Teleskop Hubble’a wyłącza się po problemie z laptopem: NASA: India Tribune

Waszyngton, 20 czerwca

NASA kontynuuje prace nad komputerem ładunku w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a, który został przerwany, prawdopodobnie z powodu psującego się modułu pamięci.

NASA poinformowała, że ​​Hubble, który obserwuje wszechświat od 30 lat, napotkał problem ze swoim komputerem 13 czerwca. Próba ponownego uruchomienia komputera 14 czerwca nie powiodła się.

“NASA kontynuuje prace nad problemem z komputerem ładunku w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Zespół operacyjny przeprowadzi testy i zbierze więcej informacji o systemie, aby dalej wyizolować problem. Instrumenty naukowe pozostaną w trybie bezpiecznym, dopóki problem nie zostanie rozwiązany ” – podała agencja kosmiczna w oświadczeniu. Sam teleskop i instrumenty naukowe są w dobrym stanie.

Wstępne wyniki agencji wskazywały na degradujący się moduł pamięci komputera jako źródło wycofanego komputera. Gdy zespół operacyjny próbował przełączyć się na jednostkę zapasową pamięci, polecenie uruchomienia jednostki zapasowej nie zostało wykonane.

W obu modułach podjęto kolejną próbę uzyskania większej ilości informacji diagnostycznych podczas próby ponownego połączenia tych modułów pamięci w trybie online. Jednak NASA powiedziała, że ​​te próby zakończyły się niepowodzeniem.

Komputer ładunku to standardowy komputer statku kosmicznego NASA-1 (NSSC-1) z lat 80., który znajduje się w jednostce dowodzenia i przetwarzania danych narzędzia naukowego. Zadaniem komputera jest sterowanie, koordynowanie i monitorowanie narzędzi naukowych dla celów BHP.

Jest całkowicie zbędny, ponieważ drugi komputer, wraz z powiązanym sprzętem, znajduje się na orbicie, aby się do niego przełączyć w razie problemu. Oba urządzenia mogą uzyskiwać dostęp i korzystać z dowolnego z czterech niezależnych modułów pamięci, z których każdy zawiera 64 KB. z półprzewodnika tlenku metalu pamięci (CMOS). Komputer z ładunkiem wykorzystuje tylko jedną jednostkę pamięci operacyjnej w danym momencie, podczas gdy pozostałe trzy służą jako kopie zapasowe.

Zadaniem komputera ładunku jest sterowanie i koordynacja instrumentów naukowych na pokładzie statku kosmicznego. Po wyłączeniu w niedzielę główny komputer przestał odbierać sygnał „pozostań przy życiu”, standardowy uścisk dłoni między ładunkiem a głównymi komputerami statku kosmicznego, aby wskazać, że wszystko jest w porządku.

READ  Obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w całej Kanadzie uchwycone w rzece Peel

Następnie główny komputer automatycznie ustawia wszystkie instrumenty naukowe w konfiguracji trybu awaryjnego. Pracownicy Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland w poniedziałek 14 czerwca ponownie uruchomili komputer, ale wkrótce napotkał ten sam problem, podała agencja kosmiczna. Ian

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top