Stany Zjednoczone mogą wdrożyć dyplomatyczny bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Eksperci twierdzą, że Kanada powinna pójść w ich ślady

Byli dyplomaci i eksperci twierdzą, że jeśli rząd USA zastosuje dyplomatyczny bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022 w proteście przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach, Kanada powinna zrobić to samo.

„Myślę, że na tym późnym etapie jest to prawdopodobnie najlepsza rzecz do zrobienia” – powiedział Guy Saint-Jacques, który był ambasadorem Kanady w Chinach w latach 2012-2016.

Bojkot dyplomatyczny może obejmować odmowę wysłania trupy politycznej na Zimowe Igrzyska – które mają się rozpocząć w lutym – jednocześnie pozwalając swoim sportowcom na dalsze uczestnictwo.

„Trzeba pomyśleć o sportowcach i wszystkich latach treningu, który odbyli” – powiedział Saint-Jacques. „Przynajmniej w tych okolicznościach nie powinno być żadnej oficjalnej delegacji jadącej na ceremonię otwarcia w Pekinie”.

„Myślę, że jest to ważne, ponieważ za każdym razem, gdy się poddajesz i mówisz »OK, bez zmian«, Chiny są z tego bardzo zadowolone, ponieważ mówią »Nasza strategia działa i nikt nie ośmiela się nas krytykować«”.

Podczas czwartkowego spotkania z premierem Justinem Trudeau w Gabinecie Owalnym prezydent USA Joe Biden, zapytany przez dziennikarzy, powiedział, że bojkot dyplomatyczny był „czymś, co rozważamy”.

Pytanie i odpowiedź Bidena pojawiły się po ostatnich doniesieniach medialnych, że Stany Zjednoczone mogą wkrótce ogłosić taki środek. W tym tygodniu Washington Post wzmiankowany Oczekuje się, że Biały Dom ogłosi, że żaden Biden ani żaden inny urzędnik rządu USA nie weźmie udziału w igrzyskach w Pekinie.

Później, na nocnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, Trudeau nie powiedział, czy Kanada również rozważy dyplomatyczny bojkot Igrzysk.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy w tej sprawie współpracowaliśmy z podobnie myślącymi partnerami na całym świecie” – powiedział.

„Kontynuujemy te dyskusje i jestem pewien, że w miarę zbliżania się Igrzysk pojawi się więcej informacji na temat dokładnego stanowiska Kanady i świata w tej sprawie”.

READ  Powstanie Chin Xi wraz z przenoszeniem uwagi na każdy aspekt życia | Wiadomości Xi Jinpinga

Chiny są oskarżane o ludobójstwo

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że represje w Hongkongu powinny skłonić sportowców i polityków do unikania igrzysk. Oskarżył też kanadyjską Izbę Gmin, byłą administrację Trumpa i chińskich aktywistów o popełnienie ludobójstwa na Ujgurach.

Chiński rząd zaprzeczył oskarżeniom o łamanie praw człowieka.

Tymczasem wielu czołowych polityków amerykańskich wezwało do bojkotu dyplomatycznego, w tym przewodnicząca Izby Demokratycznej Nancy Pelosi i republikański senator Mitt Romney, który nadzorował zimowe igrzyska olimpijskie w 2002 roku.

„Uniemożliwienie naszym sportowcom rywalizacji w Chinach jest łatwym rozwiązaniem, ale jest błędne” – powiedział Romney Napisane w artykule wstępnym W New York Times w marcu. „Nasi sportowcy trenowali całe życie do tych zawodów i przygotowali swoje umiejętności, aby osiągnąć szczyt w 2022 roku”.

„Zamiast wysyłać tradycyjną delegację dyplomatów i urzędników Białego Domu do Pekinu, prezydent powinien zaprosić do nas chińskich dysydentów, przywódców religijnych i mniejszości etniczne”.

W oświadczeniu dla CBC News, David Shoemaker, dyrektor generalny i sekretarz generalny Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego, powiedział, że członkowie rozumieją i szanują, że rządy zrobią to, co uważają za słuszne, aby wygłaszać oświadczenia lub wprowadzać zmiany, w tym dyplomatyczny bojkot ważnych wydarzeń.

