Teleskop Webba rejestruje galaktyki podobne do Drogi Mlecznej ze znacznie mniejszego Wszechświata

Teleskop Webba rejestruje galaktyki podobne do Drogi Mlecznej ze znacznie mniejszego Wszechświata

Nowe zdjęcia wykonane przez należący do NASA Teleskop Jamesa Webba ujawniły galaktyki z poprzeczką pochodzące z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 25 procent obecnego wieku. Pręty gwiezdne to wydłużone cechy gwiazd, które rozciągają się od centrów galaktyk do zewnętrznego dysku.

Według University of Texas w Austin znalezienie takich zakazanych galaktyk, podobnych do naszej Drogi Mlecznej, będzie oznaczać, że astrofizycy będą musieli ulepszyć swoje teorie ewolucji galaktyk. Zanim te zdjęcia zostały wykonane przez Webba, żaden teleskop kosmiczny nie wykrył prętów na tak wczesnym etapie życia wszechświata.

Obrazy galaktyki EGS-23205 z Hubble’a pokazują niewiele więcej niż smugę w kształcie dysku, ale obraz JWST tej samej galaktyki pokazuje pełną galaktykę spiralną z wyraźną poprzeczką gwiezdną. Zespół naukowców zidentyfikował także inną wyskakującą galaktykę, EGS-24268, również sprzed około 11 miliardów lat. Razem te dwie zakazane galaktyki są najstarsze w historii.

„Rzuciłem okiem na te dane i powiedziałem:„ Porzucamy wszystko inne! ” Sharda Joji, współautor książki JWST, powiedział: Artykuł naukowy przyjęty do publikacji w Listy z dziennika astrofizycznego .

Te gwiezdne poprzeczki odgrywają ważną rolę w ewolucji galaktyk, kierując gaz do centralnego obszaru galaktyk, promując powstawanie gwiazd. W pewnym sensie można to postrzegać jako rozwiązanie międzygalaktycznego „problemu łańcucha dostaw”. Podobnie jak surowce są transportowane z portów do fabryk w celu wytworzenia nowych produktów, te gwiezdne pręty transportują gaz do regionu centralnego, gdzie gaz jest przekształcany w nowe gwiazdy od 10 do 100 razy szybciej niż w pozostałych regionach. galaktyka.

Zablokowany symulator galaktyki Z Kolegium Nauk Przyrodniczych Vimeo.

To przekierowanie gazów przez pręty pomaga również w tworzeniu się supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk, kierując po drodze pewne kawałki gazu. Jogee dodał: „To odkrycie wczesnych poprzeczek oznacza, że ​​modele ewolucji galaktyk mają teraz nową ścieżkę przez poprzeczki, aby przyspieszyć produkcję nowych gwiazd we wczesnym wieku”.

READ  Oczekuje się, że ogromne burze słoneczne uderzą dziś w Ziemię; Niebezpieczny dla wielu urządzeń elektronicznych

Istnienie tych wczesnych słupków stanowi wyzwanie dla modeli teoretycznych, ponieważ muszą one skorygować fizykę galaktyczną, aby przewidzieć rzeczywistą obfitość słupków. Według University of Texas w Austin, kolejnym celem naukowców jest przetestowanie różnych nowych modeli fizyki galaktyk.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *