Trenerzy Białorusi usunięci z Igrzysk Olimpijskich w Tokio

TOKIO (AFP) – Dwóch trenerów Białorusi zostało zdyskwalifikowanych z igrzysk, cztery dni po tym, jak wzięli udział w staraniach o sprowadzenie sprinterki Kristiny Tsimanoskiej do domu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w piątek, że odwołał i usunął mandaty Artura Simaka i Yuri Mysevicia.

„Trenerzy zostali poproszeni o natychmiastowe opuszczenie Wioski Olimpijskiej i tak zrobili” – powiedział MKOl.

Organ olimpijski powiedział, że zostało to podjęte jako środek tymczasowy podczas oficjalnego śledztwa „w interesie sportowców”.

Simak i Mysević są w kontakcie z białoruskimi sportowcami od niedzieli po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski zlecił im przewiezienie Cimanoskiej samochodem na lotnisko na lot na Białoruś.

Tsimanoskaya skrytykowała trenerów zespołu w mediach społecznościowych i jest teraz w Polsce na wizie humanitarnej.

MKOl powiedział, że Simak i Mycevic „będą mieli okazję być wysłuchani” przez jego komisję dyscyplinarną badającą sprawę.

Nie było jasne, czy mężczyźni pozostaną w Japonii, czy wyjadą do Białorusi, autorytarnej byłej republiki sowieckiej, która nieustannie ściga swoich krytyków.

Białoruś od roku przeżywa zamieszanie, odkąd Aleksander Łukaszenko wygrał szóstą kadencję po oficjalnych wyborach, które powszechnie uważano za sfałszowane na jego korzyść.

Łukaszenka przewodniczył także Białoruskiemu Komitetowi Olimpijskiemu od lat 90. do bieżącego roku. Jego syn Victor został wybrany na jego miejsce.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zabronił Łukaszenkom udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio po zbadaniu skarg sportowców, którzy spotkali się z represjami i zastraszaniem podczas powyborczych ataków bezpieczeństwa.

Aleksander Łukaszenko wcześniej nie mógł wziąć udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku z powodu zakazu wizowego UE nałożonego podczas poprzednich represji po spornych wyborach.

READ  Były prezydent Filipin Benigno Aquino zmarł w wieku 61 lat | wiadomość o śmierci

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top