Tysiące polskich górników sprzeciwia się przejściu kraju na energię odnawialną i potencjalnej utracie miejsc pracy

Tysiące polskich górników i elektryków wyszło w środę na ulice Warszawy, protestując przeciwko przejściu powiatu na energię odnawialną. Unia Europejska Nakaz sądowy o natychmiastowym zamknięciu kopalni.

Powiedział, że odejście protestujących od polskiego węgla zagrozi bezpieczeństwu narodowemu i że kraj będzie bardziej uzależniony od importu paliw i energii elektrycznej z Niemiec i Rosji. „Jeśli zamkniemy nasze kopalnie i elektrownie, będziemy zmuszeni do importu energii elektrycznej i grozimy utratą suwerenności energetycznej” – powiedział Christoph Konersky, szef oddziału solidarnościowego ENEA Energy Company w Korsowie Wyłgopolskim.

We wtorek łódzcy urzędnicy państwowi i Grupa Energetyczna PGE ogłosili, że największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny, w Belgado, zostanie zamknięta w latach 2030-2036, a kopalnia zamknięta w 2038 roku. Przeprowadzkę uczcili działacze na rzecz ochrony środowiska, którzy są największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym około 10 000 pracowników.

Wieże chłodnicze można zobaczyć z elektrowni węglowej w pobliżu kopalni węgla brunatnego Toro w Bogotinia, Polska, 25 maja. Sąd Najwyższy Europy nakazał natychmiastowe zamknięcie polskiej kopalni węgla przy granicy z Czechami. I Niemcy.
Gabriel Kucha / Getty Images

Aby zgłosić więcej z Associated Press, patrz poniżej:

Konersky powiedział, że wiatr i energia słoneczna nie wystarczą jako alternatywa dla węgla, podczas gdy energia jądrowa jest jedyną realną opcją.

„Ale Niemcy już teraz mówią, że nie pozwolą na budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swoich granic, więc będą musiały importować drogą energię z Niemiec i Francji” – powiedział Konersky.

Powiedział MNIE Sytuacją rządzą „ekolodzy terroryści”, którzy tak naprawdę nie wiedzą.

Demonstranci zostawiali petycje w biurze Komisji Europejskiej w Warszawie i niektórych resortach, ale nie zostawiali kopii na progu bez wychodzenia z gabinetu premiera.

Oskarżają prawicowy rząd o spełnienie żądań UE i wyznaczenie harmonogramu całkowitego zamknięcia kopalń do 2049 r. . Eksperci energetyczni twierdzą, że wydobycie jest niemożliwe, bo polskie kopalnie węgla stają się coraz głębsze i droższe. . Niektórzy użytkownicy już teraz importują tani węgiel z Rosji.

READ  Jastrzębski Węgiel - ZAKSA. Tomas Fornell dla wnętrz: Wpadłem w depresję, ale wróciłem

Protesty wybuchły w środę po tym, jak Sąd Najwyższy UE w Polsce w zeszłym miesiącu nakazał natychmiastowe wstrzymanie pracy kopalni węgla brunatnego Turo, która zasila 7-procentowe źródło energii dla Polski, elektrownię Turo. Orzeczenie było odpowiedzią na pozew sąsiednich Czech, który stwierdził, że kopalnia wypompowuje wodę z przygranicznych wiosek.

Polska nie zatrzymała kopalni Turo, której właścicielem jest państwowa Grupa Energetyczna BGE, argumentując, że odetnie ona prąd do ponad 2 mln domów i będzie miała negatywny wpływ na europejską sieć energetyczną. Podkreśla, że ​​gdy sąd podejmuje decyzję, nie ma pełnej informacji o sytuacji, która jest tymczasowa i czeka na pełny wyrok, który może potrwać kilka miesięcy. Warszawa prowadzi poważne rozmowy z Pragą w celu pozasądowego rozwiązania sprawy.

„Nie wyobrażam sobie zamknięcia Toro, co jest bardzo ważne w tym momencie w Polsce” – powiedział Konersky, podkreślając, że Czechy i Niemcy eksploatują kilka kopalń węgla brunatnego na tym samym obszarze.

Polska, wcześniej opalana węglem, poczyniła postępy w adaptacji do odnawialnych źródeł energii.

W 1990 r. było ponad 70 kopalń węgla i prawie 400 tys. górników, a teraz ma 20 kopalń i mniej niż 80 tys. górników, a planuje je wyciąć. Jednocześnie sektor energii słonecznej rozwinął się w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki dotacjom rządowym i lokalnym, a energetyka wiatrowa rozwija się, pomimo pewnych niedawnych ograniczeń legislacyjnych. Planuje się uruchomienie elektrowni jądrowej do 2035 r., ale ważne decyzje dotyczące technologii, partnerstwa i finansów nie zostały jeszcze podjęte.

Jednak Polska zawsze negocjowała własne warunki i harmonogram utylizacji węgla, a UE i grupy ekologiczne twierdzą, że zmiany są zbyt powolne i nie mają wystarczających ambicji, aby zrealizować cele Obozu Redukcyjnego Gazu Cieplarnianego.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top