Startup kosmiczny chce przenieść satelity na orbitę za pomocą gigantycznej wirówki

Coś małego: W XXI wieku trwa nowy wyścig kosmiczny, przede wszystkim między Teslą (SpaceX) a Amazonką (Blue Origin). Oba skupiają się na tradycyjnych metodach wystrzeliwania satelitów w kosmos – wielkich rakietach. Jednak mały startup o nazwie SpinLaunch opracowuje tańszy i czystszy sposób wystrzeliwania satelitów.

SpinLaunch Wykorzystuje gigantyczną wirówkę do wyrzucania rzeczy w kosmos. Przez „rzeczy” rozumiemy rzeczy, które mogą wytrzymać siłę przeciążenia wytworzoną przez wirowanie z prędkością 5000 mil na godzinę (ponad 10 000 G), klasę rzeczy, które nie obejmują jeszcze satelitów. Jednak zrobiłem początek W zeszłym miesiącu pocisk podobny do rakiety wzbił się w powietrze na dziesiątki tysięcy stóp, zużywając zaledwie 20 procent mocy akceleratora.

Projekt jest stosunkowo prosty. Lina z włókna węglowego utrzymuje pocisk w rozszerzonej komorze próżniowej, ponieważ szybko się obraca. Gdy wirówka osiągnie pożądaną prędkość, wyrzutnia zostaje wystrzelona z rury dłuższej niż Statua Wolności (50,4 metra). To nie to samo, co wyrzucanie przyjaciół z zabawy, gdy byłeś dzieckiem. Najbardziej dojrzałym i kontrolowanym zastosowaniem tej zasady byłby rzut młotem na Igrzyskach Olimpijskich.

Nowy Atlas Uwagi Akcelerator jest elektryczny i może zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego do wystrzelenia satelitów. SpinLaunch szacuje, że wirówka zużywa cztery razy mniej paliwa niż konwencjonalne rakiety i ma zerową emisję. Jest również 10 razy tańszy na uruchomienie, ponieważ może wysyłać wiele ładunków dziennie.

Firma posiada dwie wersje akceleratora. Orbiter (mapa), który został pomyślnie przetestowany 22 października, stoi prosto na środku pustyni w Nowym Meksyku, więc eksperymentalne pojazdy nie zajeżdżają zbyt daleko i nie miażdżą niczego podczas upadku. Wyrzutnia suborbitalna służy wyłącznie do celów testowych.

Wyrzutnia orbitalna jest tym, do czego firma dąży, ale jeszcze nie zbudowała obiektu (poniżej). Mówi, że chce go zbudować na niezadeklarowanym obszarze przybrzeżnym. SpinLaunch obecnie ubiega się o zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Gdy wszystko będzie w porządku, startup zbuduje akcelerator na zboczu wzgórza, aby uzyskać odpowiedni kąt do lotu orbitalnego. Będzie większy niż testowana jednostka dla większej prędkości, ale będzie działał na tej samej zasadzie.

READ  Aktualności | Rekiny prawie wyginęły 19 milionów lat temu: Badanie

W tej chwili obecne satelity nie przetrwają stopniowego startu. Firma twierdzi jednak, że postępy w elektronice pozwoliły wyprodukować kondensatory, chipy i rezystory, które są w stanie wytrzymać ogromne siły przeciążenia generowane przez wirówki. Testy komponentów satelitów wykazały, że pojazdy mogą być wytrzymałe, aby wytrzymać start.

Po locie testowym w zeszłym miesiącu SpinLaunch planuje kilka kolejnych prób w 2022 roku. Startup chce zbadać osiągi kilku typów pojazdów przy różnych prędkościach i ma nadzieję rozpocząć loty komercyjne pod koniec 2024 roku.

Należy zauważyć, że ta metoda nie ma zastosowania do wodowania statków załogowych w kosmos. Ludzkie ciało może obsłużyć maksymalnie 9 GB i tylko kilka sekund. Astronauci umrą na długo przed osiągnięciem przez wirówkę maksymalnej prędkości.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top