Tysiące Rosjan udają się do Finlandii w czasie kampanii mobilizacyjnej Putina na Ukrainie

Kiedy 27-letni Nikita obserwował prezydenta Rosji Władimira Putina ogłaszającego mobilizację wojskową podczas wizyty u wuja w Petersburgu, postanowił opuścić ojczyznę.

Dwa dni później przekraczał granicę do Finlandii.

„To po prostu szalone. Wszyscy moi przyjaciele [are] W niebezpieczeństwie” – powiedział inżynier dźwięku kilka minut po wjeździe do Skandynawii.

Po raz pierwszy uciekł z Rosji po inwazji na Ukrainę 24 lutego do Turcji i wrócił z krótką wizytą, aby zdobyć jakieś dokumenty. Teraz planuje powrót do Turcji.

„To po prostu szaleństwo. Jestem tylko za wolnością, Rosja [free] Putin, demokracja w Rosji – powiedział płacząc, odmawiając ujawnienia swojego nazwiska.

Nikita był jednym z dziesięciu młodych mężczyzn, z którymi Reuter rozmawiał na przejściu granicznym w Vallemie w południowo-wschodniej Finlandii, a ich liczba wzrosła w następnych dniach. Putin ogłosił wezwanie 300 tys. rezerwistów.

opuszczę Rosję

Podróżowali na wizach turystycznych, ale powiedzieli, że albo nie wrócą, albo rozważają nie powrót.

– Wyjeżdżam z Rosji – powiedział 21-letni Aleksander, który jechał do Francji.

W piątek na przejściu granicznym Valima między Rosją a Finlandią osoba posiada rosyjski paszport. (Janes Layzans/Reuters)

Ruch do Finlandii przez granicę z Rosją był w piątek ciężki. Ale fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział na konferencji prasowej w Nowym Jorku, że fiński rząd, który obawia się, że stanie się głównym krajem tranzytowym, planuje w najbliższych dniach uniemożliwić wszystkim Rosjanom wjazd na wizy turystyczne.

„Wszystkie loty turystyczne zostaną zawieszone” – powiedział Haavisto.

Powiedział, że wyjątki mogą nadal mieć zastosowanie ze względów humanitarnych, ale unikanie poboru do wojska raczej nie będzie stanowić podstawy do azylu.

Fińscy strażnicy graniczni twierdzą, że liczba Rosjan, którzy weszli poprzedniego dnia, była ponad dwukrotnie większa niż w poprzednim tygodniu.

Straż graniczna poinformowała, że ​​w czwartek z Rosji wjechało około 7 tysięcy osób.

Max, 21-letni student z Rosji, który odmówił podania swojego nazwiska, powiedział, że jedzie do Finlandii na samolot do Niemiec, aby odwiedzić swoich krewnych.

„Technicznie jestem studentem, więc nie powinienem bać się poboru do wojska, ale widzieliśmy, jak rzeczy zmieniają się bardzo szybko, więc przypuszczam, że jest okazja” – powiedział Reuterowi. „Chciałem tylko być bezpieczny”.

Zrzut ekranu zrobiony w czwartek na przejściu granicznym Nuijamaa w Lappeenranta w Finlandii pokazuje długą grupę samochodów czekających na przekroczenie granicy z Rosji. (Lori Hino/Letikova/The Associated Press)

Rosyjska para, Slava (29 lat) i Evgeny (35 lat), również odeszła z powodu niepewności, czy w pewnym momencie zostanie powołana do wojska.

Postanowili wyjść z tej chwili Putin zapowiedział częściową mobilizację w środęOni powiedzieli. Zostawili psa Moby z przyjaciółmi. Mówili, że ich rodziny płakały, kiedy wyjeżdżały.

„Na obecnym etapie nie mamy prośby, ale nie wiemy, co stanie się jutro” – powiedział Slava Reuterowi. „Nie wspieramy tego, co się teraz dzieje. Nie chcemy być tego częścią”.

„To była trudna decyzja [to leave]. Mamy plany, mamy pracę. Najlepszym scenariuszem jest powrót. z drugiej strony, [saving our] Życie jest konieczne.”

Kilka utworów

Fińskie lądowe przejścia graniczne pozostały jednymi z nielicznych punktów wjazdu Rosjan do Europy po tym, jak szereg krajów zamknęło fizyczne granice i rosyjska przestrzeń powietrzna W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

OBEJRZYJ l Gorące sceny w Dagestanie w Rosji w sprawie dekretu o mobilizacji:

Mobilizacja sił rosyjskich zaczyna się od aresztowania mężczyzn

Pojawiły się filmy pokazujące, jak wygląda masowa koncentracja wojsk rosyjskich, a mężczyźni zebrali się głównie ze slumsów, by walczyć na Ukrainie. W Rosji rośnie napięcie i podejrzenia, a ludzie masowo uciekają.

Strażnik graniczny powiedział, że w piątek samochody stały w kolejce do 400 metrów na Valima, najbardziej ruchliwym przejściu granicznym, a kolejka była dłuższa niż dzień wcześniej.

W porównaniu do piątku zeszłego tygodnia, Elias Lin, wiceprezes stacji Valima, powiedział Reuterowi. „Spodziewamy się, że w weekend ruch będzie nadal zatłoczony”.

Ci, którzy przyjechali samochodem lub autobusem, zostawili samochody, aby sprawdzić dokumenty przed kontynuowaniem podróży. Straż graniczna przeszukała niektóre pojazdy.

Linie były również „dłuższe niż zwykle” na skrzyżowaniu Niugama, drugim co do wielkości skrzyżowaniu.

Finlandia zdecydowała się utrzymać otwartą granicę z Rosją po tym, jak Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, mimo że zmniejszyła liczbę wizyt konsularnych dostępnych dla rosyjskich podróżnych ubiegających się o wizy.

READ  Brytyjski premier Boris Johnson czeka dziś na wotum zaufania

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top