Stany Zjednoczone planują dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Stany Zjednoczone zbojkotują dyplomatę na zbliżające się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w proteście przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach – ruch, który Chiny obiecały powitać „stanowczymi środkami zaradczymi”.

„Dyplomatyczna lub oficjalna reprezentacja Stanów Zjednoczonych potraktuje te Igrzyska jak zwykle w obliczu… [People’s Republic of China’s] „W przypadku rażącego łamania praw człowieka i okrucieństw w Sinciangu po prostu nie możemy tego zrobić” – powiedziała dziennikarzom sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki podczas poniedziałkowej odprawy.

Powiedziała, że ​​amerykańscy sportowcy będą nadal rywalizować i będą mieli „nasze pełne poparcie”, ale dodała: „Nie będziemy przyczyniać się do szumu związanego z Igrzyskami”.

„Mamy fundamentalne zobowiązanie do promowania praw człowieka. Czujemy się mocno w naszym stanowisku i będziemy nadal podejmować działania na rzecz promowania praw człowieka w Chinach i za granicą” – powiedział Psaki.

Minister sportu Kanady, Pascal Saint Ong, powiedział, że rząd nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w podobnym bojkocie Igrzysk, które rozpoczną się 4 lutego 2022 r.

„Oczywiście jesteśmy bardzo zajęci łamaniem praw człowieka w Chinach. Nie jest to decyzja, którą podejmujemy pochopnie, a gdy już ją podejmiemy, przekażemy ją wam” – powiedziała.

W tym tygodniu Biden będzie gospodarzem Szczytu na rzecz Demokracji w Białym Domu, wirtualnego spotkania przywódców i ekspertów społeczeństwa obywatelskiego z ponad 100 krajów zaplanowanych na czwartek i piątek.

Administracja poinformowała, że ​​Biden zamierza wykorzystać spotkanie „do ogłoszenia indywidualnych i zbiorowych zobowiązań, reform i inicjatyw na rzecz obrony demokracji i praw człowieka w kraju i za granicą”.

Oglądaj | Erin O’Toole zwraca się do sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Chinach:

O’Toole zwraca się do sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Chinach

Lider Partii Konserwatywnej Erin O’Toole mówi, że „walczy” z igrzyskami olimpijskimi w Chinach po zachowaniu tego kraju wobec Kanadyjczyków, takich jak Michael Kovrig i Michael Spavor. 0:44

READ  Głęboko podzielone Peru czeka na ostateczne wyniki głosowania prezydenckiego | Wiadomości wyborcze

Bojkot jest koniecznym krokiem

Robert Menendez, przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych i demokratyczny senator z New Jersey, nazwał bojkot dyplomatyczny „koniecznym krokiem, by zademonstrować nasze niezachwiane zaangażowanie w przestrzeganie praw człowieka w obliczu nieuzasadnionych nadużyć rządu chińskiego”.

Wezwał „sojuszników i innych partnerów, którzy podzielają nasze wartości, do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w tym dyplomatycznym bojkocie”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu nie przedstawił w poniedziałek publicznych informacji na temat decyzji Bidena w sprawie bojkotu dyplomatycznego. CNN jako pierwszy poinformował o oczekiwaniu na ogłoszenie z tego tygodnia.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oskarżył amerykańskich polityków o popieranie sprawy niewysyłania dygnitarzy na wydarzenia, które Chiny mają nadzieję zademonstrować ich rozwój gospodarczy i sprawność technologiczną.

Przemawiając do dziennikarzy na codziennej odprawie, Zhao powiedział, że taki ruch byłby „otwartą prowokacją polityczną”, ale nie wyjaśnił, w jaki sposób Chiny zemściłyby się.

Obrońcy praw człowieka i prawodawcy amerykańscy, którzy popierają bojkot, twierdzą, że jest to konieczny krok. Jako uzasadnienie przytoczyli złą sytuację w zakresie praw człowieka w Chinach, twierdząc, że Chiny wykorzystują gry, aby wybielić swoje złe traktowanie działaczy na rzecz praw obywatelskich, przeciwników politycznych i mniejszości etnicznych.

„Nieproszeni politycy amerykańscy nadal wyolbrzymiają tak zwany dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które są tylko pragnieniami i wielkością” – powiedział Zhao dziennikarzom na codziennej odprawie. „Jeśli strona amerykańska jest zdeterminowana, aby iść własną drogą, Chiny podejmą zdecydowane środki zaradcze”.

Wysyłanie delegacji wysokiego szczebla na każde igrzyska olimpijskie jest od dawna tradycją wśród Stanów Zjednoczonych i innych wiodących narodów. Ówczesny prezydent George W. Bush wziął udział w otwarciu Letnich Igrzysk w Pekinie 2008. Pierwsza dama Jill Biden poprowadziła jednostkę amerykańską na tegoroczne Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, a Doug Imhoff, mąż wiceprezydenta Kamali Harris, poprowadził delegację na Paraolimpiadę.

READ  Setki zaszczepionych indonezyjskich pracowników służby zdrowia poddają się COVID-19, a dziesiątki są w szpitalu

Próby USA ustabilizowania relacji z Pekinem

Perspektywa bojkotu dyplomatycznego pojawia się, gdy Stany Zjednoczone próbują ustabilizować niespokojne stosunki z Pekinem, mimo że utrzymują twarde podejście do handlu i konfliktów związanych z działaniami Chin w sprawie Tajwanu, praw człowieka, Hongkongu i Morza Południowochińskiego.

Pekin zintensyfikował twardą reakcję na wszelką krytykę ze strony USA, potępiając ją jako ingerencję w jego sprawy wewnętrzne i nakładając zakaz wizowy na amerykańskich polityków, których uważa za antychińskich.

Nie było jasne, kogo Stany Zjednoczone mogą wysłać do Pekinu na igrzyska, a komentarze Zhao zdawały się wskazywać, że Chiny nie wysłały żadnych zaproszeń.

Australia, której stosunki z Chinami zostały napięte przez szereg nieporozumień, podniosła perspektywę bojkotu dyplomatycznego.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top