Tarcza przemysłowa. „Minimum 35 mld zł wsparcia”

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej w środę, że rok 2020 to „podróż po nieznanych dotąd wodach gospodarczych”. – Widzieliśmy, co się dzieje i jakie dobre praktyki można zastosować, ale jednocześnie podstawowym azymutem, podstawową lampą, która nas prowadzi, jest ochrona miejsca pracy – powiedział Moraveki.

Ocenił, że wprowadzone w Polsce tarcze finansowe chronią miejsca pracy. – Widać to po przepływających danych: drugie najniższe bezrobocie w UE (…). Według Komisji Europejskiej bezrobocie w Polsce wynosi ponad 3 proc. – Upierał.

Zobacz: Wsparcie dla przedsiębiorców. „Tarcza 6.0” opublikowana w Dzienniku Ustaw

– Podstawową determinacją była dla nas skuteczna walka z bezrobociem. Świadczy o tym dane dostarczane przez firmy z różnych branż i sektorów gospodarki. Zwolnienia są mniejsze niż planowano, a w okolicy pojawiają się nowe miejsca pracy, powiedział Moravsky.

– Bardzo miło mi pokazać, że w trzecim kwartale tego roku udało nam się stworzyć setki tysięcy dodatkowych miejsc pracy dla osób, które utraciły pracę. O tym podstawowym parametrze świadczy liczba pracujących. Premier podkreślił, że to więcej niż rok wcześniej.

„Shield 2.0, dla przemysłu i firm”

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej z tarczy finansowej PFR, poprzez bezpośredni zastrzyk do różnych instrumentów, w tym 60,8 mld zł, przekazano złotówkę do ponad 150 mld firm. „Wszystko to ma na celu zachowanie wartości gospodarki i utrzymanie świeżości tej wartości sektora prywatnego. Uważam, że najlepsze czasy są w 2021 roku” – powiedział.

– W sytuacjach, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, tj. Druga fala trwających epidemii może spaść, ale nadal jest to duże zagrożenie, trzecia fala, ostrzegają eksperci, styczeń-luty – Przygotowaliśmy rozwiązania dla tarczy 2.0, tarczy przemysłowej, tarczy. Powiedział, że w miesiącach październik-listopad-grudzień, szczególnie dla firm dotkniętych wirusem.

READ  Igrzyska Olimpijskie: Serbia na czele Polski, Belgia perfekcyjnie w ringach 3x3

Jak dodał: „Z jednej strony – mamy wiele narzędzi do kompensowania kosztów, az drugiej – do zastrzyku funduszy najsłabszym”.

„Dziś dostaliśmy zielone światło od Komisji Europejskiej, aby zainwestować nasze krajowe środki” – powiedział.

„Ulubiony przez chwilę”

Moraweki przyznał, że “zajęło to trochę czasu” i był zaskoczony, że istniała tak długo, że pierwsza tarcza mogła zostać wystrzelona szybko, od tego czasu zatwierdzenia EO nadeszły szybko.

– Z tymi narzędziami byliśmy już od dawna gotowi. Tak więc teraz, gdy do nas dotarła zapowiedź, dotarły do ​​nas pomysły Komisji Europejskiej i szybko przyjmiemy odpowiednie ustawodawstwo, rząd i cały proces uruchomienia Tarczy Przemysłowej – czyli co najmniej 35 mld zł, co może uratować wielu przedsiębiorców i setki tysięcy miejsc pracy.

Obliczył też, że 3 mld zł trafią do mikroprzedsiębiorstw zatrudniających 1-2 osoby, ale do 9 pracowników. – Kolejne 7-8 mld zł dla małych firm – od 9 do 49 pracowników oraz dla średnich i dużych firm – to kolejne 20 – dwadzieścia kilka mld zł – powiedział Moraviski.

„Wróć za rok lub dwa”

Szef rządu powiedział, że w latach 30. Polska wróciła do stanu sprzed kryzysu około osiem lat później. „Jak pokazują dane OECD i Komisji Europejskiej, dziś mamy możliwość powrotu do stanu sprzed epidemii pod koniec przyszłego roku lub na początku przyszłego”.

Zdaniem premiera Polska będzie w znacznie lepszej sytuacji niż inne kraje, np. Włochy – powiedział – „cofną się o 20 lat”, a Francja – 8 lat. – Nasze wyniki będą znacznie lepsze w Europie – powiedział Moraveki.

„Dzięki wysiłkom tysięcy przedsiębiorców, ale także załogi, sytuacja gospodarcza daje nam teraz trochę pewności siebie, gdy wkraczamy w 2021 rok” – powiedział.

READ  Arthur Parsi został zaszczepiony przeciwko Kovitowi, 140 km od jego domu. „Błąd w systemie”

Według niego poprawa walki z chorobą i jej konsekwencjami dzięki szczepionkom może nastąpić „w drugim i trzecim kwartale przyszłego roku”. – Osiągniemy ten postęp razem, przystępując jak najszybciej do programu szczepień, dzięki czemu nasz status ekonomiczny pozwoli na szybsze ożywienie gospodarki – zaapelował Moravsky.

Pomoc dla gmin na południu

Premier wspomniał również o specjalnej tarczy dla gmin i powiatów szczególnie narażonych na ograniczenia turystyczne.

– To głównie na południu Polski, większość biegunów w ostatnich latach przeszła przez wszystkie piękne pasma górskie, od Ustryskiego Korna, Ustryskiego Tolnego po Jelenia Góra, w tym roku jest to niemożliwe, bo na różną dotkliwość i przeznaczenie epidemii nie pozwalają – powiedział Moravsky.

– Dlatego dziś, w centrali kryzysu gospodarczego, rozmawialiśmy na ten temat i zgodziliśmy się na podjęcie działań do 1 mld zł – powiedział. Zapowiedział, że indywidualne projekty dla najbardziej dotkniętych gmin i powiatów będą realizowane „w najbliższych dniach”.

Podkreślił, że środki na tarczę przemysłową pochodzą z budżetu państwa i podziękował mu za „uszczelnienie systemu podatkowego”. „To, co udało nam się tak szybko zrobić, to naprawić środki publiczne polskiego rządu” – powiedział.

Ponad 12 000 przypadków

W testach laboratoryjnych potwierdzono, że kolejne 12 361 osób zostało zakażonych koronawirusem, a 472 pacjentów zmarło, podało ministerstwo zdrowia w środę. W sumie od wybuchu epidemii wykryto 1226883 przypadków COVID-19. Zmarło 26 255 pacjentów.

Zobacz: Nowe przypadki wirusa koronowego w Polsce. Dane ministerstwa, 23 grudnia

Według Ministerstwa Zdrowia nowe infekcje pochodzą z województw: mazowieckiego (1509), wilkopolskiego (1391), alaski (1269), kuźawsko-pomorskiego (1204), sachotniomorskiego (989), 589 (589)) , Młpolsky (528), Lubusky (365), Podlaski (326), Opol (250), Podkorpaci (219) i Świętokrzyskie.

Jednocześnie ministerstwo podało, że 184 infekcje to dane bez podania adresu, które zostaną uzupełnione o kontrolę stanu.

READ  Chodzi o rewelacyjną fryzurę w Pucharze Polski, legendarnego bohatera w rzutach karnych na Petnarek! Piłka nożna

104 osoby zmarły z powodu COVID-19, a 368 pacjentów zmarło z powodu połączenia COVID-19 z innymi chorobami.

bas / polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top