Trucizna Aleksieja Nawalnego. Zidentyfikowano funkcjonariuszy FSP zaangażowanych w sprawę

Zgodnie z komunikatem prasowym Bellinggate, The Insider, CNN i „Der Spiegel”, otrucie Aleksieja Nawalnego w Tomsku zostało przeprowadzone przez zespół ośmiu funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa z wydziału działającego w ramach FSP Institute of Forensics.

Dziennikarze ustalili tożsamość agentów biorących udział w ataku na kremlowską opozycję na podstawie danych telekomunikacyjnych, adresowych i lotniczych, które są albo publicznie dostępne, albo zostały już osiągnięte przez niezależnych rosyjskich dziennikarzy.

Po zbadaniu danych lotu dziennikarze odkryli to Za Navalnym podążali przedstawiciele zespołu podczas 30 podróży po Rosji w 2017, 2019 i 2020 roku. Na tych samolotach leciało dwóch lub trzech agentów, ale kolejka ciągle się zmieniała. Czasami kupowali bilety pod własnym nazwiskiem, a czasem pod fałszywymi nazwiskami. Lecieli nie tylko tymi samymi samolotami Nawalnego, ale także równoległymi, ale tylko z innych moskiewskich lotnisk. Ich główna działalność miała miejsce w 2017 roku, kiedy Nawalny ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich.

Według autorów śledztwa w operacji zaangażowane były następujące osoby: Stanisław Makshakov, Oleg Tajakin (p. “Tarasov”), Aleksiej Aleksandro (s. “Frolo”), Ivan Osipov (s., Michaił Swizhev (“Stiepan)”. Według dziennikarzy koordynatorem grupy był Makshakov – to on skontaktował się z resztą grupy. Makshakov był chemikiem, który wcześniej pracował w Instytucie Technologii Opakowań Organicznych, który zajmował się opracowywaniem nowych form broni chemicznej.

Wszystko wskazuje na to, że ten wysiłek został podjęty na początku lipca. Alexandro, Svisek i Baniyazev przenieśli następnie małżeństwo Nawalnego do Kaliningradu. Aleksiej i Julia zostali tam przez pięć dni w hotelu nad Morzem Bałtyckim.

W rozmowie z The Insider obsługa hotelu powiedziała, że ​​dzień przed przyjazdem Nawalnego „kilka osób w cywilnych ubraniach” podeszło do nich, porozmawiało z menadżerami, po czym weszło do pokoi, mówiąc: „Coś zrobili. Personel uważał, że usługi to podsłuchiwanie.

READ  Myanmar, była Birma, zamach stanu. Aung San Suu Kyi, zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla, została aresztowana przez wojsko

Czwartego dnia pobytu Nawalnego Aleksiej i Julia przeszli długą drogę na plażę. Na krótko wrócili do swojego pokoju hotelowego, a następnie udali się do pobliskiego hotelu. Jednak po drodze Julia poczuła się źle.

Szedłem ulicą i to było zupełnie normalne. Nagle poczułem się źle. Szkoda, że ​​nigdy tego nie było w moim życiu. Alexi zapytała: Co cię boli? Jak Ci pomóc? Ale nic mnie nie zraniło i nie rozumiałem, co się dzieje. Przyniósł mi wodę i wróciłem do swojego pokoju, a po drodze usiadłem na ławce z trudem obudziłem się. Chociaż to było tylko 300 metrów, rzadko to robiłem. Położyłem się na łóżku. Godzinę później poczułem się lepiej i zasnąłem. Rano wszystko było normalne – mówi Julia Navalny.

Dziennikarze zwracają uwagę, że fakt, że Julia nie przeżyła, mógł obniżyć poziom zagrożenia. W takich przypadkach mogą wystąpić przejściowe problemy z oddychaniem lub motoryką.

Aleksandrow, Osipow i Banijazew podążyli za Nawalnym w sierpniu podczas rejsu do Navalzburga i Tomska. Byli monitorowani, gdy Aleksandrow dwukrotnie włączył swój osobisty telefon podczas podróży na kilka sekund. Było to kiedyś w hotelu w Nowosybirsku, gdzie partner Nawalnego zarezerwował pokój. Innym razem – obok hotelu, w którym zatrzymał się Navalny.

20 sierpnia podczas lotu z Tomska do Moskwy Nawalny zachorował i stracił przytomność. Samolot wylądował w Omsku, gdzie został przyjęty do opozycyjnego szpitala.

Kiedy wyszło na jaw, że Nawalny żyje, Aleksandrow, Osipow i Banijaw polecieli do Kornovastas, małego miasteczka na Syberii. Według śledczych, stamtąd udali się na rower, na którym zlokalizowane są problemy z energią chemiczną, z którym współpracuje agencja FSB. Chodziło o to, aby usunąć wszelką odzież ze śladami novitsocka.

Krótko po wypiciu trucizny Nalny został zabrany z Omska do kliniki charytatywnej w Berlinie, gdzie przeszedł szeroko zakrojone testy i intensywną terapię. 7 września obudził się ze śpiączki farmakologicznej.

READ  Inter Mediolan zrobił kolejny krok w kierunku mistrzostw Włoch. „Nerasuri” odniósł zwycięstwo nad Atlantą [WIDEO]

Nawalny był leczony w poradni łącznie przez 32 dni, w tym 24 dni na oddziale intensywnej terapii.

Według rządu niemieckiego istnieją dowody na próbę zamachu na działacza opozycji przy użyciu narzędzia wojennego z ugrupowania Nowiczok utworzonego w Rosji. Pokazały to testy przeprowadzone w Niemczech, Francji i Szwecji, powiedział Berlin. Zachód zwrócił się do Rosji o wyjaśnienia w tej sprawie.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top