Tillerson wezwany na świadka w procesie dotyczącym zagranicznego agenta sojusznika Trumpa

NOWY JORK (Reuters) – Prokuratorzy federalni wezmą byłego sekretarza stanu USA Rexa Tillersona na świadka w procesie Toma Barracka, jednorazowej zbiórki pieniędzy dla byłego prezydenta Donalda Trumpa, za nielegalne działanie jako biznesmen. Zagraniczny agent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, akta sądowe pokazały się w sobotę.

Obrona planów Baraka ujawniła plany w liście do sędziego okręgowego USA Briana Coogana, w którym prosił Tillersona o podjęcie działań w poniedziałek. Obrona powiedziała, że ​​prokuratorzy potwierdzili, że skontaktują się z Tillersonem, ale powiedzieli obronie, że nie będzie dostępny po 4 października z powodu „osobistych planów”.

Prawnicy Baraka powiedzieli, że złożenie w poniedziałek zeznań zapewni obronie wystarczająco dużo czasu na przesłuchanie go.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prawnicy Baraka powiedzieli, że Departament Stanu USA i sam Trump są świadomi jego kontaktów z urzędnikami na Bliskim Wschodzie, co wskazuje, że Barak nie zamierzał być zagranicznym agentem.

Tillerson nie mógł uzyskać komentarza.

Rzecznik biura prokuratora generalnego na Brooklynie, gdzie Barak jest sądzony, odmówił komentarza.

Barak nie przyznał się do winy. Jego prawnicy powiedzieli, że jego kontakt z urzędnikami z Emiratów był częścią jego roli w kierowaniu firmą private equity Colony Capital, obecnie znaną jako DigitalBridge Group Inc. i że nie ma dowodów na to, że zgodził się działać zgodnie z dyrektywami Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tillerson, były dyrektor generalny ExxonMobil (XOM.N)Pełnił funkcję sekretarza stanu Trumpa przez nieco ponad rok od 2017 do 2018 roku.

Proces wyboru ławy przysięgłych rozpoczął się 19 września. W pierwszym tygodniu prokuratorzy dostarczyli e-maile i SMS-y od Baracka i jego partnera, które pokazały, że urzędnicy z Emiratów wnieśli wkład w to, co ówczesny kandydat Trump powinien powiedzieć w swoim przemówieniu w sprawie polityki energetycznej z 2016 roku.

READ  Mistrzyni olimpijska Simone Biles wycofuje się z turnieju All-around w Tokio حدث

Prokuratorzy powiedzieli, że Barak nigdy nie powiedział prokuratorowi USA, że działa jako agent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak wymaga tego prawo federalne.

W uwagach wstępnych prawnik Baraka, Michael Schacher, powiedział, że nie ma dowodów na to, że Barak zgodził się działać na polecenie ZEA. Obrona nie miała jeszcze okazji przesłuchać agenta FBI, który czytał e-maile i SMS-y do ławy przysięgłych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(relacjonuje Luke Cohen) w Nowym Jorku. Edytowanie przez Richarda Chang

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top