Tiff MacLeam mówi, że wolałby podnieść ceny niż to konieczne

Gubernator Banku Kanady, Tiff Macklem, powiedział w poniedziałek, że ryzyko niewystarczającego podniesienia stóp procentowych i gwałtownej inflacji jest większe niż ryzyko zbytniego ich podniesienia i podsycenia recesji.

„Staramy się zrównoważyć ryzyko nadmiernego i niedostatecznego zaostrzenia” – powiedział McClim w poniedziałek w Vancouver w Vancouver.

To ostatni raz, kiedy McClim ma przemawiać publicznie w 2022 roku, w którym Bank of Canada podniósł swoją referencyjną stopę procentową bezprecedensowo siedmiokrotnie w celu spowolnienia niekontrolowanej inflacji.

Ta agresywna kampania podwyżek stóp procentowych uspokoiła rynek mieszkaniowy i podsyciła obawy przed recesją, ale nawet po tym, jak Bank podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od 2008 roku, powiedział McClim w swoim przemówieniu, ryzyko wymknięcia się inflacji spod kontroli jest większe . Istnieje ryzyko, że próba powstrzymania go może doprowadzić do recesji.

„Jeśli za bardzo podniesiemy stopy procentowe, możemy wepchnąć gospodarkę w niepotrzebnie bolesną recesję i nie osiągnąć celu inflacyjnego” – powiedział McClim. „Jeśli nie podniesiemy go wystarczająco, inflacja pozostanie wysoka, a gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa będą oczekiwać uporczywie wysokiej inflacji”.

„Gdy inflacja znacznie przekracza cel, jest to największe ryzyko”.

Bank centralny zasygnalizował w zeszłym tygodniu, że może być gotowy do wstrzymania cyklu agresywnych podwyżek stóp, ale poniedziałkowe wystąpienie McClema przypomniało, że polityka banku będzie uzależniona od danych ekonomicznych i tego, czy gospodarka wykazuje oznaki powrotu do normalności. Inflacja.

Po osiągnięciu szczytowego poziomu 8,1 procent w lipcu, roczna stopa inflacji w Kanadzie spadła do 6,9 procent w październiku – wciąż znacznie powyżej celu Banku Kanady wynoszącego 2 procent.

W swoim przemówieniu Macklem dał jasno do zrozumienia, że ​​podwyżka stóp procentowych przez Bank osiągnie w pewnym momencie cel, jakim jest obniżenie inflacji.

„Wysokie stopy procentowe działają na rzecz przywrócenia równowagi w gospodarce” – powiedział. „Inflacja spadnie… Dostosowanie nie będzie łatwe, ale przywrócenie stabilności cen jest najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby poprawić sytuację ekonomiczną i finansową Kanadyjczyków”.

READ  Akcje przedrynkowe: inwestorzy oczekują odpowiedzi firmy Omicron. Jeszcze tego nie zrozumieją

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top