Trump pozywa swoją siostrzenicę, The New York Times, za rekordy dotyczące historii podatkowej z 2018 r.

NOWY JORK – Były prezydent USA Donald Trump pozwał we wtorek swoją zrażoną siostrzenicę i New York Times w sprawie historii z 2018 r. o bogactwie i praktykach podatkowych jego rodziny, opartej częściowo na poufnych dokumentach, które przekazała dziennikarzom gazety.

Pozew Trumpa, złożony w sądzie stanowym w Nowym Jorku, oskarża Mary Trump o złamanie ugody poprzez ujawnienie dokumentacji podatkowej, którą otrzymała w sporze majątkowym dotyczącym patriarchy rodziny Freda Trumpa.

Pozew oskarża The New York Times i trzech jego reporterów śledczych, Susan Craig, David Barstow i Russell Buettner, o pilne poszukiwanie Mary Trump jako źródła informacji i namawianie jej do przekazania dokumentów. Pozew zarzuca dziennikarzom, że ugoda uniemożliwiła jej ujawnienie dokumentów.

Artykuł „Timesa” zakwestionował twierdzenia Trumpa o samodorobieniu się bogactwa, dokumentując, jak jego ojciec, Fred, dał mu co najmniej 413 milionów dolarów w ciągu dziesięcioleci, w tym poprzez oszustwa podatkowe.

Mary Trump zidentyfikowała się w książce opublikowanej w zeszłym roku jako źródło dokumentów przesłanych do „Timesa”.

Pozew Trumpa twierdzi, że Mary Trump, The Times i jego dziennikarze byli „motywowani osobistą zemstą” przeciwko niemu i chęcią realizacji programu politycznego.

W pozwie stwierdzono, że oskarżeni „zaangażowali się w złośliwy spisek w celu uzyskania poufnych i bardzo wrażliwych danych, które wykorzystali dla własnej korzyści i wykorzystali jako środek do fałszywej legitymizacji swoich opublikowanych prac”.

W oświadczeniu dla NBC News Mary Trump powiedziała o swoim wuju: „Myślę, że jest przegrany i rzuci w ścianę wszystkim, co może. Jest zdesperowany. Ściany się zbliżają, a on rzuca o ścianę wszystkim, o czym myśli kij Jak zawsze z Donaldem, spróbuje zmienić temat ”.

Rzeczniczka Timesa, Danielle Rhodes Ha, powiedziała, że ​​pozew był „próbą uciszenia niezależnych agencji informacyjnych i planujemy energicznie się przed nim bronić”.

Powiedziała, że ​​relacje Timesa o podatkach Trumpa „pomogły informować obywateli poprzez dokładne raportowanie na temat zdominowany przez interes publiczny”.

READ  YouTube usuwa niemieckie kanały RT z powodu dezinformacji Covida | youtube

Reporter One Times, Craig, odpowiedział w tweecie: „Zastukałem do drzwi Mary Trump. Otworzyłem je. Myślę, że nazywają to dziennikarstwem”.

Trump domaga się odszkodowania w wysokości 100 milionów dolarów.

Trump złożył swój pozew prawie rok po dniu, w którym pozwał Mary Trump w związku z zarzutami, że on i jego dwaj bracia oszukiwali ją na miliony dolarów w ciągu kilkudziesięciu lat, wyrywając ją z rodzinnego biznesu.

Ta sprawa jest w toku.

Mary Trump, lat 56, jest siostrzenicą brata Donalda Trumpa, Freda Trumpa Jr., który zmarł w 1981 roku w wieku 42 lat. Mary Trump miała wtedy 16 lat.

Pozew Trumpa skupia się wyłącznie na historii „Timesa” z 2018 roku, która zdobyła nagrodę Pulitzera za reportaże interpretacyjne. Raport nie wspomniał o kolejnej wzmiance w Times o podatkach Trumpa z zeszłego roku, w której stwierdzono, że nie płacił federalnych podatków dochodowych przez 10 z ostatnich 15 lat.

Według pozwu Mary Trump uzyskała ponad 40 000 stron „wysoce wrażliwych, zastrzeżonych, prywatnych i poufnych dokumentów” w sprawie sądowej związanej z testamentem Freda Trumpa.

Pozew Trumpa zawierał dokumenty, w tym dokumentację finansową i księgową, deklaracje podatkowe, wyciągi bankowe i dokumenty prawne dotyczące Donalda Trumpa i Freda Trumpa oraz ich firm.

W 2001 roku, około dwa lata po śmierci Freda Trumpa, Mary Trump i inni członkowie rodziny zawarli ugodę z klauzulami poufności i zakazu ujawniania informacji, które uniemożliwiały im dzielenie się informacjami o majątku Freda Trumpa, m.in. w artykułach prasowych, w pozwie Trumpa. Powiedziała. Umowa obejmowała również majątek żony Freda, Mary Ann Trump, która zmarła w 2000 roku.

Trump, który podczas swojej prezydentury wielokrotnie krytykował „Timesa” jako „nieudany New York Times”, zauważył w pozwie, że artykuł z 2018 r. był częściej oglądany w Internecie niż jakikolwiek poprzedni artykuł w „Timesie”, a cena akcji New York Times Company wzrosła o 7,4% tydzień. biegać.

READ  Rasistowskie naloty: Nowa Zelandia przeprasza mieszkańców wysp Pacyfiku | wiadomości imigracyjne

W „Timesie” doniesiono, że Donald Trump i jego ojciec unikali podatków od darowizn i spadków, stosując takie metody, jak założenie firmy-przykrywki i dewaluację aktywów organom podatkowym. Gazeta twierdzi, że jej raport opierał się na ponad 100 000 stron dokumentów finansowych, w tym poufnych deklaracji podatkowych od ojca i jego firm.

Książka Mary Trump, Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man, ukazała się w zeszłym roku w trakcie kampanii wyborczej Donalda Trumpa. Robert, brat Donalda Trumpa, bezskutecznie próbował skłonić sąd do uniemożliwienia publikacji książki, powołując się na ugodę z 2001 roku.

Orzekając na korzyść Mary Trump, sędzia stwierdził, że przepisy dotyczące poufności, „rozważane w kontekście obecnej sytuacji rodziny Trumpów w 2020 r., „nadużyłyby porządku publicznego jako wcześniejszego ograniczenia mowy chronionej”.

W książce Mary Trump opowiada o przekazaniu danych finansowych rodziny, które wspierają reportaże Timesa. Książka sprzedała się w ponad 1,3 miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu i osiągnęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów Timesa.

W wywiadzie związanym z wydaniem książki Mary Trump powiedziała reporterowi ABC George’owi Stephanopoulosowi, że nie uważa, że ​​umowa o zachowaniu poufności „jest ważna w taki czy inny sposób, ponieważ to, co mam do powiedzenia, jest tak ważne”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top