Święto kredytu hipotecznego w Polsce zagraża zyskom banków

Przerwa w spłacie kredytu hipotecznego może być bardzo potrzebną ulgą dla Jakuba Rtzanka i jego żony, ponieważ w Polsce pogłębia się inflacja i recesja.

Pary widziały, jak ich miesięczne rachunki za kredyty mieszkaniowe wzrosły o ponad 70 procent od początku roku, ponieważ bank centralny tego kraju podniósł stopy procentowe, aby zwalczyć gwałtownie rosnące ceny.

„Nasza hipoteka nagle stała się straszna” – powiedział Rdzanek, który kupił warszawskie mieszkanie w sierpniu ubiegłego roku.

Rdzankowie prawdopodobnie nie będą jedyną rodziną, która odetchnie z ulgą od polskiego rządu. Moratorium na spłatę kredytów hipotecznych Ostatni piątek.

Ten ruch pozwoli kredytobiorcom na zamrożenie płatności na osiem miesięcy od tego roku do przyszłego roku. Ale podczas gdy polski rząd oferuje kredytobiorcom wakacje kredytowe, banki ostrzegają, że może zniszczyć ich zyski.

Pożyczkodawcy twierdzą, że prawicowy rząd oferuje kredytobiorcom wakacje hipoteczne, aby zwiększyć ich szanse na wygranie wyborów krajowych w przyszłym roku. Wynik może zależeć od tego, czy polska gospodarka poradzi sobie z podwójnym upadkiem inflacji i deflacji. Wojna na Ukrainie.

Nie tylko Europa Wschodnia stara się złagodzić ból; Rządy na całym świecie stoją przed wyzwaniem kontrolowania wysokiej inflacji Podnosi stopy procentowePonieważ koszty utrzymania kryzysu rzucają cień na światową gospodarkę.

Banki są celem innych rządów. Węgry ogłoszone niedawno Nieoczekiwany podatek w wysokości 2 mld euro W przypadku pożyczkodawców i firm energetycznych Hiszpania poinformowała, że ​​banki będą opodatkowane w wysokości 1,5 miliarda euro rocznie. Rumunia rozważa również zwolnienie z spłaty kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych dotkniętych inflacją.

„Pomysł oczywiście zaczyna się sprawdzać gdzie indziej, więc jest to coś, co będziemy musieli obserwować” – powiedział Simon Nellis, dyrektor zarządzający ds. badań banków europejskich w Citigroup. „Jest to wyraźnie problem dla akcjonariuszy banków”.

W przeciwieństwie do propozycji rumuńskiej, polska polityka nie została wystawiona na próbę. Część polskich regulatorów wezwała rząd do ograniczenia zakresu zakazu. „Są bogaci ludzie, którzy nie potrzebują tego zwolnienia” – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Klapiński na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu.

READ  Rosja. Winowajca, który zaatakował szkołę w Kazaniu, przyznał się do winy. Będzie miał chorobę mózgu

Glapiński zakwestionował też, czy ustawa poszła „w przeciwnym kierunku” do zacieśniania polityki pieniężnej przez bank centralny. Polska podniosła w lipcu referencyjną stopę procentową do 6,5 proc. szósty miesiąc z rzędu po tym, jak inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 25 lat.

Niektórzy bankierzy sugerowali, że rząd rozpoczął przeciwko nim krucjatę. Jarosław Kaczyński, szef głównej partii rządowej Prawo i Sprawiedliwość, zaproponował niedawno nagły podatek od banków, które nie płacą wystarczająco dużo odsetek od depozytów.

Polskie banki były na dobrej drodze do zgłaszania wysokich zysków, ale jeśli wszyscy kwalifikujący się posiadacze kredytów hipotecznych pomijają comiesięczne płatności, ich łączny koszt wynosi około 20 miliardów złotych. Moratorium dotyczy tylko kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach.

Zmiana ta mocno odczuje dwa największe polskie banki, PKO i Pekao, które odpowiadają za 40 proc. krajowego rynku kredytów hipotecznych. Ale ucierpią także polskie ramiona zagranicznych pożyczkodawców Santander, ING, Commerzbank i BNP Paribas.