„Decyzja o uczestnictwie przedstawicieli rządu kanadyjskiego należy do nich” – powiedział.

Kanadyjski prawnik Dick Pound, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), powiedział, że wdrożenie takiego bojkotu nie miałoby znaczenia dla Chin, gdyby tylko jeden lub dwa kraje były zaangażowane.

Opracuj konsensus

„Będziesz musiał wypracować pewien rodzaj konsensusu między Europejczykami, Amerykanami Północy, czymkolwiek” – powiedział. I w pewnym momencie nawet Chińczycy powinni to zauważyć. Ale czy to tylko Kanada, czy tylko Stany Zjednoczone, to ich nie obchodzi”.

Mehmet Tohti, dyrektor wykonawczy Projektu Obrony Praw Ujgurów, powiedział, że organizacja wezwała do odroczenia i przeniesienia Olimpiady. Powiedział, że bojkot dyplomatyczny to absolutne minimum, jakie mogą zrobić kanadyjscy urzędnicy rządowi.

READ  Aktualizacje na żywo COVID-19: Quebec ma ogłosić loterię szczepionek COVID-19
Osoby niosące pochodnie przenoszą płomień olimpijski z bezpiecznej latarni na pochodnię podczas przyjęcia znicza olimpijskiego w Pekinie 2022 w Pekinie w zeszłym miesiącu w Pekinie w Chinach. (Lintao Zhang/Getty Images)

„To nie wystarczy, ale przynajmniej ważne jest, aby wysłać sygnał do chińskiego rządu, że nie bierzemy udziału w olimpiadzie ludobójstwa – tak to nazywam” – powiedział.

„Nasi politycy nie powinni tam jechać, a przedstawiciele naszego rządu nie powinni tam jechać. To jeden krok, by zmusić Chiny do zmiany we właściwym kierunku”.

Taki środek może mieć pewien wpływ, powiedziała Angela Schneider, dyrektor Międzynarodowego Centrum Studiów Olimpijskich na Western University.

„Chińska administracja się przejmuje” – powiedziała. „Są bardzo zainteresowani obecnością świty dyplomatycznej. Myślę, że to mocne stwierdzenie

„Nie wiem, czy zmieni to jakiekolwiek konkretne zasady, ale nie ma kocowego bojkotu. Absolutnie nie. A całkowity bojkot zaszkodzi sportowcom. Powiedziałbym więc, złóżmy oświadczenie, że nie szkodzi to naszym ludziom. „

Mac Ross, adiunkt kinezjologii na Western University w Londynie, Ontario, Ontario. kto napisał W tej sprawie powiedział, że bojkot dyplomatyczny wyśle ​​wiadomość nie tylko do Chin, ale także do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w jaki sposób wybrać kraje przyjmujące i jaka jest „linia na piasku w sprawie łamania praw człowieka”.

Oglądaj | Wezwania do bojkotu Pekinu 2022 są kontynuowane wraz z nadejściem znicza olimpijskiego:

Wezwania do bojkotu są kontynuowane, gdy sztafeta olimpijska przybywa do Pekinu

Organizatorzy trzymali protestujących z daleka, gdy płomień olimpijski przybył do Pekinu, ale wezwania do bojkotu były widoczne, gdy płomień zapalił się w Grecji. 2:01

Ross powiedział, że należy podjąć próbę odebrania trochę prestiżu igrzyskom, nawet jeśli nie wysyła przedstawicielstwa dyplomatycznego.

„zwiększ ciśnienie”

„Myślę, że nadal ważne jest, aby upewnić się, że … ludzie na całym świecie zauważą i zadadzą pytania dotyczące… cóż, dlaczego ma miejsce bojkot dyplomatyczny” – powiedział.

Nie jestem pewien, dlaczego kanadyjski rząd zajęło tak dużo czasu, aby powiedzieć coś znaczącego o igrzyskach olimpijskich.

„To naprawdę frustrujące, ponieważ ktoś ogląda każdego dnia, czekając na jakąś reklamę”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top