Szef rosyjskiego wywiadu mówi, że USA i Polska spiskują, by obalić Ukrainę

Ofensywa Rosji w Kijowie na Ukrainie trwa nadal 13 kwietnia 2022 r. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim i prezydentem Polski Andrzejem Dudą, a także prezydentem Litwy Kitanasem Nousedą, prezydentem Łotwy Eglesem Levitzem i prezydentem Estonii Alardem Karisem (na zdjęciu). REUTERS / Walentyn Ogirenko / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

LONDYN, 28 kwietnia (Reuters) – w czwartek szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego oskarżył Stany Zjednoczone i Polskę o spiskowanie w celu zdobycia wpływów na Ukrainie, twierdzeniu, które Warszawa odrzuciła jako fałszywe informacje mające na celu zasianie nieufności wśród zwolenników Kijowa.

Siergiej Narishkin, szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR), powołał się na nieujawnione dane wywiadowcze, mówiąc, że Stany Zjednoczone i sojusznik NATO Polska planują odzyskać kontrolę nad częściami zachodniej Ukrainy.

„Według informacji uzyskanych przez rosyjskie służby wywiadowcze, Waszyngton i Warszawa pracują nad planami ustanowienia ścisłej wojskowej i politycznej kontroli Polski nad jej historycznymi posiadłościami na Ukrainie” – powiedział Narishkin w oświadczeniu wydanym przez SWR.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Polska zaprzeczyła tym zarzutom, mówiąc, że były to „fałszywe informacje rozpowszechniane przez Moskwę”.

„Kłamstwa, które rzekomo Polska planowała zaatakować zachodnią Ukrainę, powtarzają się od lat” – powiedział Stanislav Zarin, rzecznik koordynatora polskich służb specjalnych.

„Celem rosyjskiej kampanii jest promowanie nieufności między Ukrainą a Polską, podważanie współpracy PL-UA”.

Polska rządziła niektórymi terytoriami, które są teraz częścią Ukrainy, w różnym czasie w przeszłości, ostatnio między dwiema wojnami światowymi. Zachodnia Ukraina, w tym miasto Lwów, została zaanektowana przez Związek Radziecki pod koniec II wojny światowej.

SWR powiedział, że Stany Zjednoczone omawiają z Polską plan wkroczenia polskich sił „pokojowych” do części zachodniej Ukrainy bez mandatu NATO, gdzie starcia z siłami rosyjskimi są mało prawdopodobne.

READ  Dostawa ze sklepów BIO w Polsce

SVR, który przejął większość obowiązków wywiadu zagranicznego KGB z czasów sowieckich od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, nie ujawnił swoich źródeł i nie był w stanie zweryfikować zarzutów przez Reuters.

Polska jest jednym z najsilniejszych zwolenników inwazji Rosji na Ukrainę

Senator Andriej Klimow, wysoki rangą rosyjski prawodawca i wiceprzewodniczący Rady Zagranicznej Rady Federacji, powiedział w czwartek, że planuje ustanowić polską kontrolę nad częścią Ukrainy. Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie roszczenia.

Rosja od wielu dni sygnalizuje, że konflikt zakończy się przymusowym rozbiorem Ukrainy.

Jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina powiedział w tym tygodniu, że Ukraina zmierza do rozpadu na kilka państw, powołując się na amerykańskie wysiłki, by wykorzystać Kijów do osłabienia Rosji. Czytaj więcej

Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że jest to fałszywy pretekst do niesprowokowanej wojny agresji Putina.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Guy Falconbridge Edycja Garetha Jonesa i Billa Berkroda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top