The Morning After: Katar budzi się, by ukoronować życie Pucharu Świata | Nowości z mundialu

Doha, Katar Imponującym finałem zakończyły się w niedzielę mistrzostwa świata w Katarze.

To było 12 lat w tworzeniu. Przyszedł i odszedł w ciągu 28 dni, zabierając ze sobą tłumy, głośne okrzyki na ulicach i cały hałas.

Następnego ranka Katar obudził się ze świadomością, że mundial dobiegł końca.

Alejki popularnego Souq Waqif w stolicy, Doha, były tylko cieniem samych siebie, wypełnione Brazylijczykami, Argentyńczykami, Marokańczykami i miłośnikami dziesiątek uczestniczących krajów.

„Byłem bardzo smutny, kiedy przyszedłem dziś rano do pracy i zobaczyłem, że to miejsce jest takie puste” – powiedział Al Jazeera Ahmed Salam, sklepikarz w sklepie odzieżowym na rynku. „Ten obszar tętnił życiem. Prawie nie mieliśmy czasu, aby usiąść lub zrobić sobie przerwę… ale atmosfera była świetna.”

Salam, który pochodzi z Indii, powiedział, że chciałby, aby tak ważny turniej, jak Mistrzostwa Świata FIFA, odbywał się „co roku” w tym kraju.

Jedynym miejscem, w którym byłem poza Indiami, był Katar. Wspaniale było mieć możliwość poznania ludzi z całego świata.”

Oczekiwano, że podczas turnieju Katar odwiedzi ponad 1,2 miliona gości. Chociaż dokładne liczby nie zostały jeszcze ogłoszone, była to ogromna liczba jak na kraj liczący zaledwie 2,7 miliona ludzi.

Gdzie indziej, w całej Doha, widziano pracowników podnoszących swoje marki i flagi mistrzostw świata oraz usuwających bariery, które zostały uchwalone wokół stacji metra. Katar jest oficjalnie w trybie anty-szczytowym.

Na stacjach tłumy były mniej rzucające się w oczy i nie było poczucia pośpiechu, przepychania się lub przepychania się w desperackiej próbie dotarcia na jeden z 64 meczów lub dziesiątki koncertów, które miały miejsce.

System kolei podziemnej był szeroko wykorzystywany przez mieszkańców i gości podczas Mistrzostw Świata [Usaid Siddiqui/Al Jazeera]

Jednak niektórzy mieszkańcy wyglądali, jakby jeszcze nie wyszli z obsesji na punkcie mistrzostw świata, paradując z rodzinami reprezentacji Argentyny w białych i niebieskich koszulkach, szalikach i czapkach.

Drużyna Albiceleste pokonała w dramatyczny sposób Francję w niedzielę i wygrała turniej po raz trzeci w swojej historii. Więc fanom naprawdę się podobało.

READ  WIDEO: Frank Meyer zostaje postawiony na nogi przez Kubrata Puleva w Triller Triad Combat

Mimi Mohamed, mieszkanka Kataru i obywatelka Wielkiej Brytanii, powiedziała, że ​​nadal czuje się „przytłoczona” wydarzeniami z ostatnich czterech tygodni i tym, jak wyjątkowi są ludzie w Katarze, którzy mają być tego częścią.

„To było naprawdę inspirujące” – powiedział 38-latek.

Przed mistrzostwami świata 45-letni mieszkaniec Grecji, Zoi Zygelopoulou, kierownik restauracji w Doha, powiedział, że wiele osób zastanawia się, w jaki sposób Katar byłby w stanie zorganizować wielkie wydarzenie sportowe.

Presję zwiększały relacje zachodnich mediów, które często stawiały znak zapytania nad krajem i jego zdolnością do organizacji mundialu. Ale w miarę upływu tygodni wszyscy turyści, których Ziglobulu spotkała w swojej restauracji, mówili, że byli mile zaskoczeni.

„Powiedzieli mi, że to jeden z najlepszych mundialu, jaki kiedykolwiek się wydarzył. Nie spodziewali się tego, ponieważ nie wiedzieli [much] O Katarze. Wcześniej byli przerażeni mediami, ale kiedy tu przyjechali, byli tacy szczęśliwi” – ​​powiedział Zygloboulou.

poczucie niższości’

Yamina Usman z Pakistanu powiedziała, że ​​chociaż zima w tym mieście zawsze była „świąteczna”, już zaczyna odczuwać melancholię po mundialu przed finałowym meczem w niedzielę.

„Już zaczynam czuć się trochę przygnębiony. Tak to jest, to wszystko się kończy” – powiedział 39-latek Al Jazeera.

„Aby się zaaklimatyzować, postanowiliśmy, że skoro dzieciaki mają jeszcze wakacje, będziemy kontynuować zajęcia na świeżym powietrzu, spotykać się z ludźmi, wychodzić we wszystkie miejsca, w których byliśmy podczas mundialu. to samo.”

centrum Dohy
W poniedziałek robotnicy zaczęli usuwać bariery i banery Pucharu Świata w pobliżu Corniche [Usaid Siddiqui/Al Jazeera]

„Trochę zajmie nam przyzwyczajenie się do stosunkowo spokojnego miasta, które mamy, ponieważ zawsze było ruchliwe… ale nigdy chaotyczne” – powiedział Othman, który mieszka w Doha od sześciu lat.

Jedną z najważniejszych atrakcji Mistrzostw Świata dla 26-letniego Kataru Noufa Al-Subaie było spotkanie i interakcja z międzynarodowymi fanami.

„Myślę, że ważne jest, aby poznawać ludzi innych narodowości i być otwartym na inne kultury” – powiedział Al-Subaie. „Mam nadzieję, że po Mistrzostwach Świata ludzie nadal będą nas odwiedzać, a Katar będzie nadal gospodarzem międzynarodowych wydarzeń, które mogą łączyć nasze społeczności z resztą świata”.

READ  Murphy zostaje zabrany ze śniegu na noszach podczas gry w Black Hawk

Chociaż mistrzostwa świata zbliżają się ku końcowi, jest „wiele rzeczy” do odkrycia i zrobienia w Doha, zwłaszcza w sezonie zimowym, powiedział Mohammed.

„Jest zdecydowanie ciszej” – zażartował. „Mistrzostwa Świata to oczywiście wyjątkowa okazja i choć chcielibyśmy, aby te emocje towarzyszyły nam przez cały rok… „

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top