Tajwan rozgniewany po tym, jak Chiny wysłały na wyspę 38 myśliwców

Tajwan ostro skrytykował Chiny w sobotę po tym, jak Pekin świętował powstanie Chińskiej Republiki Ludowej z największym w historii wtargnięciem chińskich sił powietrznych do strefy obrony powietrznej wyspy.

Tak zwany Tajwan skarżył się Chinom od roku lub więcej na powtarzające się misje chińskich sił powietrznych w pobliżu demokratycznie rządzonej wyspy, często w południowo-zachodniej części Strefy Obrony Powietrznej w pobliżu kontrolowanych przez Tajwan wysp Pratas.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że myśliwce Tajwanu maszerowały w piątek przeciwko 38 chińskim samolotom w dwóch partiach. Powiedział, że Tajwan wysłał myśliwce, aby ostrzec chińskie samoloty, podczas gdy systemy rakietowe zostały rozmieszczone w celu ich monitorowania.

„Chiny nieumyślnie zaangażowały się w agresję militarną, szkodząc pokojowi w regionie” – powiedział dziennikarzom premier Tajwanu Su Tsingchang w sobotę rano.

2 fale

Pierwsza fala nalotów objęła 18 myśliwców J-16, cztery myśliwce Su-30 oraz dwa bombowce atomowe H-6 i samolot do zwalczania okrętów podwodnych, natomiast druga fala obejmowała 10 J-16, 2 H-6 i alarm …wcześnie. Ministerstwo powiedziało samoloty.

Według mapy wydanej przez ministerstwo pierwsza partia chińskich samolotów przeleciała w pobliżu wysp Pratas, a dwa bombowce leciały w pobliżu atolu.

Druga grupa poleciała do Kanału Bashi, który oddziela Tajwan od Filipin, głównej drogi wodnej łączącej Ocean Spokojny z spornym Morzem Południowochińskim.

Chiny jeszcze nie skomentowały. Wcześniej powiedział, że takie loty mają na celu ochronę suwerenności kraju i „zmowę” między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, największym międzynarodowym sponsorem wyspy.

Chiny zwiększyły presję

Poprzednie największe wtargnięcie miało miejsce w czerwcu, z udziałem 28 samolotów Chińskich Sił Powietrznych.

Najnowsza misja Chin miała miejsce niecały dzień po tym, jak rząd przypuścił atak na ministra spraw zagranicznych Tajwanu, powołując się na słowa przywódcy rewolucji Mao Zedonga, by potępić go jako „głośny” przelot jego wysiłków na rzecz promowania Tajwanu na arenie międzynarodowej.

READ  Lekarz, który publicznie przeciwstawił się prawu Teksasu, dokonując aborcji, został pozwany | Teksas
Studenci z Hongkongu i działacze na rzecz praw człowieka organizują protest z okazji Święta Narodowego Chin w Tajpej, mając nadzieję na zwrócenie uwagi na autorytaryzm i kwestie praw człowieka w Chinach. (Johnson Lay/The Associated Press)

Chiny zintensyfikowały swoją militarną i polityczną presję, aby spróbować zmusić Tajwan do zaakceptowania chińskiej suwerenności.

Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i będzie bronił swojej wolności i demokracji.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top