TikTok twierdzi, że pracownicy niewłaściwie uzyskali dostęp do danych użytkowników dziennikarzy w celu uzyskania przecieków

ByteDance, chińska firma macierzysta popularnej aplikacji wideo TikTok, powiedziała w czwartek, że niektórzy pracownicy niewłaściwie uzyskali tego lata dostęp do danych użytkownika TikTok dwóch amerykańskich dziennikarzy i nie są już zatrudnieni przez firmę.

W e-mailu do pracowników w czwartek, radca prawny ByteDance, Eric Andersen, powiedział, że pracownicy uzyskali dostęp do danych, aby spróbować zidentyfikować możliwe powiązania między pracownikami a dwoma dziennikarzami, którzy pracowali dla BuzzFeed i Financial Times, po wycieku informacji o firmie.

Po dochodzeniu przeprowadzonym przez zewnętrzną firmę prawniczą jeden pracownik ByteDance odszedł, a trzech innych zostało zwolnionych The New York Times wspomniany. Dwóch pracowników było w Chinach, a dwóch pozostałych w Stanach Zjednoczonych

Przedstawiciele firmy powiedzieli, że podejmują dodatkowe kroki w celu ochrony danych użytkowników.

Ujawnienie ByteDance może zwiększyć presję, z jaką TikTok zmaga się w Waszyngtonie ze strony prawodawców i administracji Bidena w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa danych użytkowników z USA. Kongres ma uchwalić w tym tygodniu przepisy zakazujące pracownikom rządu USA pobierania lub używania TikTok na urządzeniach należących do rządu.

Vanessa Pappas, dyrektor operacyjny TikTok, słucha przesłuchania komisji Senatu USA na temat wpływu mediów społecznościowych na bezpieczeństwo wewnętrzne, na Kapitolu w Waszyngtonie, 14 września. (Stephanie Reynolds/AFP/Getty Images)

W zeszłym roku premier Justin Trudeau powiedział, że kanadyjska agencja cyberszpiegowska monitoruje również zagrożenia bezpieczeństwa ze strony TikTok.

TikTok obiecuje ochronę danych

W oddzielnym e-mailu do pracowników, do którego dotarł Reuters, dyrektor generalny TikTok, Xu Ziqiu, powiedział, że „niewłaściwe postępowanie pracowników wcale nie jest reprezentatywne dla tego, co wiem o zasadach naszej firmy”.

Powiedział, że firma „będzie nadal ulepszać te protokoły dostępu, które zostały już znacznie ulepszone i wzmocnione od czasu wdrożenia tej inicjatywy”.

Qiu powiedział, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy firma rozwijała funkcję bezpieczeństwa danych, TikTok US Data Security (USDS), aby zapewnić ochronę danych użytkowników TikTok US w USA.

„Kończymy proces migracji zarządzania danymi użytkowników chronionych w USA do działu USDS i systematycznie odcinamy punkty dostępu” – powiedział Qiu.

ByteDance powiedział również, że restrukturyzuje swój dział audytu wewnętrznego i kontroli ryzyka, a funkcja globalnych dochodzeń zostanie podzielona i zrestrukturyzowana. Firma dodała, że ​​przeprojektuje swój proces dochodzeniowy, tak aby obejmował radę nadzorczą.

Czarny szyld z białymi napisami obok drewnianego płotu, na tle dużego biurowca.
Widok przestrzeni biurowej TikTok w Culver City w zachodnim Los Angeles, 11 sierpnia 2020 r. TikTok obiecuje lepszą ochronę danych użytkownikom w Stanach Zjednoczonych. (Chris Delmas/AFP/Getty Images)
READ  Tekst papieskiej mszy wielkopiątkowej został odwołany po ukraińskim proteście

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top