Commerzbank spodziewa się, że 60 do 80 procent posiadaczy kredytów hipotecznych mBanku w Polsce skorzysta z wakacji kredytowych. Bank rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko polskiemu rządowi. „Niestety nowe prawo w Polsce nakłada znaczące jednorazowe obciążenia” – powiedziała dyrektor finansowy Commerzbanku Betina Orlopp.

Pomimo słabych wyników wcześniejszych prób zmuszenia rządów do zmiany polityki dotyczącej kredytów hipotecznych, Nellis w Citi spodziewa się, że niektóre banki wezmą sprawę do sądu. „Rząd angażujący się i zmieniający umowy, wydaje się nieco złośliwy” – dodał.

Polski rynek mieszkaniowy jest bardzo narażony na wahania oprocentowania, ponieważ większość polskich kredytów hipotecznych ma oprocentowanie zmienne, a nie stałe. W Rumunii zmienne kredyty hipoteczne stanowią ponad 70 procent nowego kredytu, co skłania rząd w Bukareszcie do zaproponowania wakacji hipotecznych.

Niektórzy ekonomiści ostrzegają, że święto zadłużenia Polski może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ zacieśnienie waluty już grozi pchnięciem gospodarki w techniczną recesję w nadchodzących kwartałach.

READ  Chodzi o rewelacyjną fryzurę w Pucharze Polski, legendarnego bohatera w rzutach karnych na Petnarek! Piłka nożna

Marcin Kujawski, starszy ekonomista w polskiej spółce zależnej BNP Paribas, powiedział, że banki mogą być bardziej selektywne w kwestii udzielania pożyczek.Zakaz, ostrzegł, „może doprowadzić do zaostrzenia polityki kredytowej i inflacji, co wymagałoby wyższych podwyżek stóp procentowych, niż miałoby to miejsce w innym przypadku. „

W kolejnym kroku rząd stara się o nową stopę oprocentowania kredytów międzybankowych na początku stycznia.

Banki ostrzegają jednak przed przyspieszoną reformą warszawskiej stopy ofertowej międzybankowej, tak jak zrobiono to w celu wyeliminowania skażonego korupcją stawki Libor, której wejście w życie zajęło wiele lat. BNP Paribas jest jednym z banków ostrzegających, że zmiana kursu Polski może prowadzić do sporów międzynarodowych.

„To ogromna reforma, która oznacza przemyślenie wszystkich portfeli i wszystkich instrumentów zabezpieczających” – powiedział Przemysław Paprotny, kierujący praktyką usług finansowych PwC w Polsce. „Musimy pamiętać, że polskie banki zabezpieczają ryzyko stopy procentowej i walutowe – to jest zakontraktowane z międzynarodowymi stronami.”

Jednak pomimo zawirowań w sektorze bankowym Borodny powiedział, że bilanse polskich banków są wystarczająco solidne, aby wytrzymać zakaz. „Nie przewidujemy żadnej dramatycznej sytuacji, która wymagałaby dyskusji na temat natychmiastowych zastrzyków kapitałowych” – powiedział.

Polski rynek bankowy wciąż jest uwikłany w trwającą dekadę sądową batalię o to, kto powinien ponosić koszty polskich nabywców domów, którzy na początku 2000 roku zdecydowali się na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, kiedy Szwajcaria miała znacznie niższe stawki niż Polska. Po kryzysie finansowym 2008 r. cena tych kredytów hipotecznych rosła wraz z aprecjacją franka szwajcarskiego w stosunku do złotego.

Agnieszka Accardi, partner audytowy w PwC, powiedziała, że ​​analiza, w jaki sposób kredytobiorcy finansują swoje domy, ma sens w kontekście szwajcarskich kredytów hipotecznych. Polska, powiedział, „musi spróbować zamknąć debatę o tym, czy klienci rozumieją, za co płacą”.

READ  Niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego w Nord Stream 2: Polska powinna wzbudzić zamieszanie

Kiedy Rdzanek i jego żona kupili swoje warszawskie mieszkanie zeszłego lata, agent nieruchomości poradził im, aby korzystali z kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową.

„To decyzja, której z pewnością żałuję” – powiedział. Opłata za zarządzanie pobierana przez jego bank również gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach.

Nawet w warunkach silnej polaryzacji politycznej w Polsce moratorium zostało w przeważającej mierze zatwierdzone w parlamencie, przy wsparciu lewicowej partii opozycyjnej, która chce dzielić się kredytami, aby pomóc konsumentom, a nie bankom.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top