Super technologia odkrywa pochodzenie promieni kosmicznych

Zespół badaczy z Uniwersytet Ruhry w Bochum (RUB) stworzył ekscytujący nowy program do badania nieznanych przyczyn promieniowania kosmicznego. Przyczyna promieniowania wysokoenergetycznego uderzającego w Ziemię z kosmosu jest nieznana od stulecia.

Zespół opracował program komputerowy symulujący transmisję promieni kosmicznych w przestrzeni kosmicznej. Ten nowy wynalazek jest w stanie zidentyfikować ciała niebieskie, które powodują zderzenia promieni z powierzchnią Ziemi, zamiast polegać na modelach teoretycznych.

odkrycie promieni kosmicznych

Promienie kosmiczne są formą promieniowania wysokoenergetycznego, które pochodzi z nieznanego regionu poza Układem Słonecznym Ziemi. Zostały odkryte przez naukowców 100 lat temu i od tego czasu badacze próbują ustalić, skąd pochodzą.

Badacze napotkali kilka problemów podczas próby określenia źródła promieni. Promienie kosmiczne oglądane z Ziemi w ciągu dnia wyglądają identycznie jak niebo. Dzieje się tak, ponieważ światło słoneczne rozprzestrzenia się w atmosferze Ziemi i równomiernie rozchodzi się po całym niebie.

Ponieważ w drodze na Ziemię wchodzą w interakcję z kosmicznymi polami magnetycznymi, promieniowanie kosmiczne zostaje rozbite, zanim zdąży uderzyć w Ziemię. Oznacza to, że wszystko, co możemy zobaczyć na niebie, to równomiernie rozświetlony obraz, a przyczyna promieniowania wysokoenergetycznego pozostaje nieznana.

CRPropa

Oprogramowanie symulacyjne powstało w wyniku międzynarodowej współpracy 17 badaczy z Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Chorwacji, Anglii i Austrii.

„Nasze oprogramowanie, znane jako CRPropa, pozwala nam śledzić trajektorie cząstek od ich powstania do przybycia na Ziemię – to dla wszystkich energii, które możemy obserwować z Ziemi” – powiedział Julian Dorner, doktorant z RUB.

„Możemy również w pełni wyjaśnić interakcje cząstek z materią i polami fotonowymi we wszechświecie”.

Program nie tylko symuluje propagację promieniowania kosmicznego, ale także wychwytuje neutrina i promienie gamma generowane przez interakcje promieniowania kosmicznego.

Dr Patrick Richerser, badacz podoktorancki z RUB, wyjaśnił: „W przeciwieństwie do promieni kosmicznych, te transmitowane cząstki można obserwować bezpośrednio ze swoich źródeł, gdy docierają na Ziemię po prostej drodze”.

READ  Rozszyfrowanie przypadku genomu paproci olbrzymiej

„Możemy również użyć oprogramowania do przewidywania tych sygnatur neutrin i promieni gamma z odległych galaktyk, takich jak wybuchy gwiazd lub galaktyki aktywne”.

To nowe oprogramowanie symulacyjne jest obecnie najbardziej zaawansowanym programem promieniowania kosmicznego i pozwala naukowcom odkrywać nowe dane o wszechświecie.

Profesor Karl-Heinz Kambert z Instytutu Uniwersytet w Wuppertalu.

„Co ważne, możemy opracować model teoretyczny opisujący przejście od promieniowania kosmicznego z naszej galaktyki do części odległych galaktyk i porównać go z obserwacjami”.

Program jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia, w jaki sposób promienie kosmiczne podróżują i oddziałują we wszechświecie. CRPropa znacząco przyczyni się do nieodkrytego pochodzenia promieni kosmicznych.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top