Szef amerykańskiego banku centralnego rezygnuje z powodu skandalu handlowego Nowości

Wiceprezes Fed odchodzi po tym, jak doniesienia mediów wskazywały na wykorzystywanie informacji poufnych przed ogłoszeniem pandemii Covid-19

Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej Richard Clarida zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska na dwa tygodnie przed końcem swojej kadencji. Niedawno zrewidowane ujawnienia finansowe z 2020 r. podsyciły spekulacje na temat możliwego wykorzystywania informacji poufnych.

Nominowana przez prezydenta Donalda Trumpa i potwierdzona we wrześniu 2018 r. Clarida była najwyższym doradcą prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella. Rezerwa Federalna ogłosiła w poniedziałek, że jego rezygnacja rozpocznie się 14 stycznia.

Rezygnacja Claridy nastąpiła wkrótce po tym, jak doniesienia medialne zakwestionowały jego notowania giełdowe w lutym 2020 r., przed zawirowaniami rynkowymi spowodowanymi rozprzestrzenianiem się nowego wirusa Corona. Clarida dokonała poprawionych ujawnień finansowych w zeszłym miesiącu, a Fed powiedział, że jego wstępny raport zawierał Niezamierzone błędy.

Według doniesień, Clarida sprzedała udziały w trzech funduszach akcyjnych 24 lutego – zaledwie kilka dni przed ogłoszeniem przez Powella, że ​​bank centralny pomoże uratować gospodarkę dotkniętą pandemią – tylko po to, by kupić jeden z nich trzy dni później. Na początku powiedział, że jest to część „Wstępnie zaplanowane zrównoważenie portfela”.

Według Wall Street Journal, urzędnik Fedu ds. etyki powiedział, że Clarida była: „Zgodne z obowiązującymi przepisami i regulacjami dotyczącymi konfliktów interesów”.

Kadencja Claridy miała wygasnąć pod koniec stycznia. Prezydent Joe Biden już nominował Lyle’a Brainarda na swojego zastępcę, a przesłuchanie w Senacie zaplanowano na czwartek.

Jest to trzecia poważna rezygnacja w Fed, która obejmuje pytania dotyczące potencjalnego wykorzystywania informacji poufnych. We wrześniu ubiegłego roku dwaj prezesi dwóch banków federalnych ogłosili przejście na wcześniejszą emeryturę. Eric Rosengren z Rezerwy Federalnej w Bostonie zgłosił problemy zdrowotne, a Robert Kaplan z Dallas powiedział, że chce wyeliminować „roztargnienie” Pojawiły się pytania o jego transakcje giełdowe.

READ  Lista potencjalnego narażenia na COVID-19 na 14 sierpnia

Obaj stanęli przed pytaniami o swoje inwestycje, które były technicznie legalne zgodnie z obecnymi zasadami Rezerwy Federalnej, ale które rozzłościły Demokratów w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Możesz podzielić się tą historią w mediach społecznościowych:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top