Syreny nalotów w Kijowie i Rosji rozpoczynają nowe ataki dronami | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że co najmniej jedna osoba została ranna w „falach ataków rosyjskich dronów” na infrastrukturę krytyczną w Kijowie.

Syreny nalotu zawyły w stolicy Ukrainy, Kijowie, gdy Rosja kontynuowała bombardowanie miasta przez drugą noc z rzędu.

Według ukraińskich urzędników ataki dronów wymierzone w infrastrukturę krytyczną w Kijowie i okolicach w poniedziałek rano spowodowały obrażenia co najmniej jednej osoby.

„W regionie i w stolicy jest głośno: nocne ataki dronów” – powiedział Ołeksij Kuleba, gubernator obwodu kijowskiego.

Rosjanie uruchomili kilka fal [Iranian-made] Bezzałogowe statki powietrzne. celując w obiekty infrastruktury krytycznej” – napisał w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

„Nasze siły obrony powietrznej pracują nad celami” – dodał. „Najważniejsze jest teraz zachowanie spokoju i pozostanie w schroniskach do czasu wyłączenia alarmu”.

Ataki nastąpiły po gradzie rosyjskich rakiet i dronów, które uderzyły w Kijów i inne miasta w sylwestra i na początku Nowego Roku. Co najmniej trzy osoby zginęły w sobotnich atakach w Kijowie i innych miastach, a kolejna osoba zginęła w ataku na południowym Zaporożu.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że co najmniej jedna osoba została ranna w poniedziałkowym ataku po tym, jak szczątki drona zniszczyły budynek w północno-wschodniej dzielnicy miasta Desnyansky. Powiedział w Telegramie, że ofiara miała 19 lat.

Położona na lewym brzegu Dniepru dzielnica to przede wszystkim dzielnica mieszkaniowa i najbardziej zaludniony sektor stolicy.

Al Jazeera nie mogła samodzielnie zweryfikować tych informacji.

Do godziny 3:00 czasu lokalnego w poniedziałek (01:00 GMT) ukraińskie systemy obrony powietrznej zniszczyły 20 celów powietrznych nad Kijowem, poinformował departament wojskowy miasta. Syreny przeciwlotnicze wyły już od ponad czterech godzin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły jego kraju zestrzeliły łącznie 45 irańskich dronów wystrzelonych przez Rosję w pierwszą noc roku. Pochwalił Ukraińców za okazanie wdzięczności żołnierzom i sobie nawzajem.

READ  ZDJĘCIA: Wyjazd Bidena do Azji

O Rosjanach powiedział: „Drony, rakiety i wszystko inne im nie pomoże”. „Ponieważ jesteśmy zjednoczeni. Oni są zjednoczeni tylko przez strach.”

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w sylwestra zaatakowało miejsca produkcji, przechowywania i startu ukraińskich dronów rakietami dalekiego zasięgu.

Rosja zrównała z ziemią ukraińskie miasta i zabiła tysiące cywilów, odkąd w lutym prezydent Władimir Putin zarządził inwazję, twierdząc, że Ukraina jest sztucznym państwem, którego prozachodnia postawa zagraża bezpieczeństwu Rosji.

Od tego czasu Moskwa twierdzi, że zaanektowała około jednej piątej Ukrainy.

Ukraina odpowiedziała zachodnim wsparciem wojskowym, wypierając siły rosyjskie z ponad połowy zajętego przez nich terytorium. W ostatnich tygodniach linie frontu były w dużej mierze statyczne, a tysiące żołnierzy zginęło w intensywnych działaniach wojennych w okopach.

Od października Rosja przeprowadza ataki rakietowe i dronowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną, pogrążając miasta w ciemności i chłodzie wraz z nadejściem zimy. Moskwa twierdzi, że ataki mają na celu ograniczenie zdolności Ukrainy do walki; Kijów twierdzi, że nie ma celu militarnego i ma na celu wyrządzenie szkody ludności cywilnej, co jest zbrodnią wojenną.

W orędziu noworocznym Putin zaznaczył, że jest nieubłagany w atakach na Ukrainę.

„Najważniejszy jest los Rosji” – powiedział w surowym przemówieniu do grupy ubranej w mundury wojskowe, a nie w zwykłe tło wydarzenia na Kremlu.

„Obrona Ojczyzny jest świętym obowiązkiem naszych przodków i potomków. Sprawiedliwość moralna i historyczna jest po naszej stronie.”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top