więcej Polaków ufa UE niż swojemu rządowi.

„Myślę, że… grozi nam wyjście z UE, ponieważ wszystkie te działania będą stopniowo prowadzić do tego” – powiedziała Krasina Gulpinovich, warszawska emerytka.

„Myślę, że będzie to miało bardzo negatywny wpływ na naszą ogólną sytuację, nie mówiąc już o tym, że sprawy nie będą łatwe, a bez funduszy unijnych będzie jeszcze trudniej i będziemy izolowani”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top