To tak, jakbyśmy byli w Mad Maxie: ostrzeżenia dla Amazon, gdy pogłębiarki do wydobywania złota okupują rzekę | Brazylia

Ekolodzy wzywają do podjęcia pilnych działań, aby powstrzymać przepływ wody do złota wzdłuż jednego z największych dopływów Amazonki, gdzie setki nielegalnych pogłębiarek wydobywających złoto zbierają się w poszukiwaniu cennego metalu.

Grand Fleet – Jedna bardzo duża lokalna witryna Porównaj to z pływającą dzielnicą Podobno zaczął się formować na Maderze na początku tego miesiąca, po tym, jak w okolicy znaleziono pogłoski o dużych złożach złota.

Jeden z poszukiwaczy powiedział: „Zrobią tam gram złota przez godzinę”. Roszczenia W nagraniu audio uzyskanym przez gazetę Estado de São Paulo.

Danikli Aguiar, aktywista Greenpeace Amazon, który we wtorek przeleciał nad konwojem górniczym, powiedział, że był zaskoczony skalą nielegalnej operacji, która miała miejsce zaledwie 75 mil na wschód od Manaus.

Tratwy pogłębiające obsługiwane przez nielegalnych górników na rzece Madeira w Brazylii. Zdjęcie: Bruno Kelly/Reuters

„Widzieliśmy już tego rodzaju rzeczy w innych miejscach – ale nie na taką skalę” – powiedział Aguiar o setkach tratw, które widział unoszące się nad rzeką Madeira w pobliżu miast Utazes i Nova Olinda do Norte.

„To jak kondominium pogłębiarek górniczych… które zajmuje prawie całą rzekę”.

Aguiar dodał: „Pracuję w Amazonii od 25 lat. Urodziłem się tutaj i widziałem wiele okropnych rzeczy: wiele zniszczeń, wiele wylesiania, wiele nielegalnych kopalń. Ale kiedy widzisz taki widok to sprawia, że ​​czujesz się tak, jakby Amazon pędził w darmowym jacuzzi dla wszystkich. Nie ma żadnych praw. To tak, jakbyśmy żyli w Mad Maxie.

Pojawiło się oburzenie, gdy w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z gorączki złota przez rzekę.

„Wystarczy spojrzeć na zuchwałość tych przestępców. Zakres bezkarności” ćwierkanie Sonia Pride, znana brazylijska dziennikarka znana z reportaży o Amazonii.

Andre Borges, kolejny dziennikarz którego historia pomogła rozwikłać flotę górnicząI ćwierkanie: „Jesteśmy świadkami w 2021 roku powstania górników złota z pełną siłą w dniach odkrycia”.

Nielegalny przemysł wydobywczy w Brazylii jest wart miliony dolarów Napięcia wzrosły od czasu wyborów Jaira Bolsonaro w 2018 r., skrajnie prawicowego nacjonalisty, który wspiera dzikiego kota Górniczy Ci, którzy szukają złota w amazońskich rzekach i lasach deszczowych.

tak wiele jak to możliwe 20 000 Górniczy Uważa się, że działa w obrębie rezerwatu Indian Yanomami w Roraima, jednym z dziewięciu stanów tworzących brazylijską Amazonię.

Wzrosły również wskaźniki wylesiania pod Bolsonaro, który usunął środki ochrony środowiska i został oskarżony o zachęcanie przestępców ekologicznych. Zniszczenie Amazonii wzrosło do 15-letniego maksimum w latach 2020-2021, kiedy utracono ponad połowę obszaru Walii.

W zeszłym tygodniu administracja Bolsonaro Oskarżony o celowe ukrywanie nowych danych rządowych Skala kryzysu wylesiania została ujawniona, aby uniknąć międzynarodowych upokorzeń podczas szczytu klimatycznego, na który brazylijski prezydent odmówił udziału.

Aguiar, rzecznik Greenpeace Amazon, powiedział, że prorozwojowa retoryka Bolsonaro była częściowo odpowiedzialna za gorączkę złota, która miała miejsce na Maderze. Wskazał też palcem na regionalnych polityków w Amazonii, którzy poparli plany zezwolenia górnikom na eksploatację złóż złota w korytach rzek.

W niedawnym wywiadzie była prezes brazylijskiej agencji ochrony środowiska Ibama, Sully Araujo, powiedziała, że ​​widzi tylko jeden sposób na uratowanie środowiska swojego kraju: wybór innego prezydenta.

„Trudno uwierzyć, że ten rząd zadba o środowisko, ponieważ wszystko niszczy” – powiedział Araujo, specjalista ds. polityki publicznej w grupie ekologicznej Observatorio de Clima.

READ  Najnowszy błąd Call of Duty Warzone pozwala graczom na inwazję na inne mecze Gułagu, gdy są niezniszczalni

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